Kosiarki elektryczne to jeden z dostępnych rodzajów kosiarek do trawy, tuż obok modeli spalinowych i ręcznych. Jak działa taka kosiarka i czy warto w nią zainwestować? Kiedy sprawdzi się najlepiej?

Na co zwrócić uwagę przy zakupie kosiarki elektrycznej?

kosiarka elektryczna
fot.Pixabay.com

Aby kosiarka elektryczna mogła dawać naprawdę zadowalające efekty, konieczne jest odpowiednie dobranie jej mocy do terenu, jaki masz w zamiarze kosić. Zbyt mała moc kosiarki, za mała szerokość i wysokość koszenia sprawią, że każdorazowe koszenie będzie prawdziwą udręką i ogromnym wysiłkiem. Moc kosiarki należy dobrać do jej przeznaczenia. Im większa jest moc sprzętu, tym bardziej będzie ona wydajna. Przyjmuje się przelicznik, że teren do 200m2 z powodzeniem można skosić kosiarką o mocy około 1400W i z szerokością koszenia do 33 cm. Jeśli teren koszenia przekracza 200m2, ale nie sięga 400m2, odpowiednia będzie moc 1600W i szerokość koszenia 45 cm. Jeśli natomiast teren przekracza 400m2, konieczny będzie zakup kosiarki o mocy 1800W i o szerokości koszenia 46 cm.

Oprócz mocy i szerokości koszenia, niebagatelne znaczenie ma także regulacja wysokości koszenia. Zazwyczaj możliwe jest regulowanie w obrębie kilku stopni, co daje najlepsze efekty.

Zalety kosiarki elektrycznej

Kosiarka elektryczna jest o wiele wygodniejsza, jeżeli chodzi o eksploatację, w porównaniu do kosiarek spalinowych czy ręcznych. Za pomocą kosiarki elektrycznej możesz z powodzeniem Kosic trawę nie tylko na równych powierzchniach, ale także na skarpach i nierównych terenach. Ponadto ważne jest, że kosiarka elektryczna nie wydziela żadnych spalin, jest więc rozwiązaniem w pełni ekologicznym i przyjemnym dla środowiska. Nie ulega wątpliwości, że to istotny czynnik, szczególnie dla osób dbających o przyrodę. Kosiarki elektryczne są także dużo cichsze w swojej pracy od kosiarek spalinowych, nie przeszkadzają więc sąsiadom.

Wersja z napędem lub bez

Kosiarki elektryczne, podobnie jak te spalinowe, występują w wersji z napędem i bez napędu. Obie możliwości mają swoje plusy i minusy. Do plusów należy niewątpliwie fakt, że napęd odciąża nasze mięśnie, nie musimy więc aż tak bardzo się wysilać i wkładać zbyt wiele siły w koszenie. Minusem jest jednak fakt, że kosiarka z napędem jest cięższa i większa. Trudniej jest więc nią manewrować np. pomiędzy drzewami czy krzewami, a także na nierównym podłożu. Kosiarki bez napędu są o wiele lżejsze, z powodzeniem przeniesiesz ją tam, gdzie akurat jej potrzebujesz.

Kosiarka elektryczna z akumulatorem

kosiarka elektryczna
fot.Pixabay.com

Na rynku są dostępne także kosiarki elektryczne z akumulatorem. Dzięki takiemu rozwiązaniu, nie jest konieczne używania kabla, który znacząco nas ogranicza. Akumulatory litowo-polimerowo muszą zostać naładowane przed użyciem. Samo ładowanie trwa od kilku do nawet kilkunastu godzin, w zależności od pojemności akumulatora. Różny może być także czas, w jakim możliwe jest koszenie na jednym ładowaniu. Dzięki akumulatorowi, używanie kosiarki jest łatwiejsze i nie ogranicza nas miejsce.

O czym jeszcze pamiętać?

Kosiarki elektryczne, podobnie, jak kosiarki spalinowe, mogą występować w wersjach z koszem lub bez niego. Nie ulega wątpliwości, że kosz jest przydatny, bo porozrzucana trawa nie wygląda estetycznie, chyba, że mamy funkcję jej rozdrabniania. Trzeba jednak pamiętać, że kosiarki z koszem są zawsze cięższe i większe od tych bez kosza. Kosz jest przydatny, o ile ma odpowiednią pojemność. Zastanów się, jaką powierzchnię ma trawnik i do niej dobierz odpowiednią pojemność kosza.

Czy warto kupić kosiarkę elektryczną?

Kosiarka elektryczna sprawdzi się szczególnie dla posiadaczy małych i średnich trawników. Z pewnością okaże się wygodnym rozwiązaniem, głównie ze względu na swoją mobilność, lekkość, sposób zasilania, ale także na stosunkowo niską cenę, która nie nadszarpnie budżetu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here