Kupując ubrania dla maluszka, bardzo łatwo jest stracić głowę i zdrowy rozsądek. Oferowane przez producentów dziecięce ciuszki są tak piękne i słodkie, że zaczynamy kierować się własnymi pobudkami, nie zastanawiając się czasem, czy takie ubranka będą odpowiednie dla maluszka. Warto więc zastanowić się, na co należy zwracać uwagę podczas takich zakupów i o czym nie można zapomnieć?

Najważniejszy jest materiał

niemowlę lato
fot.Pixabay.com

Skóra niemowlęcia czy małego dziecka jest bardzo delikatna. Nawet dziecko bez alergii skłonne jest do podrażnień, uczuleniowych reakcji i odparzeń. Dlatego tak ważne jest, by zwracać baczną uwagę na materiał, z jakiego wykonane są ciuszki, ale także np. pieluszki. Są to elementy, które mają bezpośredni kontakt ze skórą maluszka. Ważne jest więc, by ubranka stworzone były z materiału, który oddycha razem ze skórą dziecka. Najelpsze są włokna naturalne, np. bawełna czy bambus. Są to materiały, które mają doskonałe param,etry przepuszczalności powietrza, umożliwija stałą jego cyrkulację, zapobiegając odparzeniom i podrażnieniom. Skora maluszka musi swobodnie oddychać i nie może być niczym skrępowana.

Rodzaj zapięcia

Wiele ubranek, np. body czy śpiochy, posiadają jakiś system zapinania. Najczęściej są to napy. Są one dość bezpieczne i wygodne w użyciu, jednak należy wybierać tylko te, które są bezniklowe. Jeżeli tego nie dopilnujemy, na skórze malucha mogą pojawić się podrażnienia i reakcje alergiczne. Jeśli ubranka mają jakieś nadruki czy aplikacje, koniecznie sprawdźmy ich trwałość. Niedopuszczalne jest, by nadruki kruszyły się, a aplikacje odpadały z koszulki czy body. Dziecko wszystko, co uda mu się dostać do rączki, wkłada do buzi, a to mogłoby być bardzo niebezpieczne. Najbezpieczniejsze są wydruki wodne, które nie powodują żadnego zagrożenia dla dziecka.

Skąd pochodzi ubranko?

To naprawdę istotna kwestia. Kupując ubranka dla dziecka, zawsze sprawdzaj kraj ich pochodzenia. W krajach leżących poza Europą nie obowiązują te same zasady jakości, co u nas. Polskie czy europejskie ubranka, nim zostaną dopuszczone do sprzedaży, muszą zdobyć odpowiedni certyfikat, poświadczający nich jakość. W przypadku ubranek np. z Chin tego certyfikatu nie ma. Nie znaczy to, że każde ubranie np. z Chin będzie nieodpowiednie, z pewnością jednak nie będzie w pełni bezpieczne dla maluszka.

Guziki, koraliki i diamenciki

dziecko wiosna
fot.Pixabay.com

To prawdziwy wróg każdej mamy i dziecka. Trudno jest dopilnować malucha, by nie wkładał wszystkiego do buzi. Jeżeli z ubranka odpadają koraliki, diamenciki czy kokardki, stwarza to poważne zagrożenie zdrowia i życia malucha. Dziecko może spróbować połknąć taki przedmiot, co zakończy się prawdopodobnie udławieniem, a może też spróbować włożyć go np. do nosa czy ucha. To śmiertelnie niebezpieczne, a do takich sytuacji łatwo można dopuścić momentem nieuwagi. Wszelkie aplikacje, które mogą w jakiś sposób zostać zerwane czy zniszczone, zdecydowanie bezpieczniej jest pozostawić na późniejszy wiek. Na początku jednak bezpieczniej jest wybierać ubranka gładkie, bez niebezpiecznych elementów.

O czym jeszcze należy wiedzieć?

Wybierając ubranka dla dziecka do wyprawki, czy później, kieruj się przede wszystkim bezpieczeństwem i wygodą malucha. Nic nie stoi na przeszkodzie, by doradzić się kogoś bardziej doświadczonego. Nie warto kierować się jedynie moda i trendami, bo takie działanie nie prowadzi do komfortu dziecka. Wiele modnych ubranek jest kompletnie niepraktyczne i tak naprawdę są zupełnie zbędne w dziecięcej wyprawce. Pamiętaj jeszcze o tym, że dziecko z ubranek wyrasta bardzo szybko, nie przesadzaj więc z ich ilością, bo może się okazać, że kupując 30 par body, połowy z nich nie zdążyć nawet ubrać przed wyrośnięciem z nich dziecka.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here