Szafa to jeden z podstawowych elementów wyposażenia każdego domu. Oprócz ubrań, przechowujemy w niej całe mnóstwo różnych przedmiotów, które są nam potrzebne, ale które wolimy ukryć przed wzrokiem gości. Jakie szafy sprawdzą się w domu i jakie warto kupić?

Wszystko zależy od przeznaczenia

szafa garderoba
fot.Pixabay.com

To, jaką szafę wybierzesz zależy przede wszystkim od jej przeznaczenia. Trudno mówić tutaj o szafie uniwersalnej- zupełnie inną szafę kupimy na ubrania, inną na dokumenty. Jeśli więc zamierzasz kupić szafę, zastanów się najpierw, do czego będzie ona użytkowania i gdzie będzie ulokowana. Pozwoli to na wybór odpowiedniego modelu szafy i dobór jej wyglądu do wnętrza i zastosowania.

Szafa do garderoby

Najbardziej popularne są oczywiście szafy na ubrania. Umieszczamy je zazwyczaj w garderobie bądź w sypialni, a służą nam do przechowywania ubrań. Szafy na ubrania różnią się między sobą wielkością, ilością półek, drążków czy szuflad, a także systemem otwierania. Drzwi takiej szafy mogą być przecież uchylne bądź przesuwne. W sypialni najczęściej stosuje się szafy przesuwne, by zaoszczędzić nieco miejsca- drzwi uchylne wymagają większej ilości przestrzeni.

Szafa do małego pokoju

Nie każdy posiada wystarczającą przestrzeń, by umieścić w niej szafę, o jakiej marzy. Często konieczne jest pójście na pewien kompromis. W małym pomieszczeniu, bez względu na to, czy jest to sypialnia czy garderoba, liczy się każdy centymetr miejsca. Najrozsądniej jest więc postawić na szafę wnękową, szafę narożną bądź szafę przesuwną. W małych pomieszczeniach te trzy rodzaje szaf umożliwią największą oszczędność miejsca. Warto pamiętać o tym, że pojemność szafy niekoniecznie zależy od jej wielkości. Ważniejsza od rozmiaru jest właściwa organizacja jej wnętrza. Duża ilość półek, szuflad, wieszaków i przegród zapewnia doskonałą segregację i pozwala na zachowanie wzorowego porządku.

Szafa do przedpokoju

szafa garderoba
fot.Pixabay.com

Szafy umieszczamy nie tylko w sypialni czy w garderobie, ale także w przedpokoju. Pojemna szafa załatwi problem miejsca do przechowywania butów czy kurtek. Tutaj również możliwe są dwa rozwiązania- drzwi uchylne bądź przesuwne. Szafa przesuwna zajmie o wiele mniej miejsca, sprawdzi się więc szczególnie dobrze w przedpokojach o niewielkim metrażu. Jeśli przestrzeń jest naprawdę niewielka, a zależy nam na dużej pojemności, możemy postawić na szafę zabudowaną aż pod sufit. Takie rozwiązanie sprawi, że zagospodarowany zostanie każdy centymetr wolnego miejsca, którego i tak nie bylibyśmy w stanie zagospodarować w inny sposób. Przesuwne drzwi i szafa aż do sufitu to najlepsza oszczędność miejsca i wykorzystanie go do maksimum.

Szafa do sypialni

Szafa do sypialni zazwyczaj musi być pojemna. Jeśli nie posiadasz osobnej garderoby, to właśnie sypialnia spełnia przecież jej funkcje. W szafie pomieścisz wszystkie ubrania, bieliznę, ręczniki i wiele, wiele więcej niezbędnych do codziennego życia elementów. Tutaj również  możesz postawić na szafę wnękową, która zajmie niewiele miejsca, a będzie naprawdę pojemna. Jeśli nie posiadasz wnęki do zagospodarowania, postaw na szafę przesuwną, która także będzie sporą oszczędnością przestrzeni. Warto zadbać o to, by szafa posiadała lustro. Przyda się ono na co dzień, a co więcej, stworzy wizualne wrażenie większej przestrzeni niż w rzeczywistości. Wybierając szafę do sypialni zwróć uwagę, by była ona spójna z resztą mebli. Stworzysz w ten sposób harmonijną całość.

Szafa do pokoju dziecka

Dziecięcy pokój do zwykle sypialnia i garderoba w jednym. W szafie muszą pomieścić się wszystkie ubrania malucha. Przy wyborze właściwej szafy pamiętaj przede wszystkim o bezpieczeństwie. Dziecko łatwo może  przyciąć palce, nie sprawdzą się więc ciężkie szuflady czy przesuwne drzwi. Pamiętaj także o tym, by szafę w pokoju dziecka stabilnie przytwierdzić do ściany. Zapobiegnie to groźnym wypadkom, o które naprawdę nietrudno.

O czym pamiętać, wybierając szafę?

Przed zakupem, zwróć uwagę przede wszystkim na jakość wykonania. Dobra szafa powinna być stabilna, powinna służyć przez wiele lat. Jeśli jest to szafa przesuwna, zwróć uwagę na to, czy jej drzwi przesuwają się swobodnie, czy wszystkie elementy są pasowne. Te szczegóły decydują o komforcie użytkowania szafy.

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here