Gdzie pojechać na długi weekend?

2
DSC_8839

Praga, Barcelona, Rzym, Paryż, Ateny, Londyn, Budapeszt… to najpopularniejsze kierunki na tzw. city break, krótki, „regeneracyjny” wyjazd na nieco przedłużony weekend. A może by tak gdzie indziej, gdzie mniej tłoczno ale równie ciekawie?

Przed nami kolejny długi weekend 4-7 czerwca, a potem wakacje, czas najpiękniejszej pogody. Aż się prosi aby zorganizować krótki wypad zagraniczny, bez względu na to czy jedziecie na dłuższe wakacje czy nie. Wystarczy wziąć jeden dzień urlopu. Ze względu na ograniczony czas większość moich propozycji dotyczy przelotu samolotem, ale jeżeli mieszkacie na południu Polski to mam kilka pomysłów, które da się zrealizować jadąc samochodem lub autokarem.

Lwów, Ukraina

Dla mieszkańców południowo-wschodniej Polski rzut beretem. Można spokojnie jechać samochodem lub autobusem, z Krakowa to tylko 294 km (ceny autobusów zaczynają się od 80 zł). Zdarzają się promocje lotnicze i bilet w dwie strony można kupić poniżej 300 zł, lot trwa niecałą godzinę. Wspaniała architektura, mili ludzie, dobre piwo, sporo imprez kulturalnych, a do tego jest tanio! Czego chcieć więcej? Byliśmy zachwyceni! Warto zostać nawet na 4 dni.

Sprawdź noclegi: www.airbnb.plwww.booking.com

DSC_1740

 

Berlin, Niemcy

Z Warszawy pociągiem, samolotem lub autobusem, z Krakowa najwygodniej samochodem, podróż autostradą potrwa ok 5 h 30 min (jeżdżą też autobusy, np. PolskiBus, czas przejazdu ok 9h). Jeszcze lepiej samolotem, lot trwa tylko 1h 20 min. Całe mnóstwo atrakcji, również bezpłatnych. Muzea, galerie, ciekawa architektura, parki, rejsy widokowe, imprezy kulturalne, fascynujące życie uliczne w dzielnicach typu Kreuzberg. W Berlinie dzieje się naprawdę baaaardzo dużo, warto zarezerwować sobie 3 dni również ze względu na spore odległości.

Sprawdź noclegi: www.airbnb.plwww.booking.com

Mur Berliński

Mur Berliński

Istanbul, Turcja

W przypadku tego miasta proponuje weekend przedłużyć do przynajmniej 4 dni. Bezpośredni lot trwa ok. 2.5h, bilety w promocyjnej cenie kosztują ok 300-400 zł w dwie strony. Polujcie na takie okazje! Jak zobaczycie nawet się nie zastanawiajcie. Kosmopolityczny Stambuł jest rewelacyjny. Spędziliśmy tam 3 dni i żałowaliśmy, że nie mamy kolejnych 3! Ceny na każdą kieszeń.

Sprawdź noclegi: www.airbnb.plwww.booking.com

DSC_8703

Błękitny Meczet

Oslo, Norwegia

Bezpośredni lot z  Warszawy do Oslo trwa niecałe dwie godziny. Często pojawiają się loty w promocyjnych cenach. Jest drogo, każdy to wie, ale na pewnych rzeczach da się zaoszczędzić. Sprawdźcie serwisy z prywatnymi ofertami noclegowymi airbnb, wimdu, schroniska młodzieżowe i hostele, da się zanocować za rozsądną kwotę. Sporo można zaoszczędzić na karcie turysty – Oslo Pass i zaopatrując się w jedzenie w sklepach typu 7 Eleven. Miasto jest urocze, przepięknie położone, zielone, latem tętni życiem.

Sprawdź noclegi: www.airbnb.plwww.booking.com

Park Vigelanda

Park Vigelanda

Sztokholm, Szwecja

Lot z Krakowa trwa niecałe 2 godziny, można polecieć tanimi liniami.  Z północnej części Polski można wybrać się promom przez Nynäshamn. Bajeczna stolica Szwecji rozsiana jest na 14 wyspach i stałym lądzie. Atrakcji turystycznych jest prawdziwe zatrzęsienie, jeżeli pojedziecie na 2 dni trudno będzie wybrać. Warto przyjechać chociażby tylko po to aby zobaczyć wspaniałe, najpopularniejsze w Skandynawii muzeum, Muzeum Statku Vasa. Jedyny na świecie, siedemnastowieczny statek, który zachował się w prawie 95 procentach robi ogromne wrażenie.

Sprawdź noclegi: www.airbnb.plwww.booking.com

Muzeum Vasa

Muzeum Vasa

Tallin, Estonia

Klimatyczna stolica Estonii ze wspaniałą średniowieczną architekturą. Stare miasto zostało wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturalnego i Przyrodniczego UNESCO. Miejsce coraz bardziej popularne ale w porównaniu z Pragą nadal jest czym oddychać. Lot z Warszawy trwa ok. 1.40 h, zdarzają się bilety poniżej 200 zł w obie strony. Miasto nie jest duże, większość miejsc dla się zwiedzić na piechotę, można też korzystać z dość taniej komunikacji miejskiej. Za noc w hostelu zapłacicie od 25 EUR za dwie osoby, jedzenie nieco droższe niż w Polsce.

Sprawdź noclegi: www.airbnb.plwww.booking.com

Zdjęcie Diego Delso via Wikimedia Commons

Sobór Metropolitalny Świętego Aleksandra Newskiego, zdjęcie autorstwa Diego Delso via Wikimedia Commons

Ryga, Łotwa

Najlepiej samolotem, promocje zaczynają się od 120 zł. Można tez pojechać autobusem ale podróż trwa bardzo długo. Spokojna stolica Łotwy z uroczym starym miastem. Większość atrakcji w zasięgu pieszego spaceru, wystarczą niecałe dwa dni. Ceny w hostelach podobne jak w Polsce, ceny jedzenia nieco wyższe.

Sprawdź noclegi: www.airbnb.plwww.booking.com

 

Zdjęcie David Holt

Panorama Starego Miasta, zdjęcie autorstwa David Holt via Wikimedia Commons

Wilno, Litwa 

Samolotem z Warszawy tylko godzinę,  jeżeli macie 4 dni można wybrać się samochodem (z Warszawy 390 km) lub ekspresowym autokarem ok. 7.5h. Mało popularna destynacja, a ma tak wiele do zaoferowania. W sam raz na dwa dni intensywnego zwiedzania. Ceny bardzo przystępne, jedzenie w restauracjach nawet nieco tańsze niż w Polsce.

Sprawdź noclegi: www.airbnb.plwww.booking.com

Zdjęcie Marcin Białek, GNU Free Documentation License

Ostra Brama , zdjęcie autorstwa Marcin Białek, GNU Free Documentation License

Levoča i Spišské PodhradieSłowacja 

Propozycja wycieczki objazdowej dla posiadaczy samochodu, z  Krakowa tylko 175 km. Lewocza to chyba najpiękniejsze  miasteczko na Słowacji. Niesamowita ilość zabytków na niewielkim obszarze, historyczne centrum miasta zostało wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Ponieważ miasteczko jest maleńkie i na zwiedzanie wystarczy pół dnia wybierzcie się do oddalonego kilkanaście kilometrów Spiskiego Podhradia i położonych niedaleko słynnych ruin Zamku Spiskiego. Jest to jeden z największych kompleksów zamkowych ruin w Europie Środkowej, również wpisany na listę UNESCO.  Z Lewoczy do Spiskiego Podhradia dojedziecie w 20 minut. Kolejny dzień można poświęcić na zobaczenie uroczego Preszowa (65 km od Lewoczy) i wybrać się do Aqua City Poprad, świetnego kompleksu basenów termalnych i saun oddalonego od Lewoczy tylko 30 minut drogi.

Sprawdź noclegi: www.airbnb.plwww.booking.com

_PTR5493

Kolorowe, średniowieczne i renesansowe fasady kamienic w Lewoczy

_PTR1951

Ruiny Zamku Spiskiego

Hradec Králové i Adršpach, Czechy 

Zamiast Pragi jeden dzień w niewielkim, uroczym miasteczku Hradec Kralove i drugi spacerując na łonie natury w pięknym skalnym mieście Adršpach. Coś dla ciała i dla ducha. Odległość z Hradec Králové  do Krakowa ok. 400 km, z Wrocławia tylko 170 km. Autobusem można dojechać z Białegostoku, Warszawy i Wrocławia. Ceny zbliżone do Polski, pokoje od 50 zł za osobę, pyszne, tanie piwo! :)

Sprawdź noclegi: www.airbnb.plwww.booking.com

Imponujące, skalne turnie w Adršpach

Imponujące, skalne turnie w Adršpach

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Katedra, Biała wieża i Stary Ratusz, zdjęcie autorstwa Boris7 via Wikimedia Commons

 

Autorka

Ania

Ania, niepoprawna marzycielka i niestrudzona tropicielka rzeczy ładnych, prawdziwych, z duszą. Podróżuje (we dwoje), fotografuje, śmiga na dwóch kółkach, gotuje curry na 1000 sposobów. Trochę pisze, ale przede wszystkim kocha czytać książki.

  • Hradec Králové i Adršpach dodaje do listy miejsc do odwiedzenia:)

A to czytałaś?