Żelazko jest jednym z niezbędnych elementów wyposażenia każdego domu. Zmięte ubrania nie świadczą najlepiej o ich właścicielach, dlatego zależy nam na zakupie skutecznego żelazka, które usunie wszystkie zagniecenia. Jakie żelazko warto kupić?

Rodzaje żelazek

żelazko
fot.Pixabay.com

Na rynku występuje co najmniej kilka rodzajów żelazek, które różnią się między sobą dostępnymi funkcjami. Prześledźmy te najpopularniejsze rodzaje żelazek, by móc wybrać to najbardziej odpowiednie, dostosowane do naszych potrzeb.

 

Żelazka przewodowe

Te najpopularniejsze, zasilane energią elektryczną. Tych urządzeń nie trzeba chyba nikomu przedstawiać. Ich cechą charakterystyczną jest przewód zasilający, który zazwyczaj ma od 1,5 do 3 metrów. Niektórzy twierdzą, że kabel jest ograniczeniem. Jest w tym sporo prawdy, bo ruchy żelazka na kablu są rzeczywiście mocno ograniczone. Nie należy jednak zapominać o głównej zalecie takich sprzętów, jaką jest możliwość utrzymywania stałej temperatury. Dzięki temu żelazko jest w każdej chwili gotowe do pracy. Żelazko przewodowe jest zdecydowanie najpopularniejsze, ale też najtańsze, bo proste modele można kupić już za kilkadziesiąt złotych.

Żelazko bezprzewodowe

Przeciwieństwem żelazka przewodowego jest żelazko bezprzewodowe. Jak łatwo się domyślić, różnica pomiędzy tymi dwoma rodzajami urządzeń tkwi w kablu. Żelazko bezprzewodowe nie posiada kabla, co zdecydowanie ułatwia manewrowanie nim. Zasięg ruchu takiego żelazka jest nieograniczony, zupełnie przeciwnie do zasięgu ruchu żelazka przewodowego. Dzięki brakowi kabla, możliwe jest wygodne prasowanie nawet bardzo dużych powierzchni np. firanek czy pościeli.

Żelazko bezprzewodowe ma tę przewagę nad przewodowym, że możliwe jest korzystanie z urządzenia zarówno bez kabla, jak i z kablem. Żelazko bezprzewodowe posiada specjalną stację dokującą, która pozwala na osiągnięcie przez płytę żelazka właściwej temperatury. Żelazka bezprzewodowe są nieco droższe od żelazek przewodowych.

Żelazko parowe

żelazko
fot.Pixabay.com

Żelazko parowe jest niezwykle popularnym i często stosowanym urządzeniem. Jest lekkie, pozwala na prasowanie przy użyciu pary wodnej, której doskonale zmiękcza i rozluźnia prasowane tkaniny. Prasowanie w ten sposób ułatwia prasowanie nawet największych zagnieceń. Żelazko parowe świetnie sprawdzi się podczas prasowania twardych tkanin, a także koszul czy bluzek, których prasowanie jest dość trudnym zadaniem.

Żelazko turystyczne

Żelazko turystyczne sprawdzi się szczególnie w przypadku osób, które często wyjeżdżają. Jest niewielkich rozmiarów, lekkie i bardzo podręczne. Takie żelazko przeważnie posiada składaną rączkę, co sprawia, że zajmuje naprawdę niewiele miejsca np. w torbie czy walizce. Żelazko turystyczne z racji swoich niewielkich rozmiarów, nie ma raczej aż tak dobrych parametrów, jak żelazko pełnowymiarowe. Świetnie jednak nadaje się do zabrania na wyjazd w celach zawodowych czy na wakacje.

Żelazko z generatorem pary

Ta grupa urządzeń prasujących jest zbudowane nieco inaczej niż żelazka parowe czy turystyczne. Żelazko z generatorem pary posiada specjalną stację, która wytwarza parę. Dzięki niej prasowanie jest o wiele przyjemniejsze i łatwiejsze, sprawia o wiele mniej kłopotów. Doskonale sprawdza się w przypadku ubrań, które łatwo się mną. Docenią je także duże rodziny, w których sterta ubrań do prasowania rośnie w zastraszającym tempie.

Na co zwrócić uwagę przy zakupie żelazka?

Przede wszystkim, zwróć uwagę na jego moc, a także możliwość płynnej regulacji temperatury. Różne tkaniny wymagają różnej temperatury, jej regulacja jest więc absolutnie konieczna, by żadne ubranie nie zostało zniszczone podczas prasowania.  Bardzo istotna jest stopa żelazka, a konkretnie materiał, z jakiego została wykonana. Najbardziej funkcjonalna jest stopa wykończona powłoką teflonowa, którą najłatwiej jest wyczyścić Poza tym, stopa z taką powłoką ma doskonały poślizg, co znacząco ułatwia prasowanie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here