Kiedy słońce jest już coraz wyżej, nabieramy chęci na długie spacery. Szczególnie młode mamy mają wówczas ogromne wątpliwości, dotyczące ubiory niemowlaka. Jak ubierać dziecka wiosną, by go nie przeziębić i nie przegrzać?
Przede wszystkim cebulka!
![dziecko wiosna](https://tatamitatami.pl/wp-content/uploads/2021/02/baby-444950_640-300x200.jpg)
Ubiór na cebulkę, czyli warstwowy jest tutaj rozwiązaniem najlepszym z możliwych. Zazwyczaj ubieramy dziecko w dwie lub więcej warstw ubrań. Warto zresztą pamiętać o zasadzie mówiącej, że dziecko powinno mieć na sobie o jedną warstwę więcej niż my. Jeśli Ty ubierasz tylko koszulkę, dziecku ubierz koszulkę i sweterek. Ma to zastosowanie późną wiosną i latem. Początkiem wiosny trzeba jednak uważać, bo pogoda bywa jeszcze zdradliwa. W jaki sposób więc stworzyć idealny strój dla dziecka?
Pierwsza warstwa- bawełna
Pierwsza warstwa ubrania powinna być stworzona z łatwo oddychającej bawełny. Najważniejsze jest body. To ono zazwyczaj stanowi podstawę dziecięcego stroju na każdą okazję. Na body dobrze jest ubrać dziecku śpioszki do pasa. Cechują się one tym, że są bardzo wygodne i komfortowe, nie krępują ruchów malucha. Pamiętaj o ochronie stóp. Wiele młodych mam uważa, że skoro dziecko nie spaceruje po zimnym chodniku, nie trzeba mu butów. Rzeczywiście, czasem wystarczą ciepłe skarpetki, jednak pamiętaj, by dobrze chroniły one przed zimnem oraz by stopy były przykryte kocykiem. Jeżeli nóżki dziecka wystają poza kocyk, warto ubrać mu buciki, które będą stanowiły dodatkową ochronę przed zimnem.
Druga warstwa- ocieplacze
Jeżeli na zewnątrz jest zimno, a temperatura spada poniżej 10 stopni, warto założyć dziecku kombinezon i kurtkę. Tutaj nie ma już wymogu, by druga warstwa była bawełniana, bo nie ma ona bezpośredniego kontaktu ze skórą. W przypadku drugiej warstwy zależy na tym, by była oda ciepła i by chroniła przed zimnem i wiatrem. Najlepiej sprawdza się polar i dzianina, która doskonale ogrzewa delikatne ciałko maluszka. Jeżeli nie masz kombinezonu, możesz ubrać dziecku śpioszki, bluzę i kurteczkę, a na końcu owinąć dziecko becikiem.
Nieco inaczej wygląda sytuacja, gdy temperatura wzrasta i przekracza 20 stopni. Wówczas warstw może być mniej, w zupełności wystarczy kombinezon lub bluza założona na body i śpiochy. Nawet przy temperaturze 20 stopni główkę dziecka należy chronić cieniutkimi czapeczkami bawełnianymi.
Przed czym jeszcze należy chronić bobasa?
Przede wszystkim, pamiętaj o ochronie dziecka przed słońcem. Nawet, jeżeli Ty je kochasz, dziecko musi mieć osłoniętą głowę, kark i uszka. Dziecko bardzo łatwo można przegrzać, a to stanowi bezpośrednie zagrożenie jego życia. Delikatny organizm i nie rozwinięta jeszcze termoregulacja sprawia, że dziecko inaczej odbiera temperaturę. Aby sprawdzić, czy dziecku nie jest zbyt gorąco, najlepiej jest dotknąć jego karku. Powinien być ciepły i suchy. Jeżeli zauważysz, że jest wilgotny, oznacza to, że dziecku jest gorąco. Możesz wtedy zdjąć jedną warstwę ubrania.
Pierwszy spacer malucha- o czym jeszcze pamiętać?
![dziecko wiosna](https://tatamitatami.pl/wp-content/uploads/2021/02/baby-1356093_640-300x200.jpg)
Jeżeli na zewnątrz panuje piękna pogoda, możesz wybrać się na pierwszy spacer już w trzeci dzień po urodzeniu malucha. Jeśli natomiast wieje mocny wiatr, lepiej nie ryzykować. Pierwszy spacer powinien być krótki i trwać nie dłużej n iż 10 minut, a czas ten powinien być stopniowo wydłużany. Pamiętaj o zapewnieniu maluchowi odpowiednich warunków termicznych. Zawsze warto mieć w wózku kocyk- jeśli chodzi o wiosnę, może być on bardzo lekki, ażurowy. Pamiętaj o zabezpieczaniu twarzy dziecka odpowiednim kremem z filtrem, a zimą- kremem na zimę. Jeśli zastosujesz się do tych zasad, Wasz pierwszy spacer będzie niezapomniana radością i frajdą zarówno dla Ciebie, jak i dla malucha, który poznaje świat wszystkimi zmysłami. W kwestii doboru właściwych ubranek warto po prostu zachować zdrowy rozsądek. To wystarczy, by stworzyć strój idealny na każdą pogodę.