Malbork – średniowieczny Manhattan

0
Spread the love

Najwspanialszy, średniowieczny zamek, arcydzieło architektury gotyckiej, budowla, której wszystkie części zajmowały obszar dorównujący  powierzchni ówczesnych miast, ok 21 hektarów! Wow! wyrywa się się na widok zamku w Malborku.

Widoczny z 20 km Zamek w Malborku robi piorunujące wrażenie. Aby dokładnie zwiedzić tę niesamowitą budowlę trzeba mieć kondycję. W XIV i XV wieku był to największy zamek na świecie (wraz z podzamczem, którego w tej chwili już nie ma!), chodziliśmy ponad 3 h, a i tak nie mamy pewności czy zobaczyliśmy wszystko 😉

Zamek został wzniesiony przez Krzyżaków, budowę rozpoczęto w połowie lat 70 XIII wieku. W XIV wieku został znacząco rozbudowany i stał się stolicą państwa krzyżackiego, siedzibą wielkich mistrzów Zakonu. W trakcie II wojny światowej prawie połowa murów została zniszczona, ogromne podzamcze nie istnieje, zwiedza się Przedzamcze, Zamek Średni i Wysoki. Nie będę wymieniać co dokładnie zobaczycie, opiszę tylko najciekawsze pomieszczenia i kilka ciekawostek.

Tatami_Malbork

Krzyżacy zadbali o swoje wygody. Chyba największe wrażenie zrobił na mnie system grzewczy hypocaustum! Najważniejsze pomieszczenia zamku miały ogrzewanie podłogowe czyli kanałowo-posadzkowy system ogrzewania rozgrzanym powietrzem. W niektórych pomieszczenia były również kominki i piece, w których palono drewnem.

Tatami-Malbork

Zamek posiadał kilka łaźni, z ceramicznymi posadzkami, które były ogrzewane osobno i wyposażone w paleniska i kotły do gotowania wody, wanny i specjalne podgrzewacze.

Wieża Gdanisko, która pełniła rolę sanitarno-obronną z ciekawym rozwiązaniem odprowadzania nieczystości. Główna zamkowa toaleta została wzniesiona na arkadach, ekskrementy spadały z wysokości kilkunastu metrów prosto do płynącej pod wieżą wody. Sprytnie, a do tego jakie widoki 🙂

Trzy najpiękniejsze pomieszczeniaLetni Refektarz w Pałacu Wielkich Mistrzów z ogromnym żebrowym sklepieniem radialnym podpartym na zaledwie jednej kolumnie i podporach ściennych z ogromną liczbą ażurowych okien. Obłędny widok! Wielki Refektarz i Kapitularz, obydwa z pięknym sklepieniem palmowym. Kapitularz był wyposażony w piękne, rzeźbione, dębowe ławy i głośniki – otwory w ścianie ponad najważniejszym siedziskiem mistrza Zakonu. Wielki Refektarz na Zamku Średnim zachwyca przestrzenią i światłem (14 ogromnych okien!) i ażurowym sklepieniem wspartym na trzech smukłych kolumnach. Niesamowita architektura!

Tatami-Malbork

Tatami-Malbork

Nie omińcie niezwykle ciekawej wystawy – zbrojowni z bogatą ekspozycją oręża europejskiego i uzbrojenia perskiego, indoperskiego i tureckiego.

Tatami-Malbork

Tatami-Malbork

Na koniec warto zerknąć na ogród różany i cmentarz z kaplicą Św. Anny gdzie pochowano 11 wielkich mistrzów. Ciekawe co bracia zakonni powiedzieliby na leżaki? 🙂

Tatami-Malbork

Zwiedzanie odbywa się w grupie z przewodnikiem (ok 3.5 h) lub z audio przewodnikiem – cena jest taka sama, 39 zł dla dorosłych, 29 zł bilet ulgowy. Aby wypożyczyć audioprzewodnik trzeba mieć dowód osobisty!

Jeżeli wybieracie się w sezonie letnim serdecznie doradzam zarezerwować bilety przez internet z minimum jedno dniowym wyprzedzeniem (biletu z audio przewodnikiem nie można zarezerwować tego samego dnia). Kolejki są ogromne, ok 12.30 staliśmy 45 minut i nie dostaliśmy audio przewodnika, skończyły się, kolejne miały być dopiero o 16. Ponieważ nie chcieliśmy tyle czekać i nie mieliśmy ochoty na 3,5 h wycieczkę w grupie z przewodnikiem kupiliśmy niewielki przewodnik papierowy. Niestety takie zwiedzanie ma jeden poważny minus, zamek jest bardzo słabo oznaczony! Nie wiadomo w którą stronę iść, gdzie jest wejście, a gdzie wyjście z poszczególnych wystaw, niektóre korytarze są bardzo wąskie, ruch może odbywać się tylko w jedną stronę co przysparza problemów.

W drodze powrotnej polecamy odwiedzić piękny, krzyżacki Zamek w Kwidzynie!

Tatami-Malbork

 

 

 

Autorka

Ania

Ania, niepoprawna marzycielka i niestrudzona tropicielka rzeczy ładnych, prawdziwych, z duszą. Podróżuje (we dwoje), fotografuje, śmiga na dwóch kółkach, gotuje curry na 1000 sposobów. Trochę pisze, ale przede wszystkim kocha czytać książki.

A to czytałaś?