Nie oszukujmy się, mało kto lubi prasować. Są oczywiście od tej zasady wyjątki, generalnie jednak prasowanie nie należy do czynności, które wykonujemy z uśmiechem na ustach. Warto więc tę czynność sobie ułatwiać najbardziej, jak się da. Na rynku dostępnych jest mnóstwo różnych modeli żelazek, z których każde cechuje się inną mocą. Jakie znaczenie dla funkcjonalności żelazka ma jego moc i jaka moc sprawdzi się najlepiej?

Na co wpływa moc żelazka?

żelazko
fot.Pixabay.com

O tym, że każde żelazko ma swoją moc, wie każdy. Tyczy się to zarówno żelazka parowego, generatora pary czy żelazka turystycznego. Moc urządzenia jest jednym z tych parametrów, które fają fundamentalne znaczenie dla wygody użytkowania żelazka. To właśnie ten parametr powinniśmy w pierwszej kolejności brać pod uwagę, gdy zastanawiamy się, jakie żelazko kupić. Moc warunkuje czas prasowania- im wyższa moc, tym krótszy czas jest potrzebny, by żelazo osiągnęło odpowiednią temperaturę, a więc całkowity czas prasowania także się skraca. Od mocy zależy także skuteczność wytwarzania pary, która znacząco ułatwia prasowanie, a do tego zmiękcza tkaniny. Co ważne, moc w żaden sposób nie wpływa na zakres temperatur sprzętu. Niektórzy błędnie twierdzą, że im większa jest moc urządzenia, tym wyższą temperaturę może ono osiągnąć. To mit, który należy obalić, by uniknąć nieprzemyślanych zakupów.

Temperatura żelazka

Temperaturę żelazka należy dobierać do konkretnych tkanin, które masz zamiar prasować. Aby dowiedzieć się, jaka temperatura będzie w pełni bezpieczna dla danego ubrania, wystarczy spojrzeć na oznaczenie na metce. Temperatura przedstawiona jest w postaci kropek. Jedna kropka to temperatura rzędu 110°C, dwie kropki to 150°C, a trzy kropki to aż 200°C. Tutaj znów odzywa się znaczenie mocy urządzenia. Kiedy moc jest duża, zmiany temperatury ustawianej w urządzeniu zachodzą o wiele szybciej, czas reakcji żelazka na zmianę temperatury jest mniejszy.

Jak moc żelazka wpływa na zużycie energii elektrycznej?

żelazko
fot.Pixabay.com

Wiele osób zastanawiających się nad tym, jakie żelazko kupić, bierze pod uwagę zużycie prądu. Warto wiedzieć, że im wyższa jest moc żelazka, tym więcej prądu będzie ono potrzebowało do pracy. Wystarczy, że znasz moc żelazka i wartość 1 kWh, a możesz obliczyć koszt użytkowania żelazka. Nie ma jednak obaw, nie są to duże kwoty. Nawet prasując żelazkiem o dużej mocy przez długi czas, koszt takiego prasowania nie przekroczy kilku złotych. To naprawdę niewiele, zwłaszcza, że prasujemy zazwyczaj kilka ubrań, a nie całą stertę naraz. W porównaniu z innymi sprzętami AGD, np. z lodówką czy zmywarką, żelazko pracuje o wiele rzadziej i mniej intensywnie. Nie warto więc w ramach oszczędności kupować żelazka o bardzo małej mocy, bo komfort jego użytkowania będzie naprawdę niski.

Jaką moc wybrać?

Jeszcze kilkanaście lat temu żelazka oferowane przez sklepy posiadały maksymalną moc 1000W. To niewiele w stosunku do dzisiejszych urządzeń. Dziś nawet te najsłabsze urządzenia mogą poszczycić się mocą 1399 W i jest to absolutne minimum. Zdecydowanie chętniej wybieramy żelazka o mocy minimum 2000W, bo ona pozwala na wygodne prasowanie i idealne usuwanie wszystkich zagnieceń. Im wyższa jest moc żelazka, tym wyższa zazwyczaj jest jego cena, warto więc brać to pod uwagę przy zakupie. Na mocy żelazka nie warto jednak oszczędzać. Zbyt słabe urządzenie sprawi, że czas oczekiwania na osiągnięcie przez niego optymalnej temperatury będzie bardzo długi, a ilość wytwarzanej pary będzie zbyt mały, by dobrze wyprasować trudne do wygładzenia tkaniny, nie mówiąc już o ich zmiękczaniu Zdecydowanie warto zainwestować w droższy, ale mocniejszy sprzęt, który spełni wszystkie oczekiwania.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here