Spread the love

Zielony paw żyje w prawie całej południowo – wschodniej Azji, w tym w północnych Indiach i Tybecie. Dumne ptaki, z rozczapierzonymi ogonami przechadzają się w otoczeniu wielkiej buddyjskiej stupy w Swayambunatch, w Katmandu, stolicy Nepalu; puszą się obok świątyni w Tengboche na szlaku pod Everest, gdzie każdego roku, w święto Mani Rimdu buddyjscy mnisi odgrywają słynny na całym świecie taniec masek. Pawie spacerują u podnóża pałacu w Lhasie.

Pawie pióra można kupić w sklepikach w otoczeniu najważniejszej stupy w Nepalu – w Bodnath. W tłumaczeniu z sanskrytu paw znaczy czysty, niewinny, dziewiczy. Mimo, że jest narodowym symbolem Indii od zawsze związany był z buddyzmem. Jest jednym z najbardziej odpornych na infekcje ptaków. Wg wierzeń buddystów paw jako jedyny jest w stanie pochłaniać trucizny bez szkody na zdrowiu. Efektem tego działania jest jego piękne upierzenie. Pióra pawia mają tą szczególną właściwość, że odstraszają złe duchy i oczyszczają złe powietrze w otoczeniu osoby, która nosi pawie pióra.

Królem pawi jest Budda dlatego jego wizerunek często przedstawiany jest w otoczeniu pawich piór. Jednym z trzech ciał Buddy Amitabhy jest Budda Nieograniczonego Życia – Amitayus, zasiadający na tronie otoczonym pawimi piórami.

Biżuteria z pawich piór robię ręcznie. Pióra pochodzą z hodowli, w której żaden z ptaków nie ucierpiał w związku z pozyskaniem piór. Paw na wiosnę sam zrzuca pióra, które w ciągu roku całkowicie odrastają.