Ekologia na co dzień, dla każdego

3
Spread the love

A, B, C ekologii czyli jak uczynić swoje życie nieco bardziej przyjaznym dla środowiska.

Każdy z nas ma wpływ na planetę, jesteśmy odpowiedzialni za rozwój cywilizacji i zachowanie równowagi biologicznej. Nie myślcie, że pojedynczy człowiek nic nie może zrobić. Właśnie od tego trzeba zacząć, od drobnych kroków, zmian w naszym życiu codziennym, które wcale nie są kłopotliwe jak niektórzy sądzą.

Istnieje kilka prostych sposobów aby żyć eko, wystarczy zmienić przyzwyczajenia. Po kilku tygodniach przekonacie się, że to proste i bardzo pozytywnie wpływa na stan portfela 🙂

1. Ogranicz używanie plastiku.

– zrezygnuj z kupowania wody w butelkach, szczególnie tych małych. Wodę można filtrować, przelewać do bidonów wielokrotnego użytku. Warto pamiętać, że plastik zawiera niebezpieczne związki chemiczne, bisfenole, które negatywnie wpływają m.in na nasz układ hormonalny. Unikajcie opakowań oznaczonych 06 – PS, 01– PET i 07.

– używaj biodegradowalnych worków na śmieci, dostępne w dużych supermarketach czy drogeriach.

– zakupy pakuj w siatki wielokrotnego użytku np. z materiału. W niektórych sklepach internetowych (np. Tesco) można zrezygnować z reklamówek. Jeśli już masz siatkę plastikową postaraj się wykorzystać ją ponownie.

– spróbuj wybierać produkty nieopakowane lub opakowane w szkło czy papier.

2. Używaj papieru toaletowego i ręczników całkowicie wykonanych z makulatury

Taki papier dostępny jest np. w sieci Rossman. Z ręczników papierowych najlepiej zrezygnować i zastąpić je materiałowymi.

3. Zmniejsz zużycie energii, oszczędzaj prąd

–  wybieraj urządzenia energooszczędne – żarówki, pralki, kuchenki najlepiej klasy A++, A+++. Warto zainteresować się też oświetleniem LED.

– wyłączaj urządzenia, których już nie używasz- oświetlenie, tv, ładowarki, wentylatory itp.

4. Oszczędzaj wodę

– krótki prysznic zamiast wanny pełnej wody (moja zimowa słabostka).

– myjesz zęby, golisz się – zakręć wodę,

– nie zmywaj naczyń pod bieżącą wodą, jeśli masz zmywarkę korzystaj z programu eco.

– nie wyrzucaj śmieci do toalety, najprawdopodobniej odruchowo spłuczesz wodę.

– po ugotowaniu jajek wodę wykorzystaj ponownie np. do podlania kwiatków.

5. Używaj termostatu, wyłączaj ogrzewanie

– utrzymywanie stałej i nieco niższej temperatury (np 20-21 stopni w ciągu dnia, 18 w nocy) nie tylko obniża emisję dwutlenku węgla, jest dobre dla naszej kieszeni i zdrowia. Mniejsza podatność na choroby, lepszy sen, powietrze w mieszkaniu nie jest tak suche.

– w zimie powierzchnię szyb warto zasłonić roletą, firankami itp.

–  wychodzisz z domu na dłużej? Przykręć kaloryfery, ustaw temperaturę nocną.

6. Masz piec węglowy? Koniecznie go wymień!

Zamień na ogrzewanie elektryczne, gazowe, olejowe, czy też bazujące na odnawialnych źródłach energii. Od kilku lat działa program dotacyjny, można uzyskać nawet 100% zwrotu.

7. Biodegradowalne środki czystości, bez fosforanów i siarczanów

Polecam np. niedrogie produkty firmy Astonish, o których kiedyś pisałam tutajMożesz je kupić w sklepach internetowych, kosztami przesyłki można się z kimś podzielić i zamówić zapas. Dodatkowo produkty Astonish nie są testowane na zwierzętach, dla mnie ma to duże znaczenie. Ogranicz zużycie środków zawierających chlor.

8. Segreguj śmieci

Segregacja umożliwia między innymi recykling. Masz niepotrzebne ubrania? Zamiast wrzucać je do pojemników możesz oddać do sklepu, który przekaże je do rycyclingu np. H&M

9. Kupuj lokalną żywność

Warto znaleźć ryneczek, targ gdzie rolnicy sprzedają własne wyroby, wielu proponuje produkty ekologiczne, nie używa pestycydów i herbicydów, które zatruwają wody gruntowe i obciążają glebę.

10. Produkty ze znakiem eko
Wiem, że często takie produkty są drogie ale możemy kupować chociażby podstawowe, typu mąka, płatki owsiane. Produkty ekologiczne nie są całkowicie wolne od środków chemicznych, ale mimo wszystko jest ich tam mniej, a proces uprawy jest łaskawy dla ziemi.
11. Dla bardziej zaangażowanych osób – wybór produktów w opakowaniach nadających się do recyclingu, tutaj możecie sprawdzić jak wyglądają i co dokładnie oznaczają. Szukajcie takich znaków:
maxekologia_symbole_znaki_zywnosci_recykling2_150x112[1]
          alum_150x112[1]      max_wykorzystaj_ponownie1[1]                    maxnadaje_sie_do_recyklingu_150x112[1]maxbiodegradowalny_150x112[1]
 12. Ogranicz spożywanie mięsa
Nie namawiam do diety wegetariańskiej czy wegańskiej ale spróbujcie chociaż 2-3 dni w tygodniu nie jeść mięsa. Chów bydła oznacza wycinanie lasów na pastwiska i pasze, oznacza zużycie ogromnych ilości wody (15 000 litrów wody potrzeba do produkcji 1kg mięsa). Wycinając lasy wypieramy dzikie gatunki, stabilne ekosystemy załamują się, pustynnieją.  Kończą się zasoby ryb w morzach i oceanach, badania naukowe przewidują załamanie się równowagi biologicznej większości łowisk przed rokiem 2048. Wybierajmy mądrze gatunki ryb które jemy, nasz wybór ma znaczenie, tutaj znajdziecie informacje na ten temat.

13. Rower, komunikacja miejska i spacer zamiast samochodu

Jeśli tylko możesz w trakcie ciepłych miesięcy przesiądź się na rower lub komunikację miejską, idź piechotą jeśli odległość jest niewielka.  Mamy coraz więcej ścieżek rowerowych, przejechanie 5,6 km to wysiłek, który może podjąć każdy.

14. Nie bądź szalonym konsumentem, nie kupuj w nadmiarze
– kupuj rzeczy używane i pożyczaj, wymyślaj jak zastosować produkty już raz użyte. Używany samochód, wózek, zabawki i ubranka dla dzieci, sprzęt agd? Tak!
Ja na przykład kupuję używane książki, zaparzoną kawę używam jako piling, pisałam o tym  TUTAJ, sprzedaję niektóre używane rzeczy zamiast je wyrzucać lub oddaję w dobre ręce. W H&M stare ubrania trafiają do recyclingu.
– nie wyrzucaj resztek jedzenia, pomyśl co można z nich przygotować.
– jeżeli sprzęt działa nie kupuj nowego tylko dlatego, że pojawił się nowszy model. Jeśli się popsuł najpierw spróbuj naprawić.
15. Masz ogród lub duży balkon?
Posadź warzywa i zioła 🙂
16. Samochód?
Koniecznie z katalizatorem!
Foto: kjpargeter / Freepik  http://www.freepik.com/kjpargeter

Autorka

Ania

Ania, niepoprawna marzycielka i niestrudzona tropicielka rzeczy ładnych, prawdziwych, z duszą. Podróżuje (we dwoje), fotografuje, śmiga na dwóch kółkach, gotuje curry na 1000 sposobów. Trochę pisze, ale przede wszystkim kocha czytać książki.

A to czytałaś?

Jak zostać hipisem

Spread the loveW nadchodzącym sezonie wiosna-lato 2015 nie będzie z tym najmniejszego problemu! Moda późnych lat 60-tych i 70-tych, której ważnym elementem (początek lat 70-tych) był ...