Zimowe spacery mogą być nie lada frajdą, zarówno dla dziecka, jak i dla mamy. Niezwykle ważne jest jednak, by ubiór dziecka był odpowiednio dobrany. Wiemy przecież, że zimą o przeziębienie nietrudno. Jak ubierać dziecko zimą, by zapewnić mu komfort termiczny?

Ubiór na cebulkę

niemowlę zima
fot.Pixabay.com

Najlepszym rozwiązaniem jest ubieranie warstwowe, czyli zakładanie na dziecko kilku warstw. Ostatnią z nich powinien być ciepły śpiworek lub kocyk, którym śpiworek zostanie okryty. Co jednak ubrać pod śpiworek? Zazwyczaj dobrym rozwiązaniem okazuje się to, co ubieramy dziecku na co dzień. Mogą to być body, śpiochy czy kaftanik, później bluza czy sweterek, następnie polarowy kombinezon i dopiero wtedy śpiworek. Wydaje nam się, że to bardzo gruby strój. Pamiętaj jednak, że dziecko odbiera temperaturę zupełnie inaczej niż Ty. Istnieje co prawda zasada, ze dziecko powinno mieć na sobie o jedną warstwę ubrań więcej od Ciebie, tyczy się to jednak przede wszystkim lata. Zimą musimy zadbać o organizm dziecka i jego odczucie ciepła jeszcze bardziej.

Jak ubrać dziecko w chuście?

Jeżeli chcesz nosić dziecko w chuście, musisz ubrać go w taki sposób, by było mu wygodnie. Idealnym rozwiązaniem będzie body, kaftanik, bluza lub sweter oraz dres albo śpiochy. Oczywiście, nieodzownym elementem każdego stroju dziecka zimą jest czapka i szalik bądź komin. Ważne jest, by nie zakrywać dziecku ust. Choć my lubimy to robić, skraplająca się para wodna, która powstaje przy oddychaniu może powodować odmrożenia na delikatnej skórze maluszka. Ni e warto więc ryzykować. Dziecko w chuście będzie grzane ciepłem mamy, nie ma więc obaw, że zmarznie z powodu odkrytych ust.

Jaki strój dla dziecka chodzącego?

niemowlę zima
fot.Pixabay.com

Dziecko chodzące będzie chciało z pewnością poznać śnieg wszystkimi zmysłami. Tutaj przyda się więc nieprzemakalny, wodoodporny  kombinezon. Pod spodnie warto ubrać rajstopki, a na body założyć ciepły sweter. Oczywiście, nie można zapomnieć o czapce, szaliku i rękawiczkach. Pamiętaj, by zimowy strój dla dziecka, zarówno tego chodzącego, jak i dla niemowlęcia, nie był zbyt obcisły. W takim przypadku bowiem dziecko nie będzie miało możliwości ogrzania się.

Jak uchronić stópki?

Dziecko, które przez cały spacer leży bądź siedzi nieruchomo  wózku, nie rusza także stopami. Łatwo wówczas o zmarznięcie. Ważne jest wiec zastosowanie ciepłych skarpetek, śpiworka i ochraniacza na nóżki. Jeśli mówimy od dziecku noszonym w chuście, konieczne będzie dodatkowo zastosowanie getrów. Dziecko biegające po śniegu natomiast powinno mieć nieprzemakalne, wodoodporne buciki z antypoślizgową, bezpieczną podeszwą.

Na co zwrócić uwagę przy zakupie zimowych ubranek?

Przede wszystkim, zwróć uwagę na materiał, z jakiego ubranka są wykonane. Nie ulega wątpliwości, ze najlepszym wyborem są ubranka z naturalnych włókien, szczególnie bawełny. Są one przewiewne i miłe w dotyku. Zimą dziecko ma na sobie wiele warstw, ważne jest więc, by skóra mimo wszystko miała możliwość oddychania. Ważne jest, by pierwszą warstwą nie były materiały syntetyczne, bo ich kontakt ze skórą nie będzie korzystny dla maluszka. Przed każdym wyjściem na zewnątrz zabezpiecz skórę maleństwa kremem na zimę, który zapobiegnie wysuszeniom, a także uchroni przed bardzo szkodliwym promieniowaniem UV. Krem dobierz do wieku dziecka, a także do rodzaju jego skóry.

Pamiętaj o zdrowym rozsądku. Młode mamy często martwią się, czy ubrały dziecko w odpowiedni sposób. Człowiek uczy się na błędach i choć żadna mama nie chce eksperymentować na własnym dziecku,w  rzeczywistości do wielu spraw trzeba dojść samemu. Każde dziecko jest inne, trudno jest więc znaleźć złoty środek, który zawsze się sprawdza. Pamiętaj o tych kilku wymienionych wyżej zasadach, a z pewnością Twoje dziecko będzie szczęśliwe i bezpieczne, a zimowy spacer stanie się prawdziwą przyjemnością. Ubiór dziecka na zimę wcale nie jest zadaniem łatwym, jednak z naszym poradnikiem każda mama poradzi sobie z tym doskonale.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here