Niemowlę jest zwykle otoczone niezwykłą opieką i troską. Każdy rodzic chce dla niego jak najlepiej, zasypując go zabawkami i atrakcyjnymi przedmiotami, by mógł miło i twórcze spędzać czas. Warto jednak zastanowić się, jakie zabawki sprawdzą się w przypadku niemowląt do 6 miesiąca życia? Okazuje się, że to wcale nie jest takie oczywiste.

Zabawka dla niemowlaka, czyli co?

zabawki niemowlę
fot.Pixabay.com

Wyprawka dla niemowlęcia obejmuje ubranka, pieluszki, smoczek, a także zabawki. Dziecko na zabawie spędza sporo czasu, warto więc postarać się, by dobór zabawek był odpowiedni. Jak więc wybrać zabawkę odpowiednią dla dziecka w takim wieku? Przede wszystkim pamiętaj o tym, że musi  być to zabawka w pełni bezpieczna. Nie możesz pozwolić sobie na zastosowanie jakichś koralików, cekinów czy innych drobnych elementów, które przy naszej nieuwadze mogą łatwo zostać wciągnięte do nosa czy połknięte. Dziecko jest ciekawe świata, wszystkiego chce spróbować, dlatego małe elementy są dla niego bardzo niebezpieczne. Zwróć uwagę także na materiał. O ile w przypadku nieco większych dzieci zalecane są drewniane klocki, o tyle w przypadku leżącego niemowlęcia, które bawi się tylko rączkami i nie ma w nich jeszcze zbyt wiele siły, taki drewniany klocek mógłby być zwyczajnie niebezpieczny.

Kolorowe czy czarno-białe?

Od jakiegoś czasu obserwuje się wzrost popularności czarno-białych zabawek- układanek, mat itp. Dlaczego zamieniamy radosne, żywe kolory na smutne, czarno-białe zabawki? Powód jest prosty. Dziecko lubi kolorowe radosne rzeczy, ale zabawki w wielu kolorach, a do tego grające, piszczące i poruszające się to prawdziwa bomba dla jego zmysłów. Istnieje zasada, by w jednym czasie pobudzać maksymalnie dwa zmysły dziecka. W przypadku układanki czarno-białej dziecko ma wokół siebie o wiele mniej bodźców, czuje się więc znacznie bardziej komfortowo. Jeżeli pobudzimy niemowlę zbyt mocno, z pewnością zacznie płakać, będzie rozdrażnione. Odpowiedzialne za to są bodźce.

Jakie zabawki się sprawdzą?

Niemowlęta są dziećmi leżącymi w wózku czy łóżeczku i bawiącymi się jedynie rączkami. Z tego też powodu, warto kupować zabawki miękkie i lekkie, by w razie wypadnięcia ich z rąk dziecka, nie uderzyły go w głowę. Zabawki muszą być na tyle lekkie, by dziecko mogło samodzielnie nimi manipulować. To również niezwykły sposób na rozwinięcie wielu potrzebnych do życia umiejętności. Warto stawiać na pluszaki, miękkie lalki i przytulanki. Sprawdzą się lekkie grzechotki, które zaintrygują bobasa i zajmą go na dłuższy czas. Takie zabawki zmuszają do manipulacji, zachęcają do zabawy. Dziecko zaczyna pewnie chwytać zabawki około 4 miesiąca życia. Wtedy warto już kupować takie modele, które doskonale stymulują zmysł dotyku. Zawsze jednak pamiętaj o tym, by zabawki były bezpieczne i pozbawione jakichkolwiek małych elementów.

zabawki niemowlę
fot.Pixabay.com

Doskonałą zabawką, która zresztą często jest wpisana na listę wyprawkową jest gryzak. Jest funkcjonalny, bo pozwala na ukojenie bólu i dyskomfortu związanego z wyrzynaniem się mlecznych ząbków, ale jest też świetną zabawką. Dzisiejsze gryzaki są kolorowe i przyjazne w wyglądzie, każde dziecko chętnie więc po nie sięgnie. Gryzaki są bezpieczne dla malucha, a najczęściej stosuje się je od około 3 miesiąca życia, tuż przed pojawieniem się pierwszych ząbków.

Zabawki sensoryczne

Zabawki sensoryczne występują w formie książeczek, kostek czy innych przedmiotów, których powierzchnie są zróżnicowane pod kątem miękkości czy faktury. To doskonała zabawa dla malucha, ale także możliwość jego wielopoziomowego rozwoju. Taka zabawka idealnie sprawdzi się na prezent dla maluszka.

Wybierając zabawki dla maluszka, pamiętaj, by były one atrakcyjne, ale także funkcjonalne i edukacyjne. Maluch najszybciej uczy się przez zabawę, a proces ten zaczyna się znacznie szybciej, niż mogłoby się nam wydawać.

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here