Najpiękniejsze chwile w życiu są tak bardzo ulotne, że aż szkoda ich nie uwiecznić. Dziś, gdy każdy z nas posiada w kieszeni smartfona z rewelacyjnym aparatem, wydawać by się mogło, że sklepy ze sprzętem fotograficznym świecą pustkami. Nic bardziej mylnego! Wciąż wiele osób marzy o dobrym aparacie fotograficznym. Jakie aparat wybrać?

Parametry to nie wszystko

aparat fotograficzny
fot.Pixabay.com

Przede wszystkim, zanim podejmiemy w ogóle temat doboru odpowiedniego aparatu fotograficznego, warto podkreślić, że parametry sprzętu to jedynie kropla w morzu. Nawet najlepszy aparat nie zastąpi nam dobrego warsztatu i umiejętności. Podobnie rzecz ma się z trybem fotografowania. To właśnie umiejętności są tym, w co powinniśmy zainwestować w pierwszej kolejności, o ile oczywiście zależy nam na zdjęciach naprawdę dobrej jakości.

Najważniejsze jest przeznaczenie sprzętu

Zanim zdecydujesz się na konkretny model aparatu, zastanów się, do jakich celów będzie Ci on potrzebny. Jeżeli masz zamiar uwieczniać rodzinne chwile, bez większego zastanowienia, kadrowania i wszelkich innych kwestii czysto fotograficznych, z powodzeniem możesz postawić na prosty model cyfrowy, kompaktowy, który nie zajmie dużo miejsca i nie kosztuje majątku. Jeśli natomiast zależy Ci na fotografii na bardziej zaawansowanym poziomie, chcesz zgłębiać fotograficzne tajniki, wyborem dla Ciebie będzie lustrzanka lub wysokiej jakości bezlusterkowiec.

Nie wszystko z automatu

aparat fotograficzny
fot.Pixabay.com

Warto poruszyć jeszcze jedną kwestię- nawet najdroższy aparat o najbardziej zaawansowanych opcjach nie pokaże swojego potencjału, jeżeli Ty nie zaczniesz fotografować w trybie manualnym. Tylko ten tryb pozwala na sterowanie wszystkimi nastawami i uzyskiwanie niezwykłych efektów. Tryb automatyczny jest wygodny, ale nie daje Ci żadnej kontroli, a zdjęcie robi się właściwie samo.

Lustrzanka, kompakt czy bezlusterkowiec?

Sam rodzaj aparatu nie ma tak naprawdę zbyt dużego znaczenia. Zapytasz pewnie, jak to możliwe? Chodzi o to, że sama przynależność aparatu do danej grupy sprzętów fotograficznych w żaden sposób nie warunkuje jego jakości.

Aparaty dla nowicjuszy

Wybierając aparat dla osoby, która nie potrafi robić profesjonalnych zdjęć, pamiętaj o tym, by był on prosty w obsłudze, a jednocześnie jak najbardziej zautomatyzowany. Nieprawidłowy wybór nastaw spowodowałoby, że wykonane zdjęcie nie wyglądałoby dobrze. O ile prawdziwie fotograficzne efekty uzyskasz dopiero w trybie manualnym, o tyle w przypadku zupełnego amatora przyjacielem okaże się tryb automatyczny. Dobrym wyborem dla nowicjusza będzie aparat kompaktowy, cyfrowy. Jego zaletą jest niska waga i intuicyjna obsługa oparta zwykle na jednym przycisku. Aparaty kompaktowe nie mają możliwości zmiany obiektywu.

Aparat dla profesjonalisty

Jeżeli zajmujesz się fotografią zawodowo bądź masz zamiar zgłębić jej tajniki, najlepszym rozwiązaniem będzie lustrzanka. Jest to rodzaj aparatu cyfrowego, który daje możliwość łatwej wymiany obiektywów. Lustrzanka posiada ruchome lustro i matówkę, na którą rzutowany jest obraz. Tak powstają zdjęcia. Są ostre, wyraziste i doskonale oświetlone. Największą zaletą lustrzanek jest to, że przez wizjer widzisz dokładnie to samo, co zobaczysz na zdjęciu. Lustrzanka jest aparatem uniwersalnym dzięki możliwości zmiany obiektywu. Na początek warto wyposażyć się w obiektyw standardowy i obiektyw makro, czyli przeznaczony do zdjęć z bardzo bliskiej odległości.

Co z aparatami w smartfonach?

Aparaty w dzisiejszych smartfonach swoimi parametrami przebijają nierzadko nawet aparaty kompaktowe. Nawet, jeżeli nie posiadasz profesjonalnej lustrzanki czy nawet cyfrówki, nie zapominaj, że za pomocą smartfona możesz stworzyć naprawdę niesamowite zdjęcia pełne magii. Warto przejrzeć dostępne funkcje i zacząć dokumentować mijające chwile, które są niesamowicie ulotne. Smartfona zawsze masz przy sobie, warto to więc wykorzystać do uwieczniania najpiękniejszych momentów.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here