Toruń – co zwiedzać w mieście Kopernika?

9
Tatami_Toruń
Spread the love

Piękny jest Kraków ale Toruń piękniejszy! I nie chodzi o to, że mieszkam w Krakowie 10 lat i przestałam zauważać jego walory. Po prostu Toruń ma w sobie to coś. Magiczną, senną atmosferę dawnych czasów, zupełnie inną niż Kraków, coś trudnego do opisania, co niezmiennie mnie zachwyca, co czuję przy każdej wizycie, a bywam dosyć często ze względu na rodzinę. 

Toruń nazywany jest Krakowem Północy lub Małym Krakowem ponieważ po Krakowie to właśnie Toruń ma największy, średniowieczny zespół architektoniczny, z największą liczbą zabytków klasy światowej.
Większość budowli zachowała się w stanie niemal nienaruszonym od czasów Kopernika, dominuje uwielbiany przeze mnie gotyk i to w najstarszym wydaniu! “Gotyk na dotyk” to oficjalne hasło promocyjne miasta i wierzcie, można się tutaj przenieść w czasie.

Poza wspaniałą architekturą, której nigdy nie mam dosyć, Toruń ma kilka ciekawych muzeów, skansen w środku miasta, Planetarium, kolorową fontannę, zielone parki i od niedawna Centrum Kulturalno-Kongresowe Jordanki, w którym odbywają się koncerty i przedstawienia. O wszystkich atrakcjach nie napiszę, zapraszam na spacer po kilku moich ulubionych miejscach, na zwiedzanie Torunia warto zarezerwować sobie przynajmniej trzy dni :)

1. Stare Miasto i Nowe Miasto 

Największy i najlepiej zachowany zespół gotyckiej architektury mieszkalnej w Europie północnej, pomnik historii wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego UNESCO. Wspaniałe kamienice mieszczańskie i patrycjuszowskie, kilkanaście kościołów, mury obronne, bramy, spichrze. Nie będę wymieniać wszystkich budowli, które warto zobaczyć, jest ich mnóstwo, po prostu poświęćcie jeden dzień na przejście wszystkimi uliczkami Starego i Nowego Miasta. Warto!

2. Bulwar Filadelfijski 

Bulwar nad Wisłą oczywiście wchodzi w skład Starego Miasta ale zasługuje na kilka odrębnych zdań. To prawie 2 kilometrowe umocnione nabrzeże jest idealnym miejscem do spacerów. Po jednej stronie podziwiamy szerokie wody Wisły i widok na zieloną Kępę Bazarową, po drugiej zadbane rabaty i średniowieczne mury obronne, najstarsze takie formy obronne w Polsce ze wspaniałymi bramami i basztami. To też świetne miejsce aby usiąść i odpocząć, jest tu sporo ławeczek, specjalny taras widokowy, piwne ogródki no i ulubione miejsce młodzieży, szerokie schody, na których bardzo wygodnie się siedzi.

3. Muzeum Etnograficzne im. Marii Znamierowskiej-Prüfferowej  i Park Etnograficzny 

Mała wieś w środku miasta, świetny skansen z kompletnie urządzonymi i wyposażonymi zagrodami i chałupami wiejskimi z północnej Polski – Kujaw, Ziemi Chełmińskiej, Ziemi Dobrzyńskiej, Kaszub, Borów Tucholskich i Kociewia. Najstarsza z chałup pochodzi z 1767 roku, poza chatami zobaczycie młyn wodny, wiatrak, remizę strażacką, barkę rybacką i kuźnię. Obok skansenu znajduje się budynek muzeum z ciekawą wystawą poświęconą życiu codziennym na wsi w latach 1850-1950.

4. Ruiny Zamku Krzyżackiego

Pozostałości po pierwszej i jednocześnie najstarszej warowni krzyżackiej z drugiej połowy XIII wieku. Najlepiej zachowanym fragmentem jest wieża Gdanisko z początku XIV wieku. Dobrze zachowane są też podziemia zamku głównego, ostrołukowa brama gotycka koło młynu i sam górny młyn, w znacznym stopniu przebudowany, znajduje się tam teraz uroczy hotel i restauracja.

Tatami_Toruń

Tatami_Toruń

 

5. Muzeum Toruńskiego Piernika

Z niczym się tak Toruń nie kojarzy jak z piernikami. Tradycja wypieku tych słodkości jest niemal tak długa jak historia miasta, które zostało założone w XIII wieku. Muzeum poświęcone historii piernika mieści się w byłej XIX-wiecznej fabryce pierników należącej do rodziny Weese, której praca kontynuowana jest do dzisiaj w Fabryce Cukierniczej „Kopernik” S.A. W największym w Polsce muzeum poświęconym piernikom  zobaczycie m.in ekspozycje poświęcone produkcji pierników, bogaty zbiór pięknych form piernikarskich i historycznych opakowań, metody produkcji, przyprawy, interaktywną książkę kucharska i multimedialną projekcję na temat produkcji pierników w Fabryce Cukierniczej „Kopernik” S.A. Na drugim piętrze można zobaczyć historyczne wnętrza kawiarni i sklepów sprzedających pierniki. W muzeum organizowane są również warsztaty wypieków.

 

6. Dom Mikołaja Kopernika 

Dwie wspaniałe, późnogotyckie kamienice typu hanzeatyckiego należące do rodziny Koperników, w których zobaczycie ekspozycję poświęconą Kopernikowi. Zwiedzanie rozpoczyna się od krótkiego spektaklu typu światło – dźwięk przy makiecie Torunia z około 1500 roku.

Zdjęcie http://www.muzeum.torun.pl/

Zdjęcie http://www.muzeum.torun.pl/

 

7. Planetarium im. Władysława Dziewulskiego

Centrum Popularyzacji Kosmosu czyli Toruńskie Planetarium mieści się w dawnym zbiorniku gazowym na szczycie którego stworzono sztuczne niebo – kopułę, jedną z największych w Polsce tego typu konstrukcji o 15 metrach średnicy. Seanse oglądamy siedząc w wygodnych fotelach wyprofilowanych tak aby wygodnie patrzyło się w górę. Do wyboru jest zawsze kilka spektakli w kilku wersjach językowych. Poza seansami w Planetarium można zobaczyć interaktywne wystawy.

 

8. Muzeum Podróżników im. Tony Halika

Bogate zbiory z niezliczonych wypraw Tony’ego Halika i jego żony, Elżbiety Dzikowskiej. Słynny podróżnik urodził się w Toruniu i to właśnie tutaj powstało muzeum poświęcone jego podróżom. Po jego śmierci, Elżbieta Dzikowska przekazała mnóstwo pamiątek z ich wspólnych wyjazdów, a także dokumenty, karty akredytacyjne, nagrody i liczne wyróżnienia Tony’ego Przez ostatnie kilka lat muzeum rozrosło się wzbogacając zbiory o eksponaty przywożone już przez samą Elżbietę Dzikowską. Moją ulubioną salą jest bogata ekspozycja etnicznej biżuterii, pani Elżbieta podobnie jak ja jest wielbicielką orientalnych ozdób.

Tatami_Toruń

 

9. Kępa Bazarowa 

Wyspa między Wisłą, a jej południową odnogą – Małą Wisłą. Zielony obszar objęty ochroną, gdzie rośnie las łęgowo-topolowy. Bardzo przyjemne miejsce do spacerów i podziwiania przepięknej panoramy Starego Miasta, wyspa znajduje się dokładnie naprzeciwko.

Panorama widoczna z Kępy Bazarowej

 

10. Teatr Baj Pomorski 

Jakby było mało zabytkowych budynków w Toruniu to na dokładkę w środku Starego Miasta stoi taka oto niesamowita budowla. Przyznam, że oniemiałam kiedy pierwszy raz zobaczyłam magiczny budynek Teatru Baj. Jest to jeden z najciekawszych budynków jakie kiedykolwiek widziałam. Front teatru  to wielka drewniana szafa zdobiona okuciami i płaskorzeźbami bajkowych postaci. Baj specjalizuje się w repertuarze dla dzieci, szczególnie teatrze lalek.

Tatami_Toruń

 

11. Pierniki i lody u Lenkiewicza

Nie wyobrażam sobie wizyty w Toruniu bez kupienia pierników i skosztowania lodów w świetnej lodziarni u Lenkiewicza. Niestety pierniki są moimi ulubionymi słodyczami i mogę je jeść w każdej ilości. Wiem, że toruńskie specjały można kupić w większych miastach, sklep firmowy mamy w Krakowie przy Rynku, ale to nie to samo. Symbol Torunia najlepiej smakuje na miejscu, a jako podarunek liczy się tylko stąd ;)

12. Fontanna Cosmopolis

Widowiskowe pokazy typu światło-dźwięk, które zdecydowanie najciekawiej wyglądają w lecie, kiedy rozbawiona dzieciarnia szaleje w rytmie utworów z  Love Story czy Gladiatora.  Konstrukcja fontanny nawiązuje do słynnego dzieła Mikołaja Kopernika “O obrotach sfer niebieskich”. Cienka tafla wody przysłonięta jest granitowymi płytami z wyrytym łacińskim tekstem i schematem układu heliocentrycznego. Dysze wodne umieszczone są na orbitach poszczególnych planet i w samym centrum,  w miejscu Słońca, skąd woda wyrzucana jest na wysokość 5 m. W sezonie pokazy rozpoczynają się od godziny 21.00 i kończą o północy.

_PTR9211

Autorka

Ania

Ania, niepoprawna marzycielka i niestrudzona tropicielka rzeczy ładnych, prawdziwych, z duszą. Podróżuje (we dwoje), fotografuje, śmiga na dwóch kółkach, gotuje curry na 1000 sposobów. Trochę pisze, ale przede wszystkim kocha czytać książki.

 • Kornelia S-p

  Byliśmy w zeszłym roku. Dla mnie hitem jest muzeum piernika (ale to tradycyjne) i muzeum Tonego Halika. Jak będziecie mieć kiedyś możliwość to koniecznie wpadnijcie na Bella Sky Festiwal – festiwal światła – cudowne przeżycie.

  • Tak, wiele słyszałam o tym festiwalu, problem w tym, że dokładnie w tym samym czasie jest mój ukochany festiwal muzyczny, Pannonica :)

 • Każdy “to coś” widzi w czymś innym, a ja, jako Krakus, z ciężkim sercem przyznam, że mam podobnie, bo Toruń również skradł moje serce, choć nigdy nie będzie na pierwszym miejscu. Dobrze, że przy ul. Grockiej mamy pierniki! :)

  • Niestety! Jestem tam częstym gościem :)

 • Też jestem z Krakowa i uważam podobnie, jak koleżanka poniżej :). Fantastycznie miasto. Nawet w deszczu ;).

 • Bardzo lubię Toruń, rzeczywiście to miasto ma swój specyficzny klimat. W Toruniu kupiłam najśliczniejsze foremki do świątecznych pierników – robią furorę i wszyscy je ode mnie pożyczają ;-)) Nie słyszałam o tym parku etnograficznym, będę musiała się tam kiedyś wybrać.

  • Park jest bardzo ciekawy, koniecznie zajrzyj! :)

 • Byłem kilka tygodni temu w Toruniu z dziewczyną. Stare miasto faktycznie robi wrażenie, w szczególności na osobie, która pochodzi z miasta, które nie posiada takiej perełki. Bardzo nam się ono podobało jeszcze ze względu na sposób w jaki zwiedzaliśmy – chodziliśmy po rynku i robiliśmy bańki mydalne :)
  Po raz kolejny jednak nie udało nam się zobaczyć, polecanego przez Ciebie, muzeum Tonego Halika. Na szczęście daleko z Łodzi nie mam i będę miał pretekst, by raz jeszcze odwiedzić miasto pierników ;)

  • Ja w Krakowie od 10 lat i niezmiennie robi na mnie wrażenie :) Pozdrawiam!

A to czytałaś?

_PTR1465-2

Zaśpiewaj Cichą Noc po celtycku

Spread the loveTak się składa, że chyba najpopularniejsza, świąteczna pieśń jest również moją ulubioną kolędą. Prosta, urzekająca melodia “Cichej Nocy” czaruje od lat. Po raz pierwszy ...