Moje podróże na kanapie

19
Spread the love

W oczekiwaniu na kolejny wyjazd chętnie sięgam po książki podróżnicze. Odlatuję na kanapie, przenoszę się w miejscu i czasie. 

Nie wiem jak Wam, ale mnie takie podróże sprawiają dużo przyjemności i chciałabym polecić kilka ciekawych tytułów. Takich, które umilą czas spędzony w domu, szczególnie teraz, w trakcie zimy.

O książkach z gatunku reportaż literacki pisałam tutaj i tutaj. Kilka lżejszych tytułów polecałam w wakacje tutaj

 

Z nurtem Amazonki. Pionierska wyprawa Piotra Chmielińskiego. Joe Kane352x500[1]

Jedna z pierwszych książek podróżniczych jakie przeczytałam. Historia wyprawy Piotra Chmielińskiego spisana przez jednego z uczestników tej nieprawdopodobnej eskapady, Joe Kane’a. Fascynująca przygoda i wyczyn jakich mało, pierwsza ekipa, która przepłynęła Amazonkę od źródeł do ujścia.

Zobacz gdzie można kupić, porównaj ceny tutaj 

 

Rowerem i pieszo przez Czarny Ląd. Listy z podróży afrykańskiej z lat 1931-1936. Kazimierz Nowak336582-352x500[1]

Czytałam i nie mogłam uwierzyć, że ktoś w ogóle dokonał czegoś takiego, nie wspominając o tym, że zrobił to w latach 30-tych ubiegłego wieku. Niepojęte! Nowak przez 5 lat samotnie przemierzył Afrykę, z północy na południe i z powrotem! Na rowerze, pieszo, czółnem, na koniu i na wielbłądzie. Bez super sprzętu, GPS, bez wsparcia, z bardzo skromnym budżetem. Ryszard Kapuściński o książce – “Przejęty jestem lekturą książki Kazimierza Nowaka Rowerem i pieszo przez Czarny Ląd. To zupełnie niezwykła książka ze względu na treść i osobę autora, zasługująca na dużo większą uwagę i szerszy oddźwięk. Rewelacyjna to rzecz, którą włączam jako stałą pozycję do swoich wykładów, rozmów, refleksji na temat reportażu zagranicznego; oby zajęła ona stałe miejsce na listach klasyki polskiego reportażu – czego zresztą jestem od tego momentu sam gorącym zwolennikiem.. ”

Zobacz gdzie można kupić, porównaj ceny tutaj 

Droga 66. Dorota Warakomska352x500[1]

Podróż Doroty Warakomskiej legendarną trasą, Drogą 66 łączącą Chicago z Los Angeles (po kilku latach przedłużono ją do Santa Monica). Na pierwszym miejscu to co lubię najbardziej czyli historie ludzi, których życie związane jest z Drogą Matką. Warto przeczytać nie tylko jako przewodnik przed wyjazdem.

Zobacz gdzie można kupić, porównaj ceny tutaj 

 

Ucieczka na szczyt. Bernadette Macdonald 352x500[1]

Nie jestem górskim maniakiem, średnio interesuje mnie wspinaczka czy himalaizm ale ta książka zaciekawiła mnie po kilku pierwszych stronach. Jerzy Kukuczka, Wanda Rutkiewicz, Krzysztof Wielicki, Wojciech Kurtyka to nazwiska, o których słyszał prawie każdy. Książka napisana przez kanadyjska pisarkę i animatorkę kultury górskiej, poświęcona złotej erze polskiego himalaizmu w latach 70. i 80.

Zobacz gdzie można kupić, porównaj ceny tutaj 

 

81:1 Opowieści z Wysp Owczych. Marcin Michalski, Maciej Wasilewski 352x500[1]

Wciągające opowieści z jednego z mniej poznanych zakątków świata, Wysp Owczych. Mnóstwo ciekawostek i niesamowitych historii, napisane bardzo dowcipnie. Chłopaki odwalili kawał dobrej roboty przy swojej pierwszej książce. Zresztą czy można mieć jakiekolwiek wątpliwości skoro sam Mariusz Szczygieł powiedział o książce tak: “Dwóch chłopaków na hulajnogach z kraju tanich dentystów przyjechało do miejsca, gdzie wszyscy znają bieliznę wszystkich – tak można streścić tę szaloną książkę.Marcin Michalski i Maciej Wasielewski zmonopolizowali Wyspy Owcze. Stało się to w ten sposób, że zamieszkali tam, poznali niemal wszystkich mieszkańców, a potem o nich napisali. Tak powstała (idę o zakład) pierwsza na świecie i jedyna reporterska książka o tych wyspach. Jedna książka, dwa debiuty. I oba świetne”.

Zobacz gdzie można kupić, porównaj ceny tutaj 

 

Czekając na śnieg w Hawanie: Wyznania kubańskiego chłopca. Carlos Eire352x500[1]

Wspomnienia chłopca, który opuścił Kubę w wieku 11 lat. Barwne, tęskne opowieści o Havanie z czasów przedrewolucyjnych. Carlos wyjechał w 1962 roku, był jednym z 14 000 dzieci wywiezionych do Stanów Zjednoczonych. To Amerykanin, nauczyciel na uniwersytecie Yale, który w głębi serca pozostał Kubańczykiem. Książka nagrodzona prestiżową nagrodą literacką National Book Award.

 

 

Święta ziemia. Opowieści z Izraela i Palestyny. Marcin Gutowski355050-352x500[1]

Trudno się oderwać, znakomity reportaż redaktora radiowej Trójki. Historie Żydów i Palestyńczyków, tych, którzy pragnął pojednania i tych, którzy nie mają już nadziei. Podróż przez „najbardziej pożądany kawałek pustyni”, modny Tel Aviv, uduchowioną Jerozolimę i biedne, arabskie wioski. Pomaga zrozumieć istotę i złożoność konfliktu.

Zobacz gdzie można kupić, porównaj ceny tutaj 

 

 

W 80 dni dookoła świata (nie wyjeżdżając z Londynu). Jarek Sępek352x500[1]

Nie do końca zdawałam sobie sprawę z ogromnego bogactwa kulturowego Londynu. Nie miałam pojęcia, że mówi się tutaj w osiemdziesięciu językach! Jarek utrwalił je na nagraniach, które miałam okazję usłyszeć podczas jego prezentacji na festiwalu Trzy Żywioły. Fascynująca wyprawa multi-kulti napisana lekko i z humorem.

Zobacz gdzie można kupić, porównaj ceny tutaj 

 

Gringo wśród dzikich plemion. Wojciech Cejrowski207009-352x500[1]

Przyznaję, że poglądy i zachowania tego Pana nie są mi bliskie i zastanawiałam się czy polecać tę książkę. Uczciwie muszę przyznać, że jest na prawdę dobra, świetnie napisana, ciekawa i pełna humoru. Zaiste pan Cejrowski ma dwa oblicza, Dr.Jekyll i Mr.Hyde.

Zobacz gdzie można kupić, porównaj ceny tutaj 

 

 

Lubicie takie książki? Możecie jakieś polecić? Czekam na propozycje 🙂

 

Autorka

Ania

Ania, niepoprawna marzycielka i niestrudzona tropicielka rzeczy ładnych, prawdziwych, z duszą. Podróżuje (we dwoje), fotografuje, śmiga na dwóch kółkach, gotuje curry na 1000 sposobów. Trochę pisze, ale przede wszystkim kocha czytać książki.

A to czytałaś?

Pyszny indyjski dal z orzechami nerkowca

Spread the loveDal to tradycyjne, można powiedzieć podstawowe danie kuchni indyjskiej, popularne również w Nepalu, Bangladeszu, Pakistanie i na Sri Lance. Dal robi się na ...