W dzisiejszych czasach, gdy każdy z nas w kieszeni ma doskonałej jakości smartfon, aparat kompaktowy nieco stracił na popularności. Parametry aparatów w smartfonach naprawdę potrafią zaskoczyć, a jeśli weźmiemy pod uwagę te najbardziej zaawansowane modele, parametry mogą nawet przekroczyć niskobudżetowe kompakty. Mimo to jednak, ciągle wiele osób decyduje się na zakup aparatu kompaktowego. Czy warto w niego zainwestować? Jaki model wybrać i na co zwrócić uwagę?
Aparaty kompaktowe- czym różnią się od siebie?

Zastanawiając się, jaki aparat kupić, często szukamy wersji niskobudżetowych, które zrobią po prostu przyzwoite zdjęcia. Wiele zależy od tego, czego właściwie oczekujemy od sprzętu. Aparaty kompaktowe można w zasadzie podzielić na te dla początkujących i te dla bardziej zaawansowanych użytkowników. Proste modele aparatów kompaktowych mają zazwyczaj matrycę typu 1/2,3”. Takie aparaty nadają się dość dobrze do zbliżeń, a jakość zdjęcia będzie zadowalająca, nieco wyższa od jakości zdjęcia ze smartfona. Różnica polega właśnie na cyfrowym zoomie. Smartfony nie są w tej kwestii najlepsze, a kompakty posiadają przynajmniej kilkukrotny zoom.
Aparaty kompaktowe niższej półki mogą więc dawać zadowalające efekty. Największą ich zaletą jest niska cena. Kiedy jednak okaże się, że jakość zdjęć nie spełnia naszych oczekiwań, trzeba zaoszczędzić na droższy sprzęt. Kompakty z sensorem typu 1” są o wiele bardziej zaawansowane, zdjęcia są znacznie lepszej jakości. Trzeba pamiętać, że największym ograniczeniem aparatów kompaktowych w stosunku do lustrzanek jest fakt, że w kompakcie nie mamy możliwości zmiany obiektywu.
Aparat kompaktowy czy lustrzanka?

Wiele osób decydując się na zakup aparatu rozważa, czy lepiej będzie kupić budżetowy kompakt, czy może jednak lustrzankę. Rzeczywiście, największą zaporą jest tutaj cena. Trzeba pamiętać o tym, że zakup samej lustrzanki to dopiero część wydatku, bo trzeba jeszcze dokupić zestaw obiektywów. Nie ma jednego obiektywu do wszystkiego. Są co prawda tzw. obiektywy kitowe, czy te, które występują w komplecie z aparatem, jednak taki obiektyw nadaje się tylko na start. Na dłuższą metę konieczne jest dokupienie innych obiektywów, a to generuje niemałe koszty.
Minusem lustrzanek są spore rozmiary. Sam aparat nie zajmuje może więcej miejsca niż aparat kompaktowy, jednak jeśli weźmiemy pod uwagę jeszcze gabaryty wszystkich dodatkowych obiektywów, różnica jest znacząca. Aparat kompaktowy, jak sama nazwa wskazuje, jest jednym, samodzielnym urządzeniem, które nie wymaga żadnego dodatkowego osprzętu i to jest ich główna zaleta.
Mimo, iż aparaty kompaktowe mają wiele zalet i wielu zwolenników, prawdą jest, że nigdy nie dorównają one jakością zdjęć lustrzankom. To właśnie lustrzanki są aparatami najbardziej zaawansowanymi. Z lustrzankami mogą równać się jedynie te najdroższe i najwyższe modele kompaktów z matrycami typu 4/3, APS-C czy FF, czyli kompakty pełnoklatkowe. Za pomocą takiego sprzętu możesz wykonywać zdjęcia naprawdę niezwykłej jakości, więc jeśli nie zależy Ci na wymiennym obiektywie, z pewnością aparat kompaktowy spełni Twoje urządzenia.
Na co zwrócić uwagę przy zakupie?
Kupując aparat fotograficzny, bez względu na to, czy będzie to aparat kompaktowy czy lustrzanka, zawsze zwracaj uwagę na podstawowe parametry, decydujące o jakości uzyskiwanych zdjęć. Takim parametrem jest oczywiście rozdzielczość matrycy i wartość optyczna zoomu. Te dwa parametry decydują o uzyskiwanych efektach. Zwróć uwagę na dostępne programy fotografowania, które również dają ogromne możliwości i ułatwiają dobór parametrów ekspozycji. Jeśli chcesz, by aparat mógł służyć także do kręcenia filmów, wybierz taki, który umożliwia nagrywanie filmów w jakości Full HD.