Popularność kosmetyków naturalnych wciąż nie maleje. Coraz częściej wolimy zainwestować w naturalny, bezpieczny dla skóry kosmetyk, który rzeczywiście jest skuteczny niż kupować mnóstwo syntetycznych, sztucznych substancji, z których wiele nie daje żadnego efektu. Kosmetyki naturalne dają ogromne możliwości pielęgnacji. Jednym z takich kosmetyków jest glinka naturalna. Do czego można ją stosować i czy w ogóle warto?
Skąd pochodzi glinka?
Glinka jest substancją w pełni naturalną. Jest to naturalny minerał tworzony przez związki glinu i krzemu. Wydobywany jest on z samego dna zbiorników wodnych, można także wydobywać go z głębszych warstw ziemi. Oprócz glinu i krzemu, glinki zawierają także inne minerały, np. żelazo, wapń, selen czy cynk. Każdy z nich ma dobroczynny wpływ na naszą skórę czy włosy, stąd też wysoka przydatność glinek w pielęgnacji ciała. Wszystkie składniki glinki są łatwo przyswajalne przez skórę, co sprawia, że ich stosowanie jest naprawdę skuteczne. Glinka ma to do siebie, że posiada zdolność do usuwania ze skóry zanieczyszczeń i toksyn. Dzieje się tak dlatego, że cząsteczki glinki mają ujemy ładunek. To sprawia, że cząsteczki zanieczyszczeń i ładunku dodatnim są przyciągane i usuwane.
Rodzaje glinek naturalnych
Glinki występują w kilku rodzajach, różniących się od siebie wyglądem i zastosowaniem.
Jednym z rodzajów glinki jest glinka biała. Jest najdelikatniejsza ze wszystkich, posiada w swoim składzie mnóstwo glinu, a niewiele żelaza. Pochodzi z samego dna Morza Środziemnego i z Syberii. Stosuje się ją jako maseczkę do twarzy o działaniu odżywczym, oczyszczającym i łagodzącym. Może być stosowana nawet na bardzo delikatną skórę.
Drugim rodzajem glinek są glinki zielone. Potrafią one oczyszczać skórę z serum i wszelkich zanieczyszczeń. Ma działanie przeciwzapalne. Szczególnie korzystnie działa na skórę ze zmianami trądzikowymi, działa jako środek przyspieszający gojenie się zmian. Matuje skórę, uelastycznia ją. Nadaje się doskonale zarówno dla osób młodych, jak i dojrzałych.
Oprócz glinki białej i zielonej, występuje także glinka błękitna. Ma działanie głęboko oczyszczające. Stosuje się ją przede wszystkim do skóry z problemami- takiej, która ma zatkane pory, która łatwo się przetłuszcza, traci elastyczność. Glinka błękitna często stosowana jest także do walki z cellulitem.
Innym rodzajem glinki jest glinka czerwona, idealna do wyrównywania kolorytu skóry. Polecana jest osobom ze skórą naczyniową, wzmacnia naczynka i usuwa zanieczyszczenia.
Kolejną możliwością jest glinka różowa, która powstaje z połączenia glinki czerwonej i różowej. Sprawdza się w przypadku pielęgnacji skóry wrażliwej, wymagającej specjalnej troski, a także do skóry alergicznej.
Ostatnim rodzajem glinki jest marokańska glinka Ghassoul. Jej inna nazwa brzmi Rhassoul, a pochodzi z Maroka, dokładniej z miasta Fez. To jedyne miejsce jej wydobycia na całym świecie. Glinka działa przeciwzapalnie, oczyszczająco i odświeżająco. Potrafi usuwać toksyny ze skóry, idealnie nadaje się do skóry trądzikowej, a także do przetłuszczającej się skóry głowy.
Jak stosować glinki?
Glinki najczęściej występują w postaci drobnych proszków, które należy zmieszać z wodą do uzyskania maseczki. Tak przygotowany kosmetyk można stosować na ciało lub twarz. Jeśli jednak masz ochotę na odżywczą kąpiel, możesz dodać glinkę wprost do wanny. Niektórzy stosują glinki jako pastę do zębów. Tak naprawdę, zastosowanie glinek jest bardzo szerokie, a przy tym bezpieczne. Bez względu na to, w jaki sposób jej użyjesz, z pewnością szybko zobaczysz efekty pielęgnacji.
Czy warto stosować glinki?
Glinki są kosmetykami w pełni naturalnymi. Nie ulega wątpliwości, że lepiej jest zastosować naturalny kosmetyk w zamian za stosowanie sztucznych, pozyskiwanych chemicznie substancji, których działania na naszą skórę w zasadzie nie jesteśmy w stanie przewidzieć. Glinki są bezpieczne dla naszej skóry, a ich dobroczynne działanie sprawia, że efekty zobaczymy już po krótkim czasie stosowania.