Pielęgnacja przydomowego trawnika jest podstawową formą dbania o ogród. Podstawą jest regularne koszenie trawy, która wiosną rośnie w zastraszającym tempie. Zakup kosiarki do trawy jest więc absolutną koniecznością. Jaką kosiarkę spalinową kupić?

Kosiarka spalinowa- dlaczego warto?

kosiarka do trawy
fot.Pixabay.com

Kosiarka spalinowa jest tylko jedną z możliwości, jakie czekają na ogrodników. Oprócz wersji spalinowej, możesz postawić na kosiarkę elektryczną czy kosiarkę ręczną, a także na model automatyczny. Kosiarki spalinowe wciąż są jednak najczęściej stosowane. Sprawdzają się szczególnie tam, gdzie jest sporo koszenia, a więc na dużych trawnikach. Dzięki temu, że kosiarka nie wymaga podpięcia do prądu, nie musisz ciągnąć za sobą kabli i przewodów. Minusem jest jednak koszt eksploatacji związany z zakupem paliwa. Warto podkreślić, że kosiarki spalinowe mają o wiele większą moc niż kosiarki elektryczne  czy ręczne.

Na co zwrócić uwagę?

Jednym z ważniejszych parametrów jest moc silnika kosiarki, bo to od niego zależy efektywność sprzętu. Jeżeli trawnik do koszenia jest sporych rozmiarów lub gdy trawa jest dość wysoka, najlepiej będzie zakupić urządzenie o większej mocy. Jeżeli kupisz kosiarkę zbyt słabą, może się ona zapychać, a koszenie będzie nieefektowne. Najbezpieczniej jest postawić na kosiarkę o mocy 4 do 6 KM. Nie bez znaczenia pozostaje także szerokość cięcia. Zbyt mała szerokość oznacza dla nas więcej pracy. Optymalna jest szerokość około 50 cm. Jeżeli decydujesz się na zakup kosiarki z napędem na koła, pamiętaj o wyborze modelu o większej mocy.

kosiarka ręczna
fot.Pixabay.com

Kosiarki spalinowe występują w wersjach z silnikami dwusuwowymi i czterosuwowymi. Kosiarka z silnikiem dwusuwowym jest mocniejsza, ma większą moc, radzi sobie w każdym terenie, ale za to zużywa więcej paliwa i jest głośniejsza podczas pracy. Silnik czterosuwowy natomiast jest znacznie cichszy i wydziela o wiele mniej spalin, ale znacznie trudniej taką kosiarką sterować.

Kosiarki spalinowe ze wspomaganiem

Wiele kosiarek spalinowych posiada dodatkową pomoc, jaką jest napęd. Dzięki napędowi, prowadzenie kosiarki jest o wiele prostsze, bo nie musimy używać do tego celu własnych mięśni. Naszym zadaniem podczas koszenia jest właściwie jedynie sterowanie kosiarką. Na czym polega działanie takiego napędu? Chodzi tutaj o przekładnię kątową. Dzięki zastosowaniu napędu, możliwe jest łatwe i lekkie prowadzenie kosiarki nawet po nierównym terenie. Najlepszym rozwiązaniem jest napęd na tylne koła. Warto wybrać kosiarkę, która w swoim wyposażeniu posiada elektryczny rozrusznik. Zrozumie to każdy, kto choć raz próbował odpalić kosiarkę bez rozrusznika. To wcale nie takie proste! Kosiarki z rozrusznikiem odpala się za pomocą przycisku, jest to więc o wiele prostsze i mniej problematyczne.

Nie każda kosiarka posiada napęd i rozrusznik. Co zatem kieruje osobami, które decydują się na zakup tych prostszych modeli? Przede wszystkim niższa cena. Warto podkreślić także, że kosiarka, która nie posiada napędu jest o wiele lżejsza od tej z napędem. Jeśli więc kosisz niewielki teren wokół krzewów czy drzew, brak wspomagania może być właściwie zaletą, bo lżejszą kosiarką możesz łatwiej manewrować. Napęd jest także potencjalnym elementem awaryjnym, bo po jakimś okresie użytkowania może wymagać serwisu.

Dodatkowe opcje w kosiarkach spalinowych

Jeżeli szukasz modelu idealnego, możesz postawić na zaawansowany model kosiarki spalinowej z mulczowaniem. Mulczowanie to inaczej rozdrabnianie skoszonej trawy celem jest łatwiejszego rozkładu. Rozdrobniona trawa pozostawiona na trawniku jest naturalnym nawozem, który użyźnia skutecznie glebę, sprawiając, że jest lepiej odżywiona.

Czy warto kupić kosiarkę spalinową?

Kosiarka spalinowa daje naprawdę dobre efekty koszenia przy niewielkim wysiłku. Zdecydowanie warto zdecydować się na jej zakup, jeżeli masz spory trawnik, który systematycznie pielęgnujesz. Kosiarka spalinowa zaprowadzi porządek w Twoim ogrodzie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here