Już na etapie kompletowania wyprawki dla niemowlęcia młodzi rodzice zastanawiają się, co będzie potrzebne oprócz rzeczy oczywistych, czyli ubranek, pieluszek czy zabawek. Wiele młodych mam zastanawia się, jaki smoczek wybrać dla swojej pociechy. Nie jest to zadanie łatwe, warto więc podejść do niego z rozsądkiem.
Po co w ogóle smoczek?

Smoczek jest dla dziecka pewnym rodzajem uspokojenia. Odruch ssania jest dla dziecka najbardziej naturalny, przypomina ssanie piersi matki, co działa na dziecko kojąco. Smoczki mają tyle zwolenników, co przeciwników. Jedni uważają, że wpływają one niekorzystnie na zgryz dziecka, naukę mowy i wiele innych umiejętności. Inni twierdzą, że to najlepszy sposób na uspokojenie dziecka. Istnieją także osoby będące pośrodku tego sporu- uważają oni, że smoczek jest w porządku, ale na krótko. Jak jest naprawdę?
Najważniejszy umiar
Rzeczywiście, zbyt długie używanie smoczka może bardzo niekorzystnie wpływać na rozwój zgryzu dziecka. Badania dowodzą, że dziecko, które długo używało smoczka, później zaczyna mówić. Można to łatwo wytłumaczyć- nie da się przecież mówić z przedmiotem w ustach. Smoczek jest potrzebny szczególnie tym dzieciom, które odczuwają największą potrzebę ssania. Dzięki podaniu dziecka smoczka, łatwiej można je uśpić, uspokoić czy zabawić. Nie jest tak, że smoczek sam w sobie jest zły. Wręcz przeciwnie, w niektórych sytuacjach może być nawet zalecany, np. u wcześniaków. Ssanie smoczka pozwala na ćwiczenie mięśni ust. Nie oznacza to oczywiście, że można bezkarnie podawać dziecku smoczek na cały dzień. Wówczas rzeczywiście mogą pojawić się problemy z wymową, ze zgryzem i zębami.
Jak dobrać odpowiedni smoczek?
Smoczki występują w kilku rodzajach, jednak najważniejsze jest, by wybierać zawsze smoczek dobrany rozmiarem do ust malucha. Niedopuszczalne jest podawanie smoczka zbyt dużego lub zbyt małego, bo to właśnie takie sytuacje prowadzą do Wadów zgryzu, które trudno jest skorygować. Smoczki różnią się od siebie kształtem tarczy czy ilością otworów wentylacyjnych. Ważne jest, by było ich jak najwięcej.
Rodzaje smoczków

Jak już wspominaliśmy, smoczki występują w kilku różnych wersjach. Są smoczki silikonowe, czyli stworzone z bezbarwnej, bezsmakowej i bezwonnej gumki. Ich zaletą jest fakt, że przez długi czas nie ulegają odkształceniom. Inną możliwością są smoczki lateksowe lub kauczukowe. Ich cechą charakterystyczną jest kolor- takie smoczki są brązowe. Kauczuk jest materiałem naturalnym, jest więc w pełni bezpieczny. Jedynym minusem jest jednak fakt, że taki smoczek ma delikatny smak i zapach, co może nie odpowiadać wielu dzieciom. Smoczki lateksowe z kolei są mniej trwałe, odkształcają się i naciągają. Smoczki lateksowe mogą wywoływać alergie.
Oprócz podziału smoczków według materiału, z jakiego są wykonane, warto wspomniec także o podziale ze względu na kształt gumki. Dostępne są smoczki okrągłe, płaskie, ale także symetryczne czy anatomiczne. Każdy z tych smoczków ma nieco inny wygląd. Bardzo korzystne są także smoczki dynamiczne, które prowokują właściwy sposób ssania. Ta umiejętność przydaje się podczas karmienia piersią.
Kupować smoczek, czy nie?
Wiele dzieci nie potrzebuje smoczków, wręcz broni się przed ich użyciem. Nie warto na siłę dziecka zmuszać do ssania. Jednak, jeżeli dziecko ma rozwiniętą potrzebę ssania, a smoczek działa na niego uspokajająco i relaksująco, nie ma przeszkód, by stosowało ono smoczek. Oczywiście, w granicach rozsądku, nie przez cały dzień i niezbyt długo. Już roczne dziecko warto oduczyć od ssania smoczka. Im wcześniej się za to zabierzemy, tym lepiej. Smoczki mogą opóźniać rozwój mowy, więc kiedy nadchodzi już ten wiek, w którym dziecko wypowiada pierwsze słowa, użycie smoczka powinno być coraz rzadsze, aż całkowicie zniknie. Smoczek to często ważny element wyprawki dla niemowlęcia.