Zaśpiewaj Cichą Noc po celtycku

2
Spread the love

Tak się składa, że chyba najpopularniejsza, świąteczna pieśń jest również moją ulubioną kolędą. Prosta, urzekająca melodia “Cichej Nocy” czaruje od lat. Po raz pierwszy została wykonana 24 grudnia w 1818 roku, w niewielkiej wiosce Oberndorf, w austriackich Alpach niedaleko Salzburga w kościele Św. Mikołaja.

Słowa napisał austriacki ksiądz, Josef Mohr, a muzykę skomponował Franz Gruber, nauczyciel i organista w pobliskiej wiosce Arnsdorf. Muzyka powstała w 1818 roku, a tekst najprawdopodobniej dwa lata wcześniej, w 1816 roku, z którego pochodzi najstarszy rękopis Josefa Mohra.

W 2011 pieśń trafiła na listę niematerialnego dziedzictwa kulturowego UNESCO. Utwór śpiewały największe gwiazdy muzyki, kolęda została przetłumaczona na 140 języków. Posłuchajcie jak brzmi w wybranych przeze mnie dwunastu. Najbardziej podoba mi się wersja Enyi i po hiszpańsku 🙂

Po polsku

 

Po angielsku

 

Po celtycku

 

Po ukraińsku

 

Po portugalsku 

 

Po niemiecku 

 

Po duńsku

 

Po szwecku

 

Po rosyjsku

 

Po hiszpańsku 

 

Po grecku 

 

 Po francusku 

Polskie tłumaczenie:

Cicha noc, święta noc,
Pokój niesie ludziom wszem,
A u żłobka Matka Święta
Czuwa sama uśmiechnięta,
Nad Dzieciątka snem,
Nad Dzieciątka snem.

Cicha noc, święta noc,
Pastuszkowie od swych trzód,
Biegną wielce zadziwieni,
Za anielskim głosem pieni,
Gdzie się spełnił cud
Gdzie się spełnił cud.

Cicha noc, święta noc,
Narodzony Boży Syn,
Pan wielkiego majestatu
Niesie dziś całemu światu
Odkupienie win,
Odkupienie win.

Macie swoją ulubioną kolędę?

Autorka

Ania

Ania, niepoprawna marzycielka i niestrudzona tropicielka rzeczy ładnych, prawdziwych, z duszą. Podróżuje (we dwoje), fotografuje, śmiga na dwóch kółkach, gotuje curry na 1000 sposobów. Trochę pisze, ale przede wszystkim kocha czytać książki.

A to czytałaś?

Najlepsze naleśniki na świecie

Spread the loveNie, to nie pizza. Coś lepszego i prostszego! Genialne naleśniki z mąki gryczanej, które wiele lat temu odkryłam w knajpce w Kazimierzu Dolnym.