Kiedy tylko znika ostatni śnieg, a słońce świeci coraz mocniej, zaczynamy myśleć o ogrodzie. Jednym z podstawowych elementów wyposażenia każdego ogrodnika czy działkowca jest kosiarka do trawy. Jaką kosiarkę wybrać i od czego powinien zależeć wybór?

Rodzaje kosiarek do trawy

kosiarka do trawy
fot.Pixabay.com

Kosiarki do trawy, choć ich działanie ma ten sam cel, występują w różnych rodzajach. Prześledźmy kilka z nich, by zastanowić się, który model sprawdzi się najlepiej w przydomowym ogródku.

Kosiarki ręczne

Kosiarki ręczne są zdecydowanie najtańsze ze wszystkich zarówno jeżeli chodzi o koszt zakupu, jak i o koszt jej eksploatacji. Ten rodzaj kosiarek nie wymaga podłączenia do źródła zasilania. Działanie tego rodzaju kosiarki zależy od siły naszych mięśni. To one wprawiają w ruch noże tnące, które koszą trawę. Tego rodzaju kosiarki sprawdzą się w ogrodach o idealnie równej powierzchni i do koszenia niskiej trawy. Jeśli trawa będzie zbyt wysoka, skoszenie jej taką kosiarką nie będzie możliwe.

Kosiarki spalinowe

Kosiarki spalinowe również nie wymagają dostępu do prądu, muszą mieć jednak paliwo, by móc działać. Są więc droższe w eksploatacji w stosunku do kosiarek ręcznych. Pozwalają na skoszenie trawy wysokiej, mokrej, nawet na bardzo dużych powierzchniach. Większość modeli posiada napęd na koła, który znacząco ułatwia zadanie i zmniejsza zmęczenie.

Kosiarki elektryczne

kosiarka do trawy
fot.Pixabay.com

Kosiarki elektryczne są tańsze od kosiarek spalinowych, nie wydzielają spalin, a więc nie zanieczyszczają powietrza. Warto jednak zaznaczyć, że elektryczne modele kosiarek nie posiadają aż tak dużej mocy, jak kosiarki spalinowe. Kosiarki elektryczne muszą mieć dostęp do prądu. Im dłuższy zastosujesz kabel, tym napięcie będzie niższe, a więc spadnie także moc urządzenia. Z tego względu kosiarki elektryczne nadają się do małych powierzchni. Niektóre kosiarki posiadają akumulator, który należy naładować przed użyciem. Takie modele są jednak znacznie droższe.

Kosiarki automatyczne

Kosiarki automatyczne swoim wyglądem i działaniem przypominają nieco automatyczne odkurzacze. Są to urządzenia, które kosi trawę samodzielnie, bez naszej ingerencji. Nadaje się do regularnej pielęgnacji trawnika, z pewnością nie poradzi sobie z wysoką i mokra trawą. Ten rodzaj kosiarek jest także dość kosztowny.

Od czego powinien zależeć wybór właściwej kosiarki?

Wybór kosiarki nie powinien zależeć tylko od jej ceny. To oczywiste, że w większości przypadków ma ona spore znaczenie, jednak ważniejsze są parametry urządzenia. Wybierając kosiarkę, zwróć uwagę przede wszystkim na wielkość ogrodu czy działki, czyli na przestrzeń, którą masz zamiar tą kosiarką kosić. Jeśli powierzchnia jest mała, być może wystarczy Ci kosiarka ręczna lub elektryczna. Jeśli powierzchnia jest duża, postaw na kosiarkę spalinową z napędem na koła. Koszenie dużej przestrzeni potrafi być naprawdę męczące!

Na co zwrócić uwagę czy wyborze kosiarki?

Kosiarki występują w wersjach z koszem lub bez kosza. Który wybór będzie lepszy? Dzięki zastosowaniu kosza, możliwe jest automatyczne zbieranie skoszonej trawy. Nie warto pozostawiać jej resztek na trawniku, bo może ona utrudniać cyrkulację powietrza. Warto jednak pamiętać o tym, że kosz dodaje kosiarce kilka kilogramów. Im mniejsza moc kosiarki, tym kosz także będzie mniejszy. W przypadku kosiarek spalinowych, kosz może mieć pojemność nawet 85 litrów.

Jeżeli nie chcesz usuwać skoszonej trawy z trawnika, warto wybrać kosiarkę z funkcją mulczowania, czyli rozdrabniania skoszonej trawy. Jeśli skoszona trawa zostanie rozdrobniona, szybciej się rozłoży, a w efekcie użyźni glebę.

Mówiąc więc najprościej, jeśli posiadasz mały trawnik, zakup mocnej kosiarki z ogromnym koszem będzie wyrzuceniem pieniędzy w błoto. W przypadku niewielkich przestrzeni, zdecydowanie wystarczająca będzie kosiarka elektryczna czy nawet ręczna. Jeśli jednak przestrzeń jest spora, postaw na mocną kosiarkę spalinową z napędem i dużym, pojemnym koszem na trawę.

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here