Wiosna jest czasem, w którym zaczynamy zastanawiać się, jaką kosiarkę do trawy kupić. Wybór wciąż często pada na kosiarkę ręczną. Jaki model wybrać i czy w ogóle warto?

Jak działa kosiarka ręczna?

kosiarka ręczna
fot.Pixabay.com

Kosiarka ręczna jest urządzeniem posiadającym mechanizm tnący nazywany także bębnowym. Niektóre modele posiadają także mechanizm cylindrowy lub walcowy. Ogólnie mówiąc, kosiarka ręczna ma w swojej budowie kilka ostrzy, które nie stykają się ze sobą podczas swojej pracy. Dzięki takiej technologii, koszenie trawy jest bardziej efektywne. Całe działanie kosiarki ręcznej opiera się na mechanizmie bębna tnącego, który jest wprawiany w ruch. Koła są ciężkie i wytrzymałe, a noże stworzone są z bardzo odpornej stali hartowanej. Zazwyczaj jest ona pokryta antyadhezyjną powłoką, dzięki czemu jest odporna na działanie korozji.

Zalety kosiarki ręcznej

Największą zaletą ręcznej kosiarki jest jej lekkość i mobilność. Niewielkie gabaryty i brak konieczności ciągnięcia za sobą uciążliwego kabla to kwestie niezwykle zachęcające do zakupu. Poza tym, kosiarka ręczna pracuje niezwykle cicho, szczególnie w porównaniu z kosiarką spalinową czy kosiarką elektryczną.

Kosiarka ręczna jest najtańszym modelem kosiarki do trawy, zarówno pod kątem samego zakupu, jak i eksploatacji. Nie generuje żadnych dodatkowych kosztów, nie wymaga dostępu do prądu, nie wymaga paliwa. Za to urządzenie płacisz tylko raz, a później korzystasz z niego już za darmo.

Wiele osób zastanawia się, jak jest z efektywnością koszenia tego typu kosiarką. Okazuje się, że większość modeli umożliwia koszenie na kilku poziomach, co pozwala na zachowanie pięknego, zadbanego trawnika.

Kosiarki ręczne zajmują o wiele mniej miejsca niż kosiarki spalinowe czy elektryczne, zmieszczą się więc w każdej piwnicy czy garażu. Są rozwiązaniem ekologicznym, bo nie generują spalin ani hałasu.

Kiedy kosiarka ręczna sprawdzi się najlepiej?

kosiarka ręczna
fot.Pixabay.com

Należy pamiętać, że kosiarka ręczna działa w oparciu o siłę naszych własnych mięśni. Z tego też powodu stosowanie jej do koszenia dużych powierzchni mogłoby być problematyczne i bardzo męczące. Przyjmuje się, że kosiarka ręczna najlepiej sprawdza się do koszenia powierzchni nieprzekraczającej 250 metrów kwadratowych. Jeśli ogród jest większy, lepiej będzie postawić na kosiarkę elektryczną lub spalinową.

Na co zwrócić uwagę przy zakupie?

Przede wszystkim, należy pamiętać o zwróceniu uwagi na szerokość cięcia trawy. Zazwyczaj modele kosiarek ręcznych oferują szerokość  cięcia w przedziale 30-40 cm. Im mniejsza szerokość cięcia, tym więcej pracy musimy wykonać. Jeśli szerokość będzie większa, koszenie będzie szybsza.

Oprócz szerokości cięcia, istotna jest także możliwość regulacji wysokości koszenia. Najczęściej kosiarki oferują wysokość koszenia w przedziale od 12 do 44 mm, a samą wysokość reguluje się za pomocą śrub.

Kosiarki ręczne to dość proste urządzenia, które występują jednak w wielu wersjach. Na uwagę zasługują wersje samo ostrzące. Takie urządzenie nie wymaga ostrzenia mechanizmu tnącego, co obniża koszty eksploatacji. Wybierając kosiarkę ręczną, warto wybrać taką, która w swoim wyposażeniu ma kosz na skoszoną trawę. Zazwyczaj ich pojemność wynosi 25 l.

Czy warto kupić kosiarkę ręczną?

Wiele osób zastanawia się, czy dzisiaj, w dobie innowacji i technologii, kosiarki ręczne są jeszcze w ogóle warte zakupu. Okazuje się jednak, że wiele ich modeli posiada ciekawe funkcje, które ułatwiają koszenie. Takie kosiarki są bardzo doceniane przez ekologów, jako nieszkodliwe dla środowiska naturalnego. Ręczne wersje kosiarek nie wydzielają spalin, tak jak kosiarki spalinowe, nie wymagają dostępu do prądu, tak jak kosiarki elektryczne. Są ciche, niemal bezgłośne, nie przeszkadzają więc sąsiadom. Są także niedrogie, bo koszt najbardziej zaawansowanych modeli nie przekracza 400-500zł.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here