Aparat fotograficzny to sprzęt, który ma raczej każdy z nas. Jeśli nawet nie posiadasz samego aparatu, z pewnością w kieszeni nosisz smartfona, którego wbudowany aparat może dawać naprawdę niezłe efekty. Wiele osób zastanawia się nad zakupem lustrzanki lub aparatu kompaktowego. Kompromisem pomiędzy nimi jest bezlusterkowiec.

Czym jest bezlusterkowiec?

bezlusterkowiec
fot.Pixabay.com

Bezlusterkowiec jest pewnym złotym środkiem pomiędzy tanimi kompaktami, a kosztownymi lustrzankami. Pod względem funkcji i wymiennej optyki, bezlusterkowiec jest zupełnie podobny do lustrzanki. Różnica jednak polega na tym, że bezlusterkowiec, jak sama nazwa wskazuje, nie posiada lustra w swoim korpusie. Oznacza to, że z obiektywu obraz trafia bezpośrednio na matrycę. Bezlusterkowce nie posiadają więc wizjerów optycznych. Niektóre modele mają w zamian wizjer elektroniczny.

Bezlusterkowiec czy lustrzanka- co wybrać?

Wiele zależy od tego, w jaki sposób i do czego chcesz używać aparatu. Zarówno bezlusterkowiec, jak i lustrzanka posiadają wiele zalet, trudno jest więc jednoznacznie stwierdzić, że w danym przypadku któryś z tych dwóch modeli będzie lepszym rozwiązaniem. Aparat bezlusterkowy niewątpliwie jest lżejszy i mniejszy. Dobra lustrzanka z obiektywem może ważyć nawet kilka kilogramów, nie licząc już nawet reszty obiektywów. Bezlusterkowce są o wiele bardziej kompaktowe, małe i lekkie. Za nimi przemawia także fakt doskonałego ostrzenia autofocusem. W przypadku lustrzanek autofocus nie działa często aż tak precyzyjnie. Bezlusterkowce świetnie ostrzą nawet w najgorszych warunkach oświetleniowych. Niektórzy jednak uważają, że dużym problemem jest brak optycznego wizjera. Cyfrowy jego odpowiednik nie daje aż tak realistycznego obrazu, ale za to umożliwia nakładanie na obraz dodatkowych informacji, co może być bardzo przydatne.

Gdy decyduje cena..

bezlusterkowiec
fot.Pixabay.com

Jeżeli głównym parametrem wyboru aparatu fotograficznego jest cena, nie ma tu raczej dyskusji. Aparaty bezlusterkowe są o wiele tańsze od lustrzanek, nawet jeśli porównamy dwa aparaty o bardzo zbliżonych do siebie parametrach. Należy pamiętać, że cena nie zawsze oznacza, że droższy sprzęt będzie lepszy. To wcale nie jest zasadą. Tak naprawdę, zdecydowanie ważniejsze są umiejętności i warsztat, bez których zrobienie dobrego zdjęcia nawet najlepsza lustrzanką może się nie udać.

Na co zwrócić uwagę, wybierając bezlusterkowiec?

Jeżeli zdecydowałeś/-łaś się na zakup bezlusterkowca, musisz zwrócić uwagę na kilka bardzo istotnych kwestii. Przede wszystkim, upewnij się, czy dany model posiada cyfrowy wizjer. Najtańsze modele nie mają go w swoim wyposażeniu, a jego brak może być problematyczny. Wizjer znacząco ułatwia kadrowanie obrazu.

Oprócz wizjera, istotne jest sprawdzenie, jaką rozdzielczość oferuje dany aparat. Co prawda, sama rozdzielczość nie oznacza jeszcze, że jakość zdjęć będzie lepsza, ale jeśli masz wybór, wybieraj model o większej rozdzielczości. Pozwoli Ci to na stworzenie dobrej jakości druku z Twojego zdjęcia.

Zwróć uwagę, czy Twój bezlusterkowiec w zestawie posiada dodatkowe obiektywy. Nie zawsze sa one dobrej jakości, ale na początek zabawy z fotografią w zupełności wystarczą. Zazwyczaj bardziej opłaca się kupić taki zestaw, niż dokupić obiektywy później. Zwróć uwagę też na akcesoria. Nawet, jeśli w zestawie ich nie ma, warto już na początku sprawdzić, jakie akcesoria można używać z tym konkretnym aparatem. Wraz z rozwojem fotograficznego warsztatu, dodatkowe akcesoria staną się nieodzowne.

Oprócz wizjera, rozdzielczości czy obiektywów, warto zwrócić uwagę także na to, czy aparat posiada stabilizację obrazu. Najlepiej, jeżeli stabilizacja znajduje się w korpusie aparatu, a nie tylko w jego obiektywie. Dzięki takiemu rozwiązaniu obraz będzie stabilny bez względu na to, jaki obiektyw zostanie zastosowany.

Czy warto kupić bezlusterkowiec?

Zdania są podzielone. Nie ulega jednak wątpliwości, że dobrej jakości bezlusterkowiec da doskonałe efekty, a w połączeniu z umiejętnościami i warsztatem, zapewni zdjęcia najwyższej jakości.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here