Rumunia – informacje praktyczne

2
_DSF6802
Spread the love

Kilka podstawowych informacji, które pomogą Wam zaplanować wyjazd do Rumunii. Zwiedzaliśmy północną część kraju, Maramuresz i Bukowinę, następnym razem będzie Transylwania i wybrzeże. Wyjazd trwał tydzień wraz z dojazdem, który z Krakowa zajmuje ok 7 h (do miejscowości Sapanta).

 Post, o tym dlaczego warto pojechać do Rumunii już niedługo!

Tatami_Rumunia

Ceny/ pieniądze:

Obowiązującą walutą jest lej (RON), w czerwcu 2017 1 RON = 1,1 PLN, czyli całkiem łatwo przeliczało się ceny. Generalnie można powiedzieć, że w Rumunii jest ok 10- 20% taniej niż w Polsce. Tygodniowy pobyt w tym kraju (liczę 6 noclegów) z dojazdem z południa Polski samochodem można zamknąć  w kwocie 800-850 zł. Liczę dwa większe posiłki dziennie, śniadanie i późny obiad, w ciągu dnia przekąski/kanapki. Nie liczę pamiątek, wydaliśmy odrobinę więcej, kupiliśmy miód, tradycyjną bluzkę, naszyjnik.

Wydacie mniej jeżeli pojedziecie w 4 osoby i podzielicie koszty benzyny.

Przykładowe ceny:

 • Koszt przejazdu w dwie strony z Krakowa ok 560 zł – benzyna + najkrótsze winiety na Słowacji i Węgrzech (10 EUR i  1470 HUF- ok 63 zł). Zwiedzaliśmy północną część kraju – Maramuresz i Bukowinę, zaczęliśmy w Sapanta.
 • Benzyna – litr ok 4,5 RON, podobnie jak w Polsce.
 • Pokój dwuosobowy ze śniadaniem w niezłym standardzie ok 120 RON.
 • Obiad dla 2 osób w restauracji hotelowej lub miejscu turystycznym 45-55 RON. Piwo w knajpie ok 6-7 RON, karafka wina ok 10-12 RON.
 • Zwiedzanie monastyrów 4-5 RON +10 RON za fotografowanie, czasami płatny parking ok 2-3 RON.
 • Bilet na Wesoły Cmentarz w Sapanta 5 RON.
 • Wycieczka kolejką Mocanita 53 RON (najdroższa przyjemność).
 • Kawa w hotelu lub na stacji (bardzo dobra, wszędzie mają wypasione ekspresy!) – 4-6 RON.
 • Przekąska typu plăcintă  3-4 RON.
 • Butelka wody 2 RON, lokalne piwo 3 RON, słodkie bułki 2-3 RON, kilogram czereśni 8 RON, kilo bananów 5 RON.
 • Tradycyjne bluzki 80-120 RON, mały słoik miodu prosto z ula ok 15 RON,  malowane jajko 5-20 RON w zależności od wielkości i techniki.

Tatami_Rumunia

Tatami_Rumunia

Nocleg:

Zadowalająca baza noclegowa, sporo niewielkich pensjonatów B&B, trochę hoteli, schroniska, nie będziecie mieli problemów. My w czerwcu rezerwowaliśmy pokoje na booking.com wcześnie rano lub najwyżej dzień wcześniej szukając najlepszych ofert. Poza sezonem można jechać w ciemno i pukać do drzwi. Tak zrobiliśmy w Sapanta, szukaliśmy pensjonatu, w którym Piotr był przed laty. Znaleźliśmy, nieco się rozrósł, przybyło kilka pokoi ale nadal jest niezwykle klimatycznie, polecamy – Pensiunea Ileana, Sapanta nr. 776, sapantaileana@yahoo.com. Pokój z dwójką (dostaliśmy właściwie dwa pokoje, jeden z nich, tradycyjny pokój na uroczystości widać na zdjęciach poniżej) 100 RON, 25 RON śniadanie, niezwykle wystawne (zdjęcie powyżej), biesiadowaliśmy godzinę i pozostaliśmy najedzeni do 16.

_DSF6600 _DSF6601

Dostęp do internetu:

Powszechny, w każdym pensjonacie i hotelu jest dostęp do bezprzewodowego internetu.

Pamiątki:

W północnej części Rumunii możecie kupić miód, piękne stroje ludowe, tkane dywany, ceramikę, ikony, ręcznie ozdabiane jajka. Polecamy też świeże sery, kupiliśmy kawałek bunca w bacówce widocznej na zdjęciu (oczywiście nie jako pamiątka, trzeba szybko zjeść ;)

Tatami_Rumunia

Tatami_Rumunia

Tatami_Rumunia

_DSF7286

Drogi:

Całkiem niezłe, byliśmy zaskoczeni! Tylko raz trafiliśmy na fatalną – przez przełęcz Prislop –  była zresztą w remoncie. Spokojnie możecie zaplanować podróż po Rumunii samochodem.

Przewodnik:

“Bukowina. Maramuresz. Przewodnik po północnej Rumunii” Stanisław Figiel, Piotr Krzywda, w cenie ok 49 zł.

Bezpieczeństwo:

Bezpieczniej niż na Rynku w Krakowie ;) Czuliśmy się bardzo dobrze, ludzie są przyjaźni i otwarci.

Ogólna łatwość podróżowania/zwiedzania:

Duża, nic tylko jechać i cieszyć się pięknem kraju bez tłumów turystów.  Najważniejsze zabytki są oznaczone, do mniejszych cerkwi nieco trudniej trafić, trzeba poszukać. Poza sezonem wakacyjnym ruch turystyczny w Rumunii (porównując do naszych, zachodnio-europejskich standardów) jest bardzo niewielki. Na cmentarzu w Sapanta, flagowej atrakcji tego kraju byliśmy razem z 10 osobami!

Tatami_Rumunia

Autorka

Ania

Ania, niepoprawna marzycielka i niestrudzona tropicielka rzeczy ładnych, prawdziwych, z duszą. Podróżuje (we dwoje), fotografuje, śmiga na dwóch kółkach, gotuje curry na 1000 sposobów. Trochę pisze, ale przede wszystkim kocha czytać książki.

 • Mnie Rumunia zachwyciła swoim krajobrazem, zadbanymi zabytkami i gościnnością. Z praktycznych porad polecam przed i w trakcie podróży przewodnik wyd. Rewasz “Bukowina. Maramuresz. Przewodnik po północnej Rumunii”. Dziękuję za podzielenie się namiarami na nocleg w Sapanta, na pewno skorzystamy przy następnej wizycie. Pozdrawiam podróżniczo!

  • Poprawiłam informację o przewodniku, dokładnie z tego samego korzystaliśmy :) Czym mnie Rumunia zachwyciła będzie w kolejnym poście. Pozdrawiam!

A to czytałaś?

https://pixabay.com/

20 pomysłów na prezent

Spread the love  Dorośli rzadko piszą listy do Mikołaja, szkoda. Co roku podobny problem, szczególnie jeśli obdarowujemy te same osoby. Może ta krótka lista nieco ułatwi Wam ...