Lustrzanka to najbardziej zaawansowany aparat fotograficzny, dający niezwykłe możliwości i efekty zapierające dech w piersiach. Na rynku dostępnych jest jednak tak wiele różnych modeli, że wybór tego jednego jest naprawdę trudny, szczególnie dla początkującego. Jaką lustrzankę wybrać i na co zwrócić uwagę przy zakupie?
Lustrzanka- na co zwrócić uwagę przy zakupie?

Zastanawiając się, jaki aparat fotograficzny kupić, z pewnością napotkasz na wiele wątpliwości. Możesz przecież postawić na o wiele tańszy aparat kompaktowy, być może zadowolisz się dobrym smart fonem z aparatem o świetnych parametrach. Zdecydowanie najlepsze efekty daje jednak lustrzanka. Kupując ją, warto zwrócić uwagę na kilka podstawowych parametrów, które mają ogromne znaczenie dla jakości wykonywanych zdjęć.
Rozdzielczość matrycy
Rozdzielczość matrycy to jeden z chwytów marketingowych. W ofertach sprzedażowych sprzedający prześcigają się wręcz w liczbie mega pikseli, zapewniając, że tylko najwyższa liczba daje dobre wyniki. W rzeczywistości jednak różnica rzędu 5 czy 6 Mpx nie jest w zasadzie zauważalna w codziennym użytkowaniu. Warto wiedzieć, że część pikseli to piksele efektywne, czyli te, które są realnie wykorzystywane przy robieniu zdjęć oraz piksele niewykorzystane, które biorą udział tylko w zapisie informacji o zdjęciu. Bez względu więc na to, jak ogromne liczby megapikseli widnieją w opisie producenta, aparaty amatorskie i te wyższej klasy mają od 12 do 30Mpix. Tylko najdroższe i najbardziej profesjonalne modele mają nawet powyżej 60Mpix. Warto jednak zadać sobie pytanie, do czego potrzebna jest nam wysoka rozdzielczość? W praktyce przydaje się ona do tworzenie ogromnych odbitek, np. na billboardy. Jeśli nie masz tego w planach, nie warto płacić za Mpix.
Rozmiar matrycy i jej typ

Obecnie aparaty fotograficzne typu lustrzanka posiadają jeden z dwóch typów matrycy. Jest to CMOS lub Live MOS. Pierwszy typ cechuje się oszczędnym działaniem, drugi zaś, lepszą jakość obrazu przy zachowaniu oszczędności. Większe dla nas znaczenie ma zwykle rozmiar matrycy. Najczęściej spotykana jest matryca APS-C o wymiarach 23,7 x 15,5 mm i przekątnej 1,8”. Jest to matryca niepełno klatkowa i występuje ona w większości amatorskich aparatów i tych o nieco wyższej klasie. Najbardziej profesjonalne aparaty posiadają matrycę pełnoklatkową.
Stabilizacja obrazu
Stabilizacja obrazu to bardzo przydatna funkcja, która występuje nie tylko w lustrzankach, ale także w aparatach kompaktowych. Dzięki tej funkcji możliwe jest wykonanie ostrego, nieporuszonego zdjęcia również w ruchu. Stabilizacja może pochodzić z obiektywu, a może także mieć swoje źródło w matrycy. Korzystniej jest zakupić obiektyw ze stabilizacją, bo zakup korpusu z tą funkcją jest o wiele droższy niż bez niej.
Czułość ISO
Czułość ISO jest bardzo istotnym parametrem, od którego zależy jakość zdjęć robionych w słabym oświetleniu. Jasne, zawsze można skorzystać z lampy błyskowej, nie zawsze jednak efekt błysku jest pożądany. Im wyższa czułość ISO, tym większe szumy na zdjęciach, ale nowoczesne lustrzanki posiadają funkcję redukcji szumów.
Wyświetlacz
Dzisiejsze lustrzanki, ale tez aparaty kompaktowe, posiadają wyświetlacz, na którym można podglądać zrobione zdjęcia, zmieniać parametry i ustawienia czy kadrowanie zdjęcia. Kupując aparat, zwróć uwagę na wielkość wyświetlacza i jego jasność. Bardzo wygodna jest także funkcja obracania wyświetlacza, spotykana coraz częściej w sprzętach różnych firm. Dzięki takiej opcji łatwiejsze jest wykonywanie fotografii makro.
Co jeszcze jest istotne?
Parametrów, na które warto zwrócić uwagę przy zakupie lustrzanki jest naprawdę sporo. Oprócz tych już wspomnianych, należy sprawdzić sposób mocowania obiektywów, dostępne programy fotografowania i tryby. Warto zwrócić uwagę na format zapisu danych, możliwość skorzystania z autofocusa czy z funkcji wbudowanego światłomierza. Te wszystkie funkcje razem składają się na pełną funkcjonalność aparatu, którym stworzyć niezwykłe obrazy otaczającej nas codzienności.