Kosiarki automatyczne, zwane także robotami do koszenia, stały się prawdziwą innowacją na rynku kosiarek. Do pracy w zasadzie w ogóle nie potrzebują człowieka. Brzmi to trochę niedorzecznie, w rzeczywistości jednak koszenie trawy przy użyciu takiej kosiarki dzieje się automatycznie i bez naszego wysiłku i uwagi. Jak działają roboty do koszenia i czy warto w nie zainwestować?

Czym jest kosiarka automatyczna?

kosiarka automatyczna
fot.Pixabay.com

Koszenie trawy dla większości z nas jest raczej obowiązkiem, a nie przyjemnością. Kosząc, nierzadko musimy włożyć w ta czynność mnóstwo energii i fizycznej siły. Rozwiązaniem jest zakup kosiarki automatycznej, która wykosi trawę za nas. Na czym polega działanie takiego urządzenia? Kosiarka bezprzewodowa jest urządzeniem podobnym nieco w wyglądzie do robotów sprzątających. Jej działanie można w pełni programować. Służą do tego piloty, panele sterujące, ale także najbardziej profesjonalne stacje dokujące. Wiele modeli kosiarek automatycznej współpracuje z aplikacjami na smartfonie. To wygodne rozwiązanie, bo smartfon niemal zawsze mamy przy sobie. Największą zaletą kosiarki automatycznej jest fakt, że może ona pracować nawet pod naszą nieobecność. Możesz ustalić, kiedy urządzenie ma rozpocząć swoją pracę, a gdy wrócić do domu, przywita Cię widok pięknie przystrzyżonego trawnika.

Jak działa kosiarka automatyczna?

Jak to się dzieje, że kosiarka wie, gdzie ma kosić? Oczywiście, to nie są żadne czary. Kosiarka działa dzięki systemowi czujników, które pozwalają jej omijać wszelkie przeszkody. Teren koszenia jest więc ograniczony przy pomocy granicznych przewodów, wyznaczających teren pracy urządzenia. Najczęściej przewody te zakopuje się w ziemi.

Wady kosiarki automatycznej

kosiarka automatyczna
fot.Pixabay.com

Kosiarka automatyczna wydaje się być urządzenie wprost wymarzonym. Jasne, jest bardzo przydatna, znacznie ułatwia pracę. Ma jednak swoje wady. Jedną z nich jest ograniczenie zasięgu pracy. Kosiarka może kosić tylko określony obszar. Za kosiarkę, która skosi ogromny ogród musimy sporo zapłacić.

Cena jest kolejną wadą automatycznej kosiarki do trawy. W porównaniu z kosiarką spalinową czy elektryczną, ceny kosiarek automatycznych są naprawdę wysokie. Za najprostsze urządzenie musimy zapłacić około 2000zł. Są to jednak modele najprostsze, które mogą nie spełnić naszych oczekiwań ze względu na niską moc silnika, krótki czas działania na baterii czy bardo niewielkim obszarem działania. Kosiarki automatyczne stają się coraz bardziej popularne i choć ich ceny nie będą pewnie tak niskie, jak kosiarek ręcznych czy spalinowych, z pewnością spadną w dół.

Czy instalacja systemu czujników jest trudna?

Wielu osobom trudności może przyprawić instalacja przewodów ograniczających. Ważne jest, by właściwie rozłożyć je na całej powierzchni ogrodu. Jeśli zrobimy to w niewłaściwy sposób, możliwe jest, że skosimy nie to, co byśmy chcieli. Szczególnie trudne zadanie czeka na właścicieli bardzo urozmaiconych ogrodów, z dużą ilością kwiatów i krzewów, które trzeba omijać przy koszeniu. Jeżeli nie wiesz, jak zabrać się do montażu, możesz skorzystać z oferowanej przez wiele firm usługi montażu całego okablowania.

Czy kosiarki automatyczne są bezpieczne?

Wiele osób zastanawia się, czy kosiarki automatyczne są bezpieczne, szczególnie dla zwierząt czy dzieci? Nie ma obaw! Urządzenia te posiadają cały system zabezpieczeń. Jednym z nich jest funkcja umożliwiająca cofanie się tarczy od razu, gdy urządzenie napotka jakąś przeszkodę. Jest także zabezpieczenie przed podniesieniem urządzenia, na wypadek, gdyby trafiło w ręce ciekawskiego dziecka. Kiedy urządzenie natrafia na jakąkolwiek przeszkodę, zmienia zupełnie kierunek jazdy bądź zatrzymuje się. Jedynym zagrożeniem są ukryte w trawie drobne przedmioty, np. zabawki czy kamienie. Mogą one spowodować uszkodzenie urządzenia.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here