Testuję oczyszczacz powietrza z nawilżaczem WINIX AW600

1
Spread the love

Nie łudźcie się, że w waszych mieszkaniach macie czyste powietrze. Sprawdził to Krakowski Alarm Smogowy i Smogathon, tutaj bardzo dobry artykuł na ten temat – do naszych domów przenika 63% PM2,5 oraz 77% PM10. 

Nie mam urządzeń do pomiaru powietrza ale jestem żywym miernikiem. Kilka lat temu zaczęłam czuć efekty smogu. Pomijając nieustanny katar i częste infekcje gardła pojawiła się sprawa poważniejsza – astma. Najpierw tylko przy intensywnym wysiłku (bieganiu), w zeszłym roku wystarczył mi już tylko 10 minutowy spacer na przystanek autobusowy i 3 minuty stania koło ulicy. Po pół godziny wdychania powietrza średnio zanieczyszczonego (wg. naszych chorych norm) jestem załatwiona, bez maski nie wychodzę.

aw600[1]

Krakowski Alarm Smogowy – ” Pytacie czy oczyszczacze powietrza działają. Ostatnio mieliśmy w domu pyłomierz. Bez oczyszczacza stężenie PM 10 – 34 µg/m3 (na zewnątrz koło 65 µg/m3). Po 15 minutach pracy oczyszczacza w zamkniętym małym pokoju (9m2) – 8 µg/m3. Po kolejnych 15 min. – 4 µg/m3.”

Myślałam, że różnica między powietrzem w  domu (w którym mamy sporo kwiatów, na ostatnim piętrze, w budynku na górce, kawałek od drogi i koło lasku) była spora (tylko w nocy miałam problemy). Teraz dopiero przekonałam się co to znaczy czyste powietrze, jak niesamowicie się oddycha i jaka jest różnica. Już przy zanieczyszczeniu 2-krotnie powyżej normy czuję jakbym zanurzam się w smole.

Od kilku tygodni testuję oczyszczacz marki WINIX model AW600 przeznaczony do oczyszczania powierzchni do 55 m2. Jest to nieco mniej niż potrzeba na całe mieszkanie, ale radzę sobie przestawiając go z miejsca na miejsce w zależności od tego gdzie przebywamy. Nasz R2-D2 wędruje po mieszkaniu i jakość powietrza poprawiła się wszędzie, nawet tam gdzie stoi rzadziej. Jeśli macie trochę większe mieszkanie warto się zaopatrzyć w podstawkę na kółkach, taką na kwiatki 🙂

Dlaczego ten oczyszczacz? Nigdy żadnego nie miałam ale porównałam kluczowe parametry – rodzaj filtrów, wydajność, pobór mocy, funkcję nawilżania, ceny filtrów i oczywiście cenę samego urządzenia.

IMG_20170127_143221_HDR

Plusy:

 • potrójne oczyszczanie –  filtr HEPA z aktywnym węglem, dyski czyszczące i jonizacja powietrza (ważne nie tylko z powodu smogu, jeżeli jesteście alergikami np. na roztocza kurzy domowego bardzo pomaga, producent pisze, że WINIX Plasma Wave Technology, polega na wytwarzaniu jonów dodatnich i ujemnych, które przekształcają się w połączeniu z wodą w hydroksyle. W efekcie dochodzi do neutralizacji i rozbicia szkodliwych związków i mikroorganizmów).
 • wydajny ale ma niewielki pobór mocy, potrzebuje do pracy 16 W.
 • gwarantuje optymalny poziom nawilżenia powietrza, technologia ewaporacji dopuszcza nawilżenie tylko do 60%. Para wodna jest zupełnie niewidoczna i nieszkodliwa dla mebli, podłogi itp.
 • tryb pracy auto (sam dobiera analizując poziom nawilżenia) lub ustawianie ręczne, są trzy poziomy.
 • bardzo cichy tryb nocny, jeżeli zanieczyszczenie nie jest bardzo duże można na czas kąpieli włączyć turbo, potem średni poziom na czas czytania książki, przejść na tryb nocny po zgaszeniu światła 😉 Po kilku dniach przyzwyczaiłam się i zaczęłam zasypiać przy trybie średnim.
 • możliwość wyłączenia funkcji nawilżania. Co drugą noc wyłączamy bo mocno kapie z okien.
 • usuwa zapachy, w zamkniętym pokoju ok 20 m 2 po 15 minutach w trybie turbo nie ma żadnych zapachów.
 • timer czasowy, można ustawić czas pracy na 2,4 lub 8 h.
 • duży, 7 litrowy zbiornik na wodę, którą bardzo łatwo się wymienia.

IMG_20170127_124722_HDR_1485517721791

 • child lock  – możliwość zabezpieczenia przed zmianami ustawień np. przez dzieci lub koty 🙂
 • cena 1608 zł, w zakupie grupowym (10 sztuk) 1449 zł. Cenowo, w porównaniu z innymi firmami wypada nieźle (do 55 m2).
 • cena filtra 130 zł.
 • bardzo łatwy w obsłudze panel elektroniczny.

IMG_20170127_124119_HDR_1485517568829

Minusy:

 • brak informacji kiedy trzeba wymienić filtr, wiem, że są oczyszczacze, które mają taką funkcję. Absolutnie nie chce mi się wierzyć w informację od producenta, że wystarczy raz na rok,  z pewnością nie w Krakowie!  Zobaczcie jak wygląda biały filtr po 3 tygodniu używania…

 

 

 

Tatami_Winix

 

 

 • ochładza pomieszczenia, podmuch jest zimy (podobno wszystkie oczyszczacze tak działają).
 • wymiary, nie jest to bardzo małe urządzenie – 45/32/32 cm.
 • tryb turbo jest głośny, niby tylko 44 db ale to mały huragan, nie da się zasnąć bez woskowych korków do uszu.
 • wskaźnik poziomu nawilżenia  – mało ważna sprawa ale wolałabym zamiast skali świetlnej cyferki, procenty.
 • brak możliwości stosowania olejków zapachowych.

Podsumowując jestem bardzo zadowolona, to nie jest oczyszczacz idealny ale za tę cenę jest dobry. Jeśli zastanawiacie się nad zakupem to szczerze polecam, kupcie jak najszybciej i nie tylko z powodu smogu ale również alergii!

Autorka

Ania

Ania, niepoprawna marzycielka i niestrudzona tropicielka rzeczy ładnych, prawdziwych, z duszą. Podróżuje (we dwoje), fotografuje, śmiga na dwóch kółkach, gotuje curry na 1000 sposobów. Trochę pisze, ale przede wszystkim kocha czytać książki.

A to czytałaś?

Zachwycające parki narodowe Stanów Zjednoczonych

Spread the loveSłyszeliśmy, że przyroda w Stanach Zjednoczonych jest wyjątkowo piękna. Obejrzeliśmy wiele zdjęć z parków narodowych (nie wspominając o filmach), ale czegoś takiego się nie spodziewaliśmy!