W oczekiwaniu na kolejny wyjazd chętnie sięgam po książki podróżnicze. Odlatuję na kanapie, przenoszę się w miejscu i czasie.
Nie wiem jak Wam, ale mnie takie podróże sprawiają dużo przyjemności i chciałabym polecić kilka ciekawych tytułów. Takich, które umilą czas spędzony w domu, szczególnie teraz, w trakcie zimy.
O książkach z gatunku reportaż literacki pisałam tutaj i tutaj. Kilka lżejszych tytułów polecałam w wakacje tutaj.
Z nurtem Amazonki. Pionierska wyprawa Piotra Chmielińskiego. Joe Kane
Jedna z pierwszych książek podróżniczych jakie przeczytałam. Historia wyprawy Piotra Chmielińskiego spisana przez jednego z uczestników tej nieprawdopodobnej eskapady, Joe Kane’a. Fascynująca przygoda i wyczyn jakich mało, pierwsza ekipa, która przepłynęła Amazonkę od źródeł do ujścia.
Zobacz gdzie można kupić, porównaj ceny tutaj
Rowerem i pieszo przez Czarny Ląd. Listy z podróży afrykańskiej z lat 1931-1936. Kazimierz Nowak
Czytałam i nie mogłam uwierzyć, że ktoś w ogóle dokonał czegoś takiego, nie wspominając o tym, że zrobił to w latach 30-tych ubiegłego wieku. Niepojęte! Nowak przez 5 lat samotnie przemierzył Afrykę, z północy na południe i z powrotem! Na rowerze, pieszo, czółnem, na koniu i na wielbłądzie. Bez super sprzętu, GPS, bez wsparcia, z bardzo skromnym budżetem. Ryszard Kapuściński o książce – “Przejęty jestem lekturą książki Kazimierza Nowaka Rowerem i pieszo przez Czarny Ląd. To zupełnie niezwykła książka ze względu na treść i osobę autora, zasługująca na dużo większą uwagę i szerszy oddźwięk. Rewelacyjna to rzecz, którą włączam jako stałą pozycję do swoich wykładów, rozmów, refleksji na temat reportażu zagranicznego; oby zajęła ona stałe miejsce na listach klasyki polskiego reportażu – czego zresztą jestem od tego momentu sam gorącym zwolennikiem.. ”
Zobacz gdzie można kupić, porównaj ceny tutaj
Podróż Doroty Warakomskiej legendarną trasą, Drogą 66 łączącą Chicago z Los Angeles (po kilku latach przedłużono ją do Santa Monica). Na pierwszym miejscu to co lubię najbardziej czyli historie ludzi, których życie związane jest z Drogą Matką. Warto przeczytać nie tylko jako przewodnik przed wyjazdem.
Zobacz gdzie można kupić, porównaj ceny tutaj
Ucieczka na szczyt. Bernadette Macdonald
Nie jestem górskim maniakiem, średnio interesuje mnie wspinaczka czy himalaizm ale ta książka zaciekawiła mnie po kilku pierwszych stronach. Jerzy Kukuczka, Wanda Rutkiewicz, Krzysztof Wielicki, Wojciech Kurtyka to nazwiska, o których słyszał prawie każdy. Książka napisana przez kanadyjska pisarkę i animatorkę kultury górskiej, poświęcona złotej erze polskiego himalaizmu w latach 70. i 80.
Zobacz gdzie można kupić, porównaj ceny tutaj
81:1 Opowieści z Wysp Owczych. Marcin Michalski, Maciej Wasilewski
Wciągające opowieści z jednego z mniej poznanych zakątków świata, Wysp Owczych. Mnóstwo ciekawostek i niesamowitych historii, napisane bardzo dowcipnie. Chłopaki odwalili kawał dobrej roboty przy swojej pierwszej książce. Zresztą czy można mieć jakiekolwiek wątpliwości skoro sam Mariusz Szczygieł powiedział o książce tak: “Dwóch chłopaków na hulajnogach z kraju tanich dentystów przyjechało do miejsca, gdzie wszyscy znają bieliznę wszystkich – tak można streścić tę szaloną książkę.Marcin Michalski i Maciej Wasielewski zmonopolizowali Wyspy Owcze. Stało się to w ten sposób, że zamieszkali tam, poznali niemal wszystkich mieszkańców, a potem o nich napisali. Tak powstała (idę o zakład) pierwsza na świecie i jedyna reporterska książka o tych wyspach. Jedna książka, dwa debiuty. I oba świetne”.
Zobacz gdzie można kupić, porównaj ceny tutaj
Czekając na śnieg w Hawanie: Wyznania kubańskiego chłopca. Carlos Eire
Wspomnienia chłopca, który opuścił Kubę w wieku 11 lat. Barwne, tęskne opowieści o Havanie z czasów przedrewolucyjnych. Carlos wyjechał w 1962 roku, był jednym z 14 000 dzieci wywiezionych do Stanów Zjednoczonych. To Amerykanin, nauczyciel na uniwersytecie Yale, który w głębi serca pozostał Kubańczykiem. Książka nagrodzona prestiżową nagrodą literacką National Book Award.
Święta ziemia. Opowieści z Izraela i Palestyny. Marcin Gutowski
Trudno się oderwać, znakomity reportaż redaktora radiowej Trójki. Historie Żydów i Palestyńczyków, tych, którzy pragnął pojednania i tych, którzy nie mają już nadziei. Podróż przez „najbardziej pożądany kawałek pustyni”, modny Tel Aviv, uduchowioną Jerozolimę i biedne, arabskie wioski. Pomaga zrozumieć istotę i złożoność konfliktu.
Zobacz gdzie można kupić, porównaj ceny tutaj
W 80 dni dookoła świata (nie wyjeżdżając z Londynu). Jarek Sępek
Nie do końca zdawałam sobie sprawę z ogromnego bogactwa kulturowego Londynu. Nie miałam pojęcia, że mówi się tutaj w osiemdziesięciu językach! Jarek utrwalił je na nagraniach, które miałam okazję usłyszeć podczas jego prezentacji na festiwalu Trzy Żywioły. Fascynująca wyprawa multi-kulti napisana lekko i z humorem.
Zobacz gdzie można kupić, porównaj ceny tutaj
Gringo wśród dzikich plemion. Wojciech Cejrowski
Przyznaję, że poglądy i zachowania tego Pana nie są mi bliskie i zastanawiałam się czy polecać tę książkę. Uczciwie muszę przyznać, że jest na prawdę dobra, świetnie napisana, ciekawa i pełna humoru. Zaiste pan Cejrowski ma dwa oblicza, Dr.Jekyll i Mr.Hyde.
Zobacz gdzie można kupić, porównaj ceny tutaj
Lubicie takie książki? Możecie jakieś polecić? Czekam na propozycje 🙂