Toruń – co zwiedzać w mieście Kopernika?

9
Tatami_Toruń

Piękny jest Kraków ale Toruń piękniejszy! I nie chodzi o to, że mieszkam w Krakowie 10 lat i przestałam zauważać jego walory. Po prostu Toruń ma w sobie to coś. Magiczną, senną atmosferę dawnych czasów, zupełnie inną niż Kraków, coś trudnego do opisania, co niezmiennie mnie zachwyca, co czuję przy każdej wizycie, a bywam dosyć często ze względu na rodzinę. 

Toruń nazywany jest Krakowem Północy lub Małym Krakowem ponieważ po Krakowie to właśnie Toruń ma największy, średniowieczny zespół architektoniczny, z największą liczbą zabytków klasy światowej.
Większość budowli zachowała się w stanie niemal nienaruszonym od czasów Kopernika, dominuje uwielbiany przeze mnie gotyk i to w najstarszym wydaniu! „Gotyk na dotyk” to oficjalne hasło promocyjne miasta i wierzcie, można się tutaj przenieść w czasie.

Poza wspaniałą architekturą, której nigdy nie mam dosyć, Toruń ma kilka ciekawych muzeów, skansen w środku miasta, Planetarium, kolorową fontannę, zielone parki i od niedawna Centrum Kulturalno-Kongresowe Jordanki, w którym odbywają się koncerty i przedstawienia. O wszystkich atrakcjach nie napiszę, zapraszam na spacer po kilku moich ulubionych miejscach, na zwiedzanie Torunia warto zarezerwować sobie przynajmniej trzy dni :)

1. Stare Miasto i Nowe Miasto 

Największy i najlepiej zachowany zespół gotyckiej architektury mieszkalnej w Europie północnej, pomnik historii wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego UNESCO. Wspaniałe kamienice mieszczańskie i patrycjuszowskie, kilkanaście kościołów, mury obronne, bramy, spichrze. Nie będę wymieniać wszystkich budowli, które warto zobaczyć, jest ich mnóstwo, po prostu poświęćcie jeden dzień na przejście wszystkimi uliczkami Starego i Nowego Miasta. Warto!

2. Bulwar Filadelfijski 

Bulwar nad Wisłą oczywiście wchodzi w skład Starego Miasta ale zasługuje na kilka odrębnych zdań. To prawie 2 kilometrowe umocnione nabrzeże jest idealnym miejscem do spacerów. Po jednej stronie podziwiamy szerokie wody Wisły i widok na zieloną Kępę Bazarową, po drugiej zadbane rabaty i średniowieczne mury obronne, najstarsze takie formy obronne w Polsce ze wspaniałymi bramami i basztami. To też świetne miejsce aby usiąść i odpocząć, jest tu sporo ławeczek, specjalny taras widokowy, piwne ogródki no i ulubione miejsce młodzieży, szerokie schody, na których bardzo wygodnie się siedzi.

3. Muzeum Etnograficzne im. Marii Znamierowskiej-Prüfferowej  i Park Etnograficzny 

Mała wieś w środku miasta, świetny skansen z kompletnie urządzonymi i wyposażonymi zagrodami i chałupami wiejskimi z północnej Polski – Kujaw, Ziemi Chełmińskiej, Ziemi Dobrzyńskiej, Kaszub, Borów Tucholskich i Kociewia. Najstarsza z chałup pochodzi z 1767 roku, poza chatami zobaczycie młyn wodny, wiatrak, remizę strażacką, barkę rybacką i kuźnię. Obok skansenu znajduje się budynek muzeum z ciekawą wystawą poświęconą życiu codziennym na wsi w latach 1850-1950.

4. Ruiny Zamku Krzyżackiego

Pozostałości po pierwszej i jednocześnie najstarszej warowni krzyżackiej z drugiej połowy XIII wieku. Najlepiej zachowanym fragmentem jest wieża Gdanisko z początku XIV wieku. Dobrze zachowane są też podziemia zamku głównego, ostrołukowa brama gotycka koło młynu i sam górny młyn, w znacznym stopniu przebudowany, znajduje się tam teraz uroczy hotel i restauracja.

Tatami_Toruń

Tatami_Toruń

 

5. Muzeum Toruńskiego Piernika

Z niczym się tak Toruń nie kojarzy jak z piernikami. Tradycja wypieku tych słodkości jest niemal tak długa jak historia miasta, które zostało założone w XIII wieku. Muzeum poświęcone historii piernika mieści się w byłej XIX-wiecznej fabryce pierników należącej do rodziny Weese, której praca kontynuowana jest do dzisiaj w Fabryce Cukierniczej „Kopernik” S.A. W największym w Polsce muzeum poświęconym piernikom  zobaczycie m.in ekspozycje poświęcone produkcji pierników, bogaty zbiór pięknych form piernikarskich i historycznych opakowań, metody produkcji, przyprawy, interaktywną książkę kucharska i multimedialną projekcję na temat produkcji pierników w Fabryce Cukierniczej „Kopernik” S.A. Na drugim piętrze można zobaczyć historyczne wnętrza kawiarni i sklepów sprzedających pierniki. W muzeum organizowane są również warsztaty wypieków.

 

6. Dom Mikołaja Kopernika 

Dwie wspaniałe, późnogotyckie kamienice typu hanzeatyckiego należące do rodziny Koperników, w których zobaczycie ekspozycję poświęconą Kopernikowi. Zwiedzanie rozpoczyna się od krótkiego spektaklu typu światło – dźwięk przy makiecie Torunia z około 1500 roku.

Zdjęcie http://www.muzeum.torun.pl/

Zdjęcie http://www.muzeum.torun.pl/

 

7. Planetarium im. Władysława Dziewulskiego

Centrum Popularyzacji Kosmosu czyli Toruńskie Planetarium mieści się w dawnym zbiorniku gazowym na szczycie którego stworzono sztuczne niebo – kopułę, jedną z największych w Polsce tego typu konstrukcji o 15 metrach średnicy. Seanse oglądamy siedząc w wygodnych fotelach wyprofilowanych tak aby wygodnie patrzyło się w górę. Do wyboru jest zawsze kilka spektakli w kilku wersjach językowych. Poza seansami w Planetarium można zobaczyć interaktywne wystawy.

 

8. Muzeum Podróżników im. Tony Halika

Bogate zbiory z niezliczonych wypraw Tony’ego Halika i jego żony, Elżbiety Dzikowskiej. Słynny podróżnik urodził się w Toruniu i to właśnie tutaj powstało muzeum poświęcone jego podróżom. Po jego śmierci, Elżbieta Dzikowska przekazała mnóstwo pamiątek z ich wspólnych wyjazdów, a także dokumenty, karty akredytacyjne, nagrody i liczne wyróżnienia Tony’ego Przez ostatnie kilka lat muzeum rozrosło się wzbogacając zbiory o eksponaty przywożone już przez samą Elżbietę Dzikowską. Moją ulubioną salą jest bogata ekspozycja etnicznej biżuterii, pani Elżbieta podobnie jak ja jest wielbicielką orientalnych ozdób.

Tatami_Toruń

 

9. Kępa Bazarowa 

Wyspa między Wisłą, a jej południową odnogą – Małą Wisłą. Zielony obszar objęty ochroną, gdzie rośnie las łęgowo-topolowy. Bardzo przyjemne miejsce do spacerów i podziwiania przepięknej panoramy Starego Miasta, wyspa znajduje się dokładnie naprzeciwko.

Panorama widoczna z Kępy Bazarowej

 

10. Teatr Baj Pomorski 

Jakby było mało zabytkowych budynków w Toruniu to na dokładkę w środku Starego Miasta stoi taka oto niesamowita budowla. Przyznam, że oniemiałam kiedy pierwszy raz zobaczyłam magiczny budynek Teatru Baj. Jest to jeden z najciekawszych budynków jakie kiedykolwiek widziałam. Front teatru  to wielka drewniana szafa zdobiona okuciami i płaskorzeźbami bajkowych postaci. Baj specjalizuje się w repertuarze dla dzieci, szczególnie teatrze lalek.

Tatami_Toruń

 

11. Pierniki i lody u Lenkiewicza

Nie wyobrażam sobie wizyty w Toruniu bez kupienia pierników i skosztowania lodów w świetnej lodziarni u Lenkiewicza. Niestety pierniki są moimi ulubionymi słodyczami i mogę je jeść w każdej ilości. Wiem, że toruńskie specjały można kupić w większych miastach, sklep firmowy mamy w Krakowie przy Rynku, ale to nie to samo. Symbol Torunia najlepiej smakuje na miejscu, a jako podarunek liczy się tylko stąd ;)

12. Fontanna Cosmopolis

Widowiskowe pokazy typu światło-dźwięk, które zdecydowanie najciekawiej wyglądają w lecie, kiedy rozbawiona dzieciarnia szaleje w rytmie utworów z  Love Story czy Gladiatora.  Konstrukcja fontanny nawiązuje do słynnego dzieła Mikołaja Kopernika „O obrotach sfer niebieskich”. Cienka tafla wody przysłonięta jest granitowymi płytami z wyrytym łacińskim tekstem i schematem układu heliocentrycznego. Dysze wodne umieszczone są na orbitach poszczególnych planet i w samym centrum,  w miejscu Słońca, skąd woda wyrzucana jest na wysokość 5 m. W sezonie pokazy rozpoczynają się od godziny 21.00 i kończą o północy.

_PTR9211

Autorka

Ania

Ania, niepoprawna marzycielka i niestrudzona tropicielka rzeczy ładnych, prawdziwych, z duszą. Podróżuje (we dwoje), fotografuje, śmiga na dwóch kółkach, gotuje curry na 1000 sposobów. Trochę pisze, ale przede wszystkim kocha czytać książki.

 • Kornelia S-p

  Byliśmy w zeszłym roku. Dla mnie hitem jest muzeum piernika (ale to tradycyjne) i muzeum Tonego Halika. Jak będziecie mieć kiedyś możliwość to koniecznie wpadnijcie na Bella Sky Festiwal – festiwal światła – cudowne przeżycie.

  • Tak, wiele słyszałam o tym festiwalu, problem w tym, że dokładnie w tym samym czasie jest mój ukochany festiwal muzyczny, Pannonica :)

 • Każdy „to coś” widzi w czymś innym, a ja, jako Krakus, z ciężkim sercem przyznam, że mam podobnie, bo Toruń również skradł moje serce, choć nigdy nie będzie na pierwszym miejscu. Dobrze, że przy ul. Grockiej mamy pierniki! :)

  • Niestety! Jestem tam częstym gościem :)

 • Też jestem z Krakowa i uważam podobnie, jak koleżanka poniżej :). Fantastycznie miasto. Nawet w deszczu ;).

 • Bardzo lubię Toruń, rzeczywiście to miasto ma swój specyficzny klimat. W Toruniu kupiłam najśliczniejsze foremki do świątecznych pierników – robią furorę i wszyscy je ode mnie pożyczają ;-)) Nie słyszałam o tym parku etnograficznym, będę musiała się tam kiedyś wybrać.

  • Park jest bardzo ciekawy, koniecznie zajrzyj! :)

 • Byłem kilka tygodni temu w Toruniu z dziewczyną. Stare miasto faktycznie robi wrażenie, w szczególności na osobie, która pochodzi z miasta, które nie posiada takiej perełki. Bardzo nam się ono podobało jeszcze ze względu na sposób w jaki zwiedzaliśmy – chodziliśmy po rynku i robiliśmy bańki mydalne :)
  Po raz kolejny jednak nie udało nam się zobaczyć, polecanego przez Ciebie, muzeum Tonego Halika. Na szczęście daleko z Łodzi nie mam i będę miał pretekst, by raz jeszcze odwiedzić miasto pierników ;)

  • Ja w Krakowie od 10 lat i niezmiennie robi na mnie wrażenie :) Pozdrawiam!

A to czytałaś?

Przygotowania, pierwsi goście

W rytmie pustynnego bluesa

Do Mali wybraliśmy się jeszcze przed rozpoczęciem wojny domowej, kiedy podróżowanie po kraju było bezpieczne, kiedy rozbrzmiewała muzyka, w Timbuktu, w bibliotekach można było oglądać bezcenne ...