Prasowanie jest częścią naszych codziennych obowiązków. Większość z nas musi się z nim mierzyć i nie ma na to żadnej rady. Niestety, im więcej w domu dzieci, tym więcej jest prasowania, a doba wcale nie chce się rozciągać. Na szczęście na rynku pojawia się całe mnóstwo udogodnień, które ułatwiają codzienną pracę. Jednym z nich są żelazka bezprzewodowe. Jak działają takie sprzęty i czy warto w nie zainwestować?

Żelazko bezprzewodowe, a żelazko przewodowe

żelazko
fot.Pixabay.com

Różnica jest oczywista i wynika nawet z samej już nazwy. Chodzi oczywiście o brak kabla zasilającego. Jasne, że nic nie może działać bez jakiejś energii. Również żelazko bezprzewodowe musi być w jakiś sposób zasilone. Odbywa się to przy użyciu specjalnej stacji, na której umieszczamy żelazko. Stacja ta nagrzewa stopkę żelazka do odpowiedniej temperatury, sygnalizując, gdy temperatura ta zostanie już osiągnięta. Wówczas możesz podnieść żelazko i prasować nim bezprzewodowo, a wiec wygodnie i komfortowo. Nie trwa to jednak zbyt długo, bo gdy stopka straci swoją temperaturę, konieczne będzie jej ponowne ustawienie stacji. Tak pokrótce wygląda działanie żelazka bezprzewodowego.

O tym, jak działa żelazko przewodowe nie trzeba chyba opowiadać. Żelazko przewodowe, jak sama nazwa wskazuje, posiada przewód zasilający. To w zasadzie jedyna różnica pomiędzy tego typu sprzętem, a żelazkiem bezprzewodowym. Różnicę można jeszcze zauważyć w mocy- żelazko bezprzewodowe nie ma tak wysokiej mocy, jak to przewodowe, a do tego nie umożliwia aż tak długiej pracy w jednakowej temperaturze. Przewód żelazka przewodowego pozwala na utrzymanie stałej temperatury urządzenia przez cały czas prasowania.

Żelazko bezprzewodowe ale..z kablem!

Istnieje drugi typ żelazek bezprzewodowych. Są to żelazka posiadające kabel zasilający, ale z możliwością jego odłączenia. Jeśli potrzebujesz wyprasować coś w stałej temperaturze, możliwe jest prasowanie z podłączonym kablem. Jeśli potrzebujesz mobilnego i poręcznego urządzenia, możesz kabel odpiąć. Pamiętaj, że za utrzymanie temperatury odpowiada właśnie kabel. Jeżeli go odepniesz, żelazko będzie powoli wytracało swoje ciepło, aż całkowicie ostygnie.

O czym pamiętać, wybierając  żelazko bezprzewodowe?

żelazko
fot.Pixabay.com

Zawsze zwracaj uwagę na moc. Zbyt niska moc nie da Ci pełnego komfortu i wygody podczas użytkowania żelazka. Ponadto ważne jest także, by żelazko miało możliwość regulacji temperatury. Każde ubranie, w zależności od materiału, z jakiego zostało ono wykonane, wymaga zastosowania innej temperatury. Zbyt gorąca stopka może zniszczyć ubranie, dlatego tak ważne jest dostosowywanie się do zaleceń, które znajdziesz na metce ubrania. Nie bez znaczenia pozostaje para wodna wytwarzana przez żelazko. Warto wybrać taki model, który wytwarza parę szybko i w dużej ilości. Para wodna nie tylko doskonale wygładza wszelkie zagniecenia, ale także zabija bakterie i drobnoustroje i to prawie w 100%. Włókna prasowanej tkaniny pod wpływem gorącej pary wodnej rozluźniają się i miękkną, co sprawia, że ubrania stają się nieprawdopodobnie przyjemne i miękkie w dotyku.

Czy warto kupić żelazko bezprzewodowe?

Jeżeli zastanawiasz się, jakie żelazko kupić i czy zakup żelazka bezprzewodowego ma sens, zastanów się najpierw, do czego będzie Ci służyło. Tak naprawdę, kabel żelazka przeszkadza nam tylko podczas prasowania dużych powierzchni, np. zasłon albo podczas prasowania trudno dostępnych fragmentów, np. przestrzeni wokół guzików. W innym przypadku przewód właściwie nie ma znaczenia dla komfortu pracy, a zapewnia stałą temperaturę urządzenia i doskonałą kontrolę nad jej zmianami. Decyzja o zakupie żelazka bezprzewodowego powinna więc być zależna nie tyle od ceny, co od zastosowania żelazka na co dzień. Nie ulega wątpliwości, że dobre żelazko to podstawa naszego wygodnego i komfortowego życia.

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here