Kompletowanie wyprawki dla noworodka to niezwykle ekscytujące zadanie dla młodych rodziców. Nie ulega wątpliwości, że Dobór odpowiednich ubranek, przedmiotów i wszystkiego, co może się przydać w tych pierwszych dniach, tygodniach i miesiącach życia nie jest zadaniem łatwym. Sklepy kuszą nas dzisiaj setkami produktów o niezwykłych stylizacjach, krzyczących, że to jest absolutnie niezbędne dla Twojego dziecka. Ile rzeczy jednak z tych wszystkim naprawdę jest potrzebne? Co powinno znaleźć się w wyprawce niemowlaka?

Przewijanie, kąpiel, karmienie i sen

wyprawka dla niemowlęcia
fot.Pixabay.com

To cztery najważniejsze czynności związane z obsługą niemowlęcia. Dochodzą do tego jeszcze spacery. Kompletując wyprawkę, warto więc mieć na uwadze przedmioty i ubranka, które są potrzebne w tych kilku sytuacjach. Nie daj się zwieść sklepowym zachętom, bo wszystkie artykuły dla dzieci wyglądają tak, że aż chce się je mieć. Nie warto jednak ulegać pokusie posiadania wszystkiego, szczególnie w kwestii ubranek,z  których dziecko wyrasta w zastraszającym tempie.

Ubranka dla niemowlaka- co trzeba mieć?

Na pierwszy miesiąc życia odpowiednie będą ubranka o rozmiarze 56. To rozmiar odpowiedni dla dziecka o przeciętnej wadze 3,5kg. Jeśli dziecko jest większe, możesz kupować ubranka w rozmiarze 62. Jeżeli natomiast mówimy o ubrankach dla wcześniaka, odpowiedni będzie rozmiar 50. To, jakie ubranka będą częścią wyprawki zależne jest od pory roku, w jakiej dziecko się urodziło. Jeżeli mówimy tu o wyprawce dziecka urodzonego latem, należy zawrzeć w niej przede wszystkim body, śpioszki i kombinezony. To ubranka, które dopasują się do każdej pogody, przydadzą się zarówno do zabawy w domu, jak i na spacery. Przydatne będą także sweterki i bluzy na chłodniejsze dni. Nieodzownym elementem ubioru będą czapeczki- warto mieć przynajmniej 2 sztuki. Konieczny będzie także zakup skarpetek i bucików z materiału. Jeżeli maluch urodził się zimą, konieczne będzie dokupienie do wyprawki zimowego kombinezonu, rajstopek, zimowej czapeczki, rękawiczek oraz śpiworka, który przyda się szczególnie podczas zimowych spacerów.

Co oprócz ubranek?

wyprawka dla niemowlęcia
fot.Pixabay.com

Przede wszystkim, pamiętaj o tym, że skóra malucha jest niezwykle wrażliwa. Konieczne jest więc stosowanie specjalnie dobranych kosmetyków, które zapobiegną powstawaniu odparzeń i nawilżą skórę. Pamiętaj jednak, by wszelkie kosmetyki były w wersji nieperfumowanej, a ich użycie powinno być niewielkie i okazyjne. Nie warto przesadzać z płynami do kąpieli czy innymi dodatkowymi kosmetykami, które mogą niepotrzebnie obciążać skórę maluszka. Oprócz kosmetyków, warto pamiętać o przedmiotach służących do podstawowej pielęgnacji dziecka. Mowa tutaj o maści na odparzenia, które mogą zdarzyć się każdemu dziecku. Warto zawsze mieć pod ręką nawilżane chusteczki, które przydadzą się w wielu sytuacjach. Podobnie przydatny będzie krem ochronny, inny naa lato, a zupełnie inny na zimę. Konieczny będzie także zakup delikatnej, miękkiej szczotki do włosów oraz zaokrąglonych, bezpiecznych dla dziecka nożyczek do paznokci.

Co oprócz ubranek i kosmetyków znajdzie się w wyprawce?

Jako wyprawkę zaliczyć można także dziecięce łóżeczko wraz z kompletem pościeli, a także z becikiem czy ze śpiworkiem i wygodną piżamką. Jeżeli chcesz, możesz zakupić dziecku smoczek, choć zalecane jest, by korzystać z niego tylko w razie potrzeby. Możesz dokupić monitor oddechu czy elektroniczną nianię. Są to urządzenia, które wpływają na bezpieczeństwo dziecka podczas snu. Mama może monitorować dziecko bez konieczności stania przy łóżeczku. Nie jest to ryzykowne, bo zostaje ona poinformowana, gdy wystąpią jakiekolwiek trudności z oddechem.

Przewijanie maluszka

Nie sposób nie wspomnieć również o kwestii przewijania malucha. Tutaj do wyboru są pieluszki jednorazowe bądź pieluchy wielorazowe. Wybór należy do rodziców, jednak coraz więcej młodych rodziców skłania się ku pieluchom wielorazowym, jako bezpieczniejszym dla skóry maluszka.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here