Warning: curl_setopt() [function.curl-setopt]: CURLOPT_FOLLOWLOCATION cannot be activated when safe_mode is enabled or an open_basedir is set in /home/trybalski/domains/tatamitatami.pl/public_html/wp-content/plugins/wonderm00ns-simple-facebook-open-graph-tags/public/class-webdados-fb-open-graph-public.php on line 947

Co warto przeczytać?

0
Spread the love

Jaki jest wasz poranek idealny? Mój z książką i kawą, w łóżku. Z widokiem na stosik książek 🙂

Jeżeli chwilowo wasz stosik się uszczuplił podrzucę kilka pomysłów, ciekawych tytułów, które czytałam ostatnio. Fikcja, reportaż, kryminał, dla każdego coś dobrego. Jak zwykle bardzo krótko i na temat.

 

Odkrycie 419625-352x500[1]

Zmierzch, Johan Theorin – skandynawski kryminał to odrębny gatunek literacki. Znaki rozpoznawcze – bardzo gęsta, mroczna, ponura, klaustrofobiczna atmosfera, bogate opisy, powolne budowanie napięcia, intrygująca zagadka, zaskakujące zakończenie. W tej książce jest wszystko! Zabieram się za “cykl olandzki”, Zmierzch to pierwsza część.

Wstrząs 

Ścieżki Północy, Richard Flanagan – Australijska Wojna i pokój, bardzo, bardzo mocna rzecz. Niewiele wiedziałam na temat japońskich obozów pracy, historii australijskich żołnierzy budujących tzw. Kolej Śmierci w Birmie w trakcie II wojny światowej. Wspaniały język, piękna, urzekająca historia miłości, niesamowicie realistyczne ale i drastyczne opisy (uwaga!). Wbija w fotel! Najtrafniejsza recenzja tej książki – Zostaje w pamięci na zawsze. „The Times”

Inspiracja  404708-352x500[1]

Wszystkie wojny Lary, Wojciech Jagielski – bardzo ważny temat, każdy powinien przeczytać. Jaką drogę przechodzą ludzie, którzy przystępują do świętej wojny? Jak rodzi się fanatyzm? Dlaczego bogata, wolna i liberalna Europa nie dla każdego jest rajem na ziemi? Zmusza do zastanowienia nad modelem naszego europejskiego życia.

 

Emocje525524-352x500[1]

Inna Dusza, Łukasz Orbitowski –  zainspirowana autentycznymi wydarzeniami, fikcja oparta na faktach. W 2001 Jacek B., poukładany chłopiec z dobrego domu w wieku 21 lat otrzymuje dożywocie za morderstwa. Historię poznajemy z dwóch zupełnie różnych perspektyw, ale pytanie dlaczego to zrobił właściwie pozostaje bez odpowiedzi. Niektóre dusze są inne, są złe. Doskonale napisane, prostym, surowym ale plastycznym stylem, który pozwala przenieść się w rzeczywistość lat dziewięćdziesiątych, kto pamiętają te czasy momentami poczuje nostalgię. Znakomita!

 

Przygoda 453115-352x500[1]

Wilki, Adam Wajrak  –  wiedza i zabawa w jednym, mnóstwo fascynujących informacji o tych tajemniczych, nieuchwytnych stworzeniach, o ich naturze i obyczajach. Zabawne i wzruszające historie, które rozwiewają krzywdzące stereotypy. Po przeczytaniu pokochacie wilki! Znakomicie się bawiłam, książkę pochłania się  błyskawicznie.

 

Miesza w głowie 279460-352x500[1]

Futu.re, Dmitry Glukhovsky  – zdecydowanie jedna z najbardziej przerażających wizji przyszłości Ziemi i ludzkiej cywilizacji. Wieczna młodość i dobrobyt kosztem poświęceń, które zmieniają ludzkie życie w prawdziwy horror. Możemy potraktować jako przestrogę, powoli zmierzamy w tę stronę, odczłowieczamy się, obojętniejemy, izolujemy się zwiększając podziały i gonimy za dobrem materialnym. Bardzo dobra fantastyka.

 

Kryminalna perełka  syn-b-iext42001352[1]

Syn, Jo Nesbo – pana Nesbo uwielbiam bezwarunkowo i podziwiam za to jak trzyma poziom. Właściwie po debiucie nie zdarzają mu się słabsze książki. Jak zwykle świetny styl, historia bardzo oryginalna, zakończenie zaskakujące, świetnie skonstruowane i przekonujące postacie. O oczywiście jak zwykle nie można się oderwać, trzyma w napięciu do samego końca.

Autorka

Ania

Ania, niepoprawna marzycielka i niestrudzona tropicielka rzeczy ładnych, prawdziwych, z duszą. Podróżuje (we dwoje), fotografuje, śmiga na dwóch kółkach, gotuje curry na 1000 sposobów. Trochę pisze, ale przede wszystkim kocha czytać książki.

A to czytałaś?

Pyszny indyjski dal z orzechami nerkowca

Spread the loveDal to tradycyjne, można powiedzieć podstawowe danie kuchni indyjskiej, popularne również w Nepalu, Bangladeszu, Pakistanie i na Sri Lance. Dal robi się na ...