7 powodów by odwiedzić Rumunię

0
Spread the love

Dawno nie byłam tak pozytywnie zaskoczona wyjazdem. Rumunia skradła moje serce 🙂 

Byłaś na wakacjach w Rumunii? Spojrzenie pełne zaskoczenia i niedowierzania. Niepewny uśmiech kiedy odpowiadam, że jestem absolutnie zachwycona, że z pewnością jeszcze tam wrócę!

Sporo negatywnych stereotypów przylgnęło do Rumunii. Brzydkie określenie “Rumun” odnoszące się do Cygana plus przekonanie, że jest to nieciekawy, zacofany kraj. Cyganie to oczywiście Romowie, którzy zamieszkują różne tereny w Europie i nawet nie wywodzą się z terenów Rumunii. Rumun to po prostu obywatel Rumunii, tak jak Polak Polski. W Rumunii jest bezpiecznie, czysto, jeśli chodzi o zdobycze najnowszych technologii tak jak w Polsce parę lat temu. Jeżeli chodzi o zwiedzanie to nie wiem czy nie jest ciekawiej niż w Polsce, a zwiedziliśmy tylko fragment kraju – Maramuresz, Bukowinę, kilka chwil spędziliśmy w Bukareszcie i w przeuroczym Sibiu. Zarówno przyroda jak i zabytki są rewelacyjne!

W tym wpisie skupię się na naszym ostatnim, czerwcowym wyjeździe do Maramureszu i Bukowiny. Wspomnę tylko, że Bukareszt jest świetnym, rozwijającym się miastem, byliśmy bardzo zaskoczeni. Sibiu, stolica Transylwanii to zabytkowa, niezwykle klimatyczna perełka.

Nie będę się rozpisywać, niech zdjęcia mówią same za siebie. Jeśli macie pytania piszcie, odsyłam też do postu z informacjami praktycznymi TUTAJ

1. Przyroda i krajobrazy 

Północ Rumunii to cudowne pasma górskie regionów Maramuresz, Satu Mare i Bukowiny. Sielsko-anielskie widoki, które można porównać do naszych Bieszczad chociaż góry są nieco wyższe – najwyższy szczyt Gór Marmaroskich to Fărcăul 1961 m n.p.m., w Górach Rodniańskich Pietrosul 2303 m n.p.m.  Jest tu sporo szlaków turystycznych, za to niewielu turystów, istny raj dla szukających spokoju i odpoczynku na łonie natury. Kiedyś wybierzemy się aby tylko pochodzić. Polecam również zobaczyć urokliwą dolinę Vaseru, kursy turystyczne wąskotorową, zabytkową kolejką Mocanita odbywają się codziennie z miejscowości Viseu de Sus. Ze wspaniałych widoków słynie również Przełęcz Prislop, która oddziela Karpaty Marmaroskie na północy od Gór Rodniańskich. W czerwcu 2017 trafiliśmy na remont tej drogi, jak już skończą będzie to jedna z najpiękniejszych górskich tras w Rumunii.

2. Zabytki

Unikatowe zabytki na skalę światową. Wpisane na listę UNESCO piękne, strzeliste drewniane cerkwie maramureskie w kilkunastu miejscowościach np. Barsana, Rozavlea, Bogdan Voda, Ieud, Harnicesti, Budesti, Calinesti. Większość powstała około XVIII wieku, ale tradycja tego budownictwa sięga XV wieku, najstarsze cerkwie zostały zniszczone w czasie najazdów tatarskich i tureckich.

Zachwycające malowane klasztory w Bukowinie, perełki XV i XVI – wiecznej mołdawskiej architektury sakralnej (również na liście UNESCO) z zapierającymi dech w piersiach freskami wewnętrznymi i zewnętrznymi. Do najważniejszych należą – Moldovita, Sucevita, Voronet, Humorului, Patrauti, Arbore. Na zobaczenie wszystkich wspaniałych świątyń w północnej części kraju nie starczyłoby dwóch tygodni, trzeba wybierać. Na mnie największe wrażenie zrobiły Sucevita, koniecznie wdrapcie się na wzgórze ponad klasztorem, bajeczny widok, który widzicie na zdjęciach i Voronet.

Wesoły Cmentarz w Sapancie, wiele osób narzeka, że cmentarz nie jest już ani trochę nastrojowy, ot największa atrakcja turystyczna. Rzeczywiście przed wejściem wyrosło mnóstwo straganów, kościół został przebudowany i jest w ciągłym remoncie. Za to turystów nadal jest stosunkowo mało (kilkanaście osób w drugiej połowie czerwca ok 10.30), a malowane, kolorowe nagrobki, na których przedstawiono życie lub okoliczności śmierci zmarłego nadal robią duże wrażenie, to najciekawszy cmentarz na którym byłam. Sceny uzupełnione są o humorystyczne wierszyki informujące o tym jak żył lub jaki był zmarły, czasami opisują okoliczności śmierci. Aby poczuć klimat miejsca warto wybrać się do muzeum Iona Patrasa, pierwszego twórcy nagrobków. Po śmierci Iona w 1977 roku pracę kontynuuje jego uczeń Dimitru Pop, którego mieszka i pracuje zaraz obok domu pamięci. Może będziecie mieli szczęście zobaczyć go przy pracy (w tej chwili wykonuje również ikony i innego rodzaju rzeźby) i porozmawiać z jedną z jego córek, która ciekawie opowiada po angielsku o pracy swojego ojca. Więcej na temat cmentarza napiszę w osobnym poście.

3. Kultura ludowa

Mówi się, że Maramuresz to “żywy skansen”. Przede wszystkim zachwyca oryginalna, drewniana architektura wiejska. W wioskach Maramureszu, w dolinie Izy i kotliny Budesti zobaczycie archaiczne zagrody wiejskie pokryte gontem z tradycyjnymi, okazałymi bramami, najciekawsze w Budesti, Calinesti, Barsana, Rozavlea, Poienile Izei, Ieud.

W Bukowinie podziwialiśmy typowe zagrody, ze zdobionymi stodołami i zabudowaną studnią z bogato zdobionym daszkiem, wszystko otoczone kolorowym płotem. Warto zatrzymać się na chwilę w wioskach Marginea, Paltinoasa, Baisesti.

We wnętrzach domów (na zdjęciach dom w Sapanta, rodzinny pensjonat Ileana) ciągle można zobaczyć tradycyjne dekoracje. Do kupienia różnego rodzaju rękodzieło –  tradycyjne stroje, dywany, tkaniny, ceramika, malowane garnki,  zdobione jajka.

4. Ludzie

Sympatyczni, otwarci, chętni do rozmowy i robienia zdjęć 🙂 Po angielsku się nie dogadacie (poza typowo turystycznymi miejscami), ale zawsze pozostaje rozmowa na migi. Porozumiewanie się ułatwia również znajomość łaciny, włoskiego, hiszpańskiego – pewne słowa są podobne. W polskich wioskach w Bukowinie można rozmawiać po polsku, szczególnie w Nowym Sołońcu gdzie polska społeczność jest największa. My nocowaliśmy w Kaczyce u przesympatycznej pani Krystyny, która we własnym domu prowadzi pensjonat, serwuje posiłki i bardzo chętnie opowiada o życiu w Rumunii i swojej rodzinie. Kaczyka była naszą bazą wypadową do zwiedzania malowanych cerkwi i wsi Bukowiny, spędziliśmy tam 3 dni. Szukajcie Domu przy Winogronach.

Tatami_Rumunia

 

5. Niewielki ruch turystyczny 

W zatłoczonej Europie Rumunia jest prawdziwą perełką, w drugiej połowie czerwca było prawie pusto. Bardzo pozytywne zaskoczenie 🙂 Na zdjęciu jedna z większych atrakcji w dolinie Izy, poza nami w środku dnia było tylko kilka osób.

Tatami_Rumunia

Kompleks klasztorny w Barsanie

6. Niskie ceny 

Taniej niż w Polsce, znacznie taniej niż w zachodniej części Europy, Chorwacji czy Grecji.

Po więcej informacji zapraszam do poprzedniego wpisu o informacjach praktycznych.

Pensiunea Ileana, Sapanta

Pensiunea Ileana, Sapanta

 7. Świetna kawa! 

Nie żartuję! Nawet na stacjach benzynowych są dobre ekspresy. Idealne miejsce dla kawoszy 🙂

I co myślicie o wakacjach w Rumunii? Aby zobaczyć północną część polecamy jechać na dwa tygodnie, połączyć zwiedzanie z kilkoma wyprawami w piękne góry. My zaplanowaliśmy dłuższą trasę ostatniego dnia ale pogoda się popsuła.

Trasa naszego tygodniowego wyjazdu : Sapanta, wioski doliny Izy i kotliny Budesti, Vișeu de Sus, dolina Vaseru, długi przejazd przez przełęcz Prislop do Bukowiny, Kaczyka, bukowińskie cerkwie i wsie, powrót przez Bystrzyce. 

 

Autorka

Ania

Ania, niepoprawna marzycielka i niestrudzona tropicielka rzeczy ładnych, prawdziwych, z duszą. Podróżuje (we dwoje), fotografuje, śmiga na dwóch kółkach, gotuje curry na 1000 sposobów. Trochę pisze, ale przede wszystkim kocha czytać książki.

A to czytałaś?