Rynek kosmetyczny wciąż się rozrasta. Na sklepowych półkach znajdujemy coraz to nowe rozwiązania, a producenci prześcigają się w nowościach. Wiele kobiet jednak ciągle najbardziej ufa naturze. To właśnie z zamiłowania do natury swoją popularność zyskały hydrolaty. Czym są i w jaki sposób działają na skórę?

Co to jest hydrolat?

hydrolat
fot.Pixabay.com

Hydrolat jest wodą roślinną, powstałą w procesie destylacji olejków eterycznych. Mówiąc inaczej, hydrolat jest efektem ubocznym produkcji olejków eterycznych. Aż w 99% składa się z wody. Związki aktywne zawarte są w 1% hydrolatu, ich stężenie jest więc naprawdę niewielkie. To sprawia, że hydrolaty są bardzo bezpieczne dla skóry, mogą być zresztą stosowane zarówno na twarz, jak i na włosy i całe ciało. Warto podkreślić, że hydrolaty to kosmetyki w 100% naturalne.

Co nam dają hydrolaty?

Można by stwierdzić, że skoro stężenie związków aktywnych w hydrolacie jest tak niewielkie, w wątpliwość można poddać skuteczność takiego kosmetyku. Nic bardziej mylnego! Hydrolaty doskonale wpływają na leczenie podrażnień, trądziku, gojenie się ran. Stosowane na skórę głowy, redukują łupież. Hydrolity są przyjazne skórze, bo ich pH jest zbliżone do pH skóry. Można je stosować do ciała, twarzy czy włosów bez obaw i wątpliwości. Hydrolaty to kosmetyki naturalne, które w swoim składzie nie zawierają alkoholu, zapachów syntetycznych czy substancji chemicznych. Są w pełni bezpieczne dla każdego, nawet dla osób o skórze wrażliwej czy problematycznej.

Jak stosować hydrolaty?

Hydrolaty mogą być stosowane na kilka sposób, a każdy z nich jest tak samo skuteczny i łatwy. Częstym sposobem zastosowania hydrolatów jest potraktowanie ich jako mgiełki do ciała. Nie dość, że odświeży ciało, pozostawiając po sobie przyjemny zapach, to jeszcze nawilży skórę, ukoi ją i odżywi. Hydrolat może być stosowany także jako mgiełka nie tylko do ciała, ale także do włosów.

Dzięki temu, że hydrolaty maja pH zbliżone do pH skóry, mogą być stosowane jako odżywiające toniki do twarzy. Wiele osób stosuje hydrolat jako bazę do stworzenia własnoręcznych kosmetyków, np. maseczek z glinki.

Rodzaje hydrolatów

hydrolat
fot.Pixabay.com

Hydrolaty występują w kilku rodzajach, różniących się od siebie swoimi właściwościami. Jednym z najbardziej popularnych i najczęściej stosowanych hydrolatów jest hydrolat różany. Nadaje się idealnie do pielęgnacji twarzy dzięki swojemu działaniu przeciwzapalnemu, a także przeciwzmarszczkowemu. Polecany jest w szczególności do cery naczyniowej, suchej oraz trądzikowej.

Kolejnym rodzajem hydrolatu jest hydrolat oczarowy. Cechuje się silnym działaniem antyoksydacyjnym. Jest szczególnie polecany do walki z zaskórnikami, idealnie pielęgnuje cerę wrażliwą i naczynkową.

Idealny do tonizowania jest hydrolat ogórkowy. Ma najbardziej zbliżone pH do pH naszej skóry. Rozjaśnia skórę, odświeża i odżywia. Najlepiej nadaje się do cery mieszanej, tłustej i trądzikowej.

Skóra dojrzała wymaga innych rozwiązań. Idealnym będzie hydrolat z gorzkiej pomarańczy. Świetnie redukuje szarość cery, rozświetla ją i przywraca młodzieńczy blask. Dobrze sprawdza się w pielęgnacji skóry naczyniowej, dojrzalej i wrażliwej.

Czy warto stosować hydrolaty?

Zdecydowanie tak! Przede wszystkim dlatego, że są to kosmetyki naturalne, w pełni bezpieczne dla każdego. Nie wywołują reakcji uczuleniowych, nie powodują alergii. Nie ma więc obaw, że podrażnią skórę czy spowodują zaczerwienienia. Hydrolaty pięknie pachną, są bardzo przyjemne w użytkowaniu. Mają świetne właściwości, dobroczynnie wpływają na cerę, włosy, twarz czy cale ciało, delikatnie je pielęgnując i odżywiając. Przywracają blask, opóźniają starzenie, maja same zalety. Nie są kosztowne, a pełna naturalność sprawia, że znajdą swoje zastosowanie w każdej sytuacji. Zdecydowanie warto mieć w swojej kosmetyczce choć jeden hydrolat, by na własnej skórze sprawdzić, jak wspaniałe ma właściwości.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here