8 etno – wokalistek, które musisz poznać cz.1

0
Spread the love

Pierwsza cześć muzycznej podróży dookoła świata z pięknymi kobietami i nie mniej pięknymi głosami w tle. Zapraszam! 

Pochodzą z różnych krajów, śpiewają w różnych językach. Każda z nich łączy tradycyjne brzmienia z innymi stylami, tworząc muzykę niepowtarzalną. Wszystkie, co do jednej mają niebywałe głosy, zarówno na żywo jak i na nagraniach studyjnych.

Druga część listy zaraz po Świętach 🙂

1. Azam Ali

Urodziła się w Iranie, wychowała w Indiach, obecnie mieszka w Kanadzie. Śpiewa, komponuje i gra na indyjskim instrumencie strunowym zwanym santur. Śpiewa w solowych projektach, a także w popularnym zespole Niyaz, kiedyś w zespole VAS. Łączy tradycyjne, perskie brzmienia z nowoczesnymi elementami. Współpracowała z wieloma największymi gwiazdami world music. Ma niesamowity głos, Lisa Gerrard ze Wschodu 🙂

 

2. Angélique Kidjo

Pierwsza diva Afryki, pochodzi z Beninu, mieszka w Nowym Jorku. Nagrywała  i koncertowała z wieloma gwiazdami muzyki popularnej i jazzowej np. Peterem Gabrielem, Dave Matthews Band czy Herbie Hancockiem.  Jej muzyka to połączenie tradycyjnych pieśni i instrumentów afrykańskich z popem. Ambasador dobrej woli UNICEF, kilkakrotnie nominowana do nagrody Grammy.

 

3. Yasmin Levy

Pochodzi z Izraela, niekwestionowana królowa muzyki hiszpańskich Żydów – muzyki sefardyjskiej z elementami andaluzyjskiego flamenco i perskiej lutni. Yasmin śpiewa w ladino, starożytnym dialekcie judeo-hiszpańskim, ma niezwykle piękny, przejmujący, głos.

 

4. Mariza 

Marisa dos Reis Nunes, mistrzyni rzewnego, portugalskiego fado. Największa gwiazda tego gatunku muzycznego, występuje na całym świecie w najlepszych salach koncertowych. Jest jedną z najbardziej cenionych wokalistek world music. Urodziła się w Mozambiku, wychowała w Lizbonie.

 

5. Buika

Concha Buika, dorastała w społeczności cygańskiej na Majorce, a jej rodzina pochodzi z Gwinei Równikowej. Śpiewa i komponuje, jej styl to mieszanka jazzu, flamenco, soulu i copla czyli hiszpańskiej muzyki rozrywkowej. Nagrała 7 płyt, współpracowała z wieloma uznanymi artystami jazzowymi, muzyki popularnej i world music np. z Anoushką Shankar, Marizą, Sealem, Nelly Furtado, Chickiem Koreą czy Pathem Metheny. Obecnie mieszka w Stanach, w Miami. 

 

6. Esma Redzepova

Królowa Cyganów z Macedonii. Najpopularniejsza wokalistka z Bałkanów pochodzenia romskiego. Jej kariera trwa od ponad 50 lat, pisze teksty, działa w organizacja humanitarnych, szczególnie na rzecz Romów i praw kobiet. Jej twórczość inspirowana jest tradycyjną  muzyką romską i macedońską. Występuje z najlepszymi zespołami brass bandowymi, na Bałkanach każdy jej występ to wielkie wydarzenie.

 

7. Mayra Andrade

Urodziła się w Havanie, wychowała na Wyspach Zielonego Przylądka. Śpiewa głównie w kabuverdianu, języku kreolskim, którego używa się w Cabo Verde (ponadto po francusku i angielsku). Ma własny, niepowtarzalny styl ale czerpie z tradycyjnego dla wysp, pełnego nostalgii gatunku muzycznego morna. Wydała 4 płyty, od kilku lat intensywnie koncertuje na całym świecie. Melancholijna, piękna muzyka Wysp Zielonego Przylądka stała się popularna dzięki największej, niestety już nieżyjącej gwieździe Cesarii Evorze. Ciekawą rozmowę z Mayrą Andrade przeprowadziła Ula Nowak, możecie go przeczytać na jazzarium.pl.

 

8. Omara Portuondo

Kubańska wokalistka, której kariera trwa przeszło 60 lat.  Międzynarodową sławę zdobyła dzięki projektowi Buena Vista Social Club, wystąpiła w filmie, wzięła udział w wielkiej trasie koncertowej i nagrała solowy album The Buena Vista Social Club Presents Omara Portuondo. Współpracuje z wieloma kubańskim artystami, wystąpiła na ponad 30 albumach. Jej styl to mix tradycyjnego, kubańskiego son z trova cubana i rumbą.

Autorka

Ania

Ania, niepoprawna marzycielka i niestrudzona tropicielka rzeczy ładnych, prawdziwych, z duszą. Podróżuje (we dwoje), fotografuje, śmiga na dwóch kółkach, gotuje curry na 1000 sposobów. Trochę pisze, ale przede wszystkim kocha czytać książki.

A to czytałaś?