Pamiątki z podróży – Afryka

0
Spread the love

Z podróży zawsze przywożę zdjęcia i różnego rodzaju przedmioty – biżuterię, domowe ozdoby, ubrania, torebki. Bardzo lubię otaczać się niepowtarzalnymi rzeczami, które przypominają mi miejsca, ludzi, emocje. Poza tym dobrze jest wspomóc mieszkańców kupując ich wyroby zamiast rozdawać pieniądze jak to ma w zwyczaju wielu bogatych, litujących się turystów. 

Mamy w domu taką ilość przedmiotów przywiezionych z podróży, że postanowiłam rozpocząć cykl wpisów o tych wszystkich “skarbach”. Jedynymi miejscami gdzie nie zrobiliśmy nawet najmniejszych zakupów są Islandia, Bornholm i Austria. Na Islandii jest co kupować, a jakże, mają wspaniałe wyroby z wełny, piękne swetry, niestety w zabójczych cenach. W Austrii jest podobnie, piękne wyroby z wełny, szczególnie z wełny Loden i tradycyjne, damskie stroje zwane dirndl, wszystko bardzo drogie. Na Bornholmie nie znalazłam niczego oryginalnego.

Rozpoczynam od wyjazdu do Mali i Senegalu gdzie pobiliśmy wszelkie zakupowe rekordy. Nie wiem jak udało nam się dowieźć wszystko do domu, dwa bardzo duże plecaki, dwa małe i dwie ogromne siaty. Afryka podobnie jak Azja jest rajem dla wielbicieli pięknych przedmiotów, które da się kupić za rozsądną cenę. Zdjęcia do tego wpisu dorabiałam 3 razy ciągle odnajdując kolejne przedmioty w różnych częściach domu 🙂

Część przedmiotów kupiliśmy na targu na Festiwalu Pustyni, o którym pisałam tutaj, część w Djenne – zdjęcia i tekst tutaj , część w Bamako, kilka gdzieś po drodze, już nie pamiętam gdzie.

 

Biżuteria 

Gdziekolwiek jestem zawsze przede wszystkim zwracam uwagę na biżuterię. Po pierwsze bardzo łatwo ją przewieźć, po drugie mam słabość do oryginalnych drobiazgów. Widoczny na pierwszym zdjęciu komplet to biżuteria Tuaregów, tajemniczego ludu pustyni, moim zdaniem najpiękniejsza w Afryce! Tuaregowie łączą srebro z kością i kamieniami, ozdabiają bardzo prostymi ornamentami. Z pierścionkiem nie rozstaję się nigdy, bransoletki pasują mi prawie do wszystkiego. Niestety mój ulubiony naszyjnik, tuareski Krzyż Agadezu gdzieś zgubiłam.

Tatami_bizuteria

Komplet ze srebra wykonany przez Tuaregów

Tatami_Mali

Tuareska bransoletka

BIżuteria Tuaregów, kolczyki i pierścionek ze srebra, bransoletka z kości ze srebrnymi elementami

BIżuteria Tuaregów, kolczyki i pierścionek ze srebra, bransoletka z kości ze srebrnymi elementami

Tuareski Krzyż Agadezu, który zgubiłam.

Tuareski Krzyż Agadezu, który zgubiłam.

Tatami_bizuteria

Naszyjnik kupiony na Festiwalu Pustyni

Tatami_Mali

Kwottenai, tradycyjne kolczyki noszone przez kobiety plemienia Fulani.

 

Wyroby ze skóry

Tuaregowie robią ze skóry wielbłąda wszystko, torby, sakwy, ozdoby, namioty (potwornie śmierdzące, spaliśmy pod takim na Festiwalu Pustyni). Pudełka właściwie nie chciałam, raczej unikam wyrobów skórzanych ale jakoś nie mogłam im odmówić, baaardzo chcieli to sprzedać i uległam. Pudełko stoi w łazience, trzymam w nim waciki, patrzę na nie codziennie, wspominam pustynię. Frędzle nabyłam chętnie, to bardzo popularna ozdoba, Tuaregowie przyozdabiają nimi wielbłądy i niewielkie torebki, które noszą na szyi. Nasze frędzle wiszą na lampie.

Tatami_Mali

Tatami_Mali

 

Instrumenty muzyczne 

Nie ma lepszego miejsca niż Afryka aby kupić różnego rodzaju instrumenty. Najpiękniejszym afrykańskim instrumentem jest dla mnie cora i balafon, bardzo lubię również djembe i ngoni ale z racji rozmiaru i problemów ze skórą (w innym klimacie i wilgotności traci swoje właściwości i naciąg) pozostało nam kupić typowe przeszkadzajki czyli  shekere i guiro wykonane z tykwy.

Tatami_Afryka _PTR1939

 

Ubrania i tkaniny 

W Afryce możecie nabyć tkaniny lub wybrać się do krawca, który w kilka godzin uszyje np taką tunikę. Bardzo żałuję, że nie kupiłam tkanin w tradycyjne wzory, te z Mali są bardzo piękne. Polecam kupić trochę materiału i uszyć coś oryginalnego w Polsce, chyba, że krawiec na miejscu jest dobry, wtedy warto poczekać pół dnia. Mój niestety najlepszy nie był, tunika wymaga poprawek, nie układa się najlepiej.

Kapelusz do tradycyjne nakrycie głowy mężczyzn z plemienia Fulani. Miałam go na głowie na lotnisku, nie zmieścił się nigdzie 😉 Teraz wisi jako ozdoba na naszej indyjskiej komodzie.

Tatami_Mali

Tatami_Mali

 

Maski 

Wiem, że wiele osób boi się masek. Ja wręcz odwrotnie, mamy ich sporo w domu z różnych stron świata. Z Mali przywieźliśmy 3 sztuki, największa pochodzi z kraju Dogonów, to Kanaga, rodzaj maski noszonej w trakcie obrzędów pogrzebowych. Kolejne dwie ozdabiane są koralikami, ta okrągła to maska księżycowa, którą po prostu musiałam mieć.

Tatami_Mali

Moon Mask

Tatami_Mali

Maska Dogonów

_PTR1806

 

Wystrój wnętrz

W Afryce poza maskami znajdziecie mnóstwo przedmiotów ozdobnych – figurek, płaskorzeźb, naczyń, koszyków. Kupiliśmy niewielką płaskorzeźbę imitującą obłędne, bogato rzeźbione drzwi, z których słynie tajemnicze plemię Dogonów. Takimi drzwiami zamykane są zazwyczaj spichrze, ofiarowuje się również jako prezenty na ważne uroczystości typu urodziny czy ślub. Drzwi ozdobione są  różnego rodzaju scenami rodzajowymi, symbolami opisującymi zawód i status społeczny właściciela. Częstym motywem jest para piersi reprezentująca kobiecość i płodność, maski Kanaga noszone w trakcie uroczystości pogrzebowych, motyw jodełki symbolizujący wibracje wody i światła, wizerunki zwierząt np.  jaszczurek symbolizujących  szczęście czy krokodyli, które oznaczają moc.

Dalej nabyliśmy lampę z tykw i małe, składane krzesełko, nie było na sprzedaż ale uparłam się i pan sprzedawca musiał zorganizować sobie co innego do siedzenia. Na koniec, do wypchanych plecaków dorzuciliśmy jeszcze drewniane naczynia, które może nie są zbyt praktyczne i szybko się niszczą ale cieszą oko i sprawiają, że każda potrawa smakuje lepiej.

A Wy przywozicie pamiątki z podróży? Co najchętniej kupujecie? 🙂

Tatami_Afryka _PTR1922

Mali_pamiatki

Tatami_Senegal Tatami_Senegal

Autorka

Ania

Ania, niepoprawna marzycielka i niestrudzona tropicielka rzeczy ładnych, prawdziwych, z duszą. Podróżuje (we dwoje), fotografuje, śmiga na dwóch kółkach, gotuje curry na 1000 sposobów. Trochę pisze, ale przede wszystkim kocha czytać książki.

A to czytałaś?

Skarby Azteków i Majów – nasiona chia

Spread the loveSzałwia hiszpańska, która naturalnie rośnie w południowej części Meksyku i w Gwatemali wygląda jak chwast, nie dalibyście za nią złamanego grosza. Tymczasem kryje w sobie prawdziwy skarb, ...