Choinka na ludowo

2
Bombki Folk łowickie na www.folkstar.pl

Tradycja dekorowania choinki narodziła się najprawdopodobniej ok XV, XVI wieku w Alzacji, w kościele protestanckim. Drzewka iglaste dekorowano naturalnymi ozdobami jak jabłka, pierniki, orzechy, drobiazgi z papieru lub słomy.

Jakiś czas później obyczaj przyjął kościół katolicki, a ok XVIII i XIX wieku przystrojone choinki zaczęły pojawiać się w Polsce. Teraz chyba nikt nie wyobraża sobie Świąt Bożego Narodzenia bez choćby najmniejszej choinki. Wybór ozdób mamy ogromy, w każdym kolorze i kształcie. Dominują szklane lub plastikowe bombki i skrzące się łańcuchy.

A co powiecie na dekoracje z folkowymi wzorami, ozdoby ze słomy, rattanu, drewna, z materiału, z kordonku czy cienkiej sklejki? Mnie szczególnie podobają się nasze rodzime wzory ludowe. W tym roku choinka już gotowa ale w przyszłym zafunduję sobie kolorowe bombki. Kto się nie pospieszył jak ja może jeszcze zaopatrzyć się w takie nietypowe, oryginalne ozdóbki, co Wy na to?

Autorka

Ania

Ania, niepoprawna marzycielka i niestrudzona tropicielka rzeczy ładnych, prawdziwych, z duszą. Podróżuje (we dwoje), fotografuje, śmiga na dwóch kółkach, gotuje curry na 1000 sposobów. Trochę pisze, ale przede wszystkim kocha czytać książki.

A to czytałaś?

Tatami-grzane-wino

Jak zrobić pyszne, grzane wino

Aromatyczne, grzane wino to najlepszy sposób na rozgrzanie się. Zimową porą robię często, zawsze przygotowuję samodzielnie, ponieważ gotowe grzańce są słodkie jak landrynki.