Pracy licencjackiej to dla studentów pierwszy poważny problem z jakim muszą zmierzyć się na studiach. Praca licencjacka jest rodzajem zwieńczenia trzyletniego okresu studiowania na studiach licencjackich. Oczywiście uznaje się że jest to pierwsza poważna praca naukowa jaką student musi napisać. Oczywiście mówiąc naukowa, mówimy to z lekkim przymrużeniem oka. Tak naprawdę praca licencjacka nie jest specjalnie trudna w porównaniu chociażby do pracy magisterskiej, czy też do pracy doktorskiej. W zasadzie praca licencjacka jest w znacznej mierze odtwórcza i nie wymaga od studenta udowadnianie jakichś naukowych tez. Wystarczy, że zbierzemy określoną ilość materiału i na tej podstawie przedstawimy odpowiednio badane zagadnienie. Niemniej jednak w każdej pracy czy to licencjackiej, doktorskiej, czy też licencjackiej musimy stosować określoną metodologię. Co więcej to metodologię musimy odpowiednio opisać we właściwym rozdziale naszej pracy. Jak tego dokonać? Jak napisać metodologię pracy licencjackiej?

Jak napisać metodologię pracy licencjackiej?

Przede wszystkim skupiając się na metodologii w pracy licencjackiej powinniśmy wziąć pod uwagę metody i narzędzia jakie wykorzystaliśmy do naszej pracy. Musimy uwzględnić to, w jaki sposób zebraliśmy materiał badawczy. I tutaj musimy uwzględnić każdy z problemów jaki w pracy poruszyliśmy. Czyli wyszczególnione wszystkie problemy które wzięliśmy na tapetę. Następnie szczegółowo dokumentujemy jakich narzędzi użyliśmy do zebrania tego materiału. Na koniec podajemy wyniki interpretacji zebranych przez nas danych. Te dane mogą potwierdzić lub zaprzeczyć problemowi który staramy się rozwiązać w naszej pracy.

Struktura pracy licencjackiej

Jak napisać metodologię pracy licencjackiej?W pisaniu pracy licencjackiej ważne jest to, aby zachować jej odpowiednią strukturę. A przede wszystkim musimy mieć na uwadze to, że praca powinna zawierać przede wszystkim trzy podstawowe rozdziały. Bardzo istotny jest przede wszystkim wstęp. Niemniej jednak jest to rozdział który piszemy na koniec. Faza zasadnicza pracy licencjackiej powinna odnosić się do sedna problemu i w sposób szczegółowy go rozwiązać. Przede wszystkim jednak musimy odnosić się w pisaniu pracy licencjackiej do tez i wyników które wynikają z innych pozycji naukowych których autorzy już badali dane zjawisko. Raczej trudno jest dokładnie określić w którym miejscu pracy licencjackiej powinny znaleźć się podrozdział opisujący metodologię badań. Niektórzy postulują aby te informacje zawrzeć we wstępie, inni specjaliści sugerują żeby metodologia znalazła swoje miejsce w zasadniczym rozdziale pracy licencjackiej.

Bez względu na to jaką opcję wybierzemy, to zwieńczeniem pracy licencjackiej powinna być bibliografia. Musimy tutaj uwzględnić wszelkie możliwe pozycje z danej dziedziny badań które uwzględniliśmy w swojej pracy. Mówimy tutaj nie tylko o pracach, które wydane zostały drukiem ale również o źródłach internetowych, które uwzględniliśmy w naszych badaniach. Przede wszystkim musimy uwzględnić praktycznie każde źródło, które przyczyniło się do tego że stworzyliśmy pracę licencjacką. Zasadniczo gdy napiszemy już wszystkie rozdziały pracy łącznie z zakończeniem i biografią, to dopiero możemy przystąpić do stworzenia wstępu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here