Pieluszki są nieodłącznym elementem rozwoju dziecka. W początkowych miesiącach, a nawet latach życia załatwianie potrzeb fizjologicznych dziecka odbywa się mimowolnie, pieluszka jest więc konieczna. Wiele rodziców zadaje sobie pytanie, czy lepiej jest zaufać sprawdzonym pieluszkom wielorazowym, czy może jednak pójść w stronę wygody i postawić na jednorazowe pieluszki? Odpowiedź nie jest jednoznaczna.
Pieluchy wielorazowe- cechy
Dawniej jedyną możliwością były pieluchy tetrowe. Nasze mamy prały je, wyparzały, prasowały i tak każdego dnia.. Warto podkreślić, że nie było wówczas automatycznych pralek, a cała praca odbywała się ręcznie. Trudno nawet wyobrazić sobie, z jakim to wiązało się wysiłkiem. Dzisiejsze pieluchy wielorazowe w niczym nie przypominają tych z minionych lat. Produkowane są z naturalnych włókien, najczęściej z bawełny, wełny lub bambusa. Są niezwykle przyjazne i łagodne dla dziecięcej skóry. Ich zaletą jest to, że wystarczy zakup kilkunastu sztuk, które używane są wielokrotnie. Jasne, początkowa inwestycja jest spora, jednak szybko się zwraca.
Dzisiejsze pieluchy wielorazowe mają budowę dostosowaną do potrzeb delikatnej skóry maluszka. Jedną warstwę stanowi otulacz, który jest wodoodporny. Otulacz zazwyczaj jest wykonany z wełny, polaru lub poliuretanu. Druga warstwa to warstwa pochłaniająca. Trzecia warstwa natomiast to wkładka, która umożliwia wygodne pozbycie się nieczystości. Tworzona jest z materiału jednorazowego bądź wielorazowego. Bardziej ekologiczne są wkładki wielorazowe, choć i te jednorazowe są przyjazne otoczeniu, bo tworzone są z materiałów, które łatwo się rozkładają.
Rodzaje pieluch wielorazowych
Pieluszki z otulaczem
Są to pieluchy, na które zakłada się warstwę wodoodporną, czyli właśnie otulacz. Tego typu pieluszki są wielowarstwowe, kwadratowe, mogą być wiązane bądź ubierane tak, jak majtki. Są wygodne w użyciu i w pełni ekologiczne.
Pieluszki SIO, czyli snap-in-one
Są to pieluszki, które składają się z warstwy pochłaniającej i wodoodpornej. Te dwie warstwy łączą się ze sobą przy użyciu napów. To szybki sposób na oczyszczenie warstwy pochłaniającej.
Pieluszki AIO, czyli all-in-one
Są to pieluszki, w których wszystkie elementy występują w jednej pieluszce. Warstwa pochłaniająca wszywana jest w otulacz. Z tyłu mają miejsce do wkładania warstw pochłaniających. To bardzo wygodny rodzaj pieluszek wielorazowych, cieszący się sporą popularnością.
Pieluchy jednorazowe- plusy i minusy
Wydawać by się mogło, że pieluchy jednorazowe są zdecydowanie najwygodniejszym rozwiązaniem. Rzeczywiście, jest to rozwiązanie wygodne, jednak nie idealne. W przypadku wrażliwej skóry, mogą powodować uczulenia i reakcje alergiczne. Ich dużym minusem jest fakt, że użyte mogą być tylko raz, wymagają więc ciągłego nakładu finansowego. Nie są też zbyt tanie, szczególnie w wersji EKO, czyli najbardziej przyjaznej środowisku. Pieluszki jednorazowe występują w rozmiarach od 1 do 5, mogą być więc stosowane właściwie na każdym etapie życia dziecka. Mają swoich zwolenników, jak i przeciwników, konkurując z pieluchami wielorazowymi.
Wielorazowe, czy jednorazowe- które są lepsze?
Trudno powiedzieć jednoznacznie, które rozwiązanie będzie korzystniejsze. Pewne jest, że pieluszki, czy te jednorazowe czy wielorazowe, powinny znaleźć się w wyprawce dla niemowlęcia, bo bez nich nie można się obejść. Warto wytestować oba rozwiązania, by sprawdzić, które w naszym konkretnym przypadku sprawdzi się najlepiej. Można też stosować je zamiennie, np. w domu pieluszki wielorazowe, a na wyjścia wygodne pieluszki jednorazowe. Wybór należy do rodziców, zawsze jednak należy kierować się przede wszystkim dobrem dziecka, a niekoniecznie własną wygodą. Pieluszka jest z dzieckiem cały czas, ciągle ma kontakt z jego skórą, należy więc bacznie ją obserwować i wybierać najlepsze dla niej rozwiązania.
Normal
0
21
false
false
false
PL
X-NONE
X-NONE
/* Style Definitions */
table.MsoNormalTable
{mso-style-name:Standardowy;
mso-tstyle-rowband-size:0;
mso-tstyle-colband-size:0;
mso-style-noshow:yes;
mso-style-priority:99;
mso-style-qformat:yes;
mso-style-parent:””;
mso-padding-alt:0cm 5.4pt 0cm 5.4pt;
mso-para-margin-top:0cm;
mso-para-margin-right:0cm;
mso-para-margin-bottom:10.0pt;
mso-para-margin-left:0cm;
line-height:115%;
mso-pagination:widow-orphan;
font-size:11.0pt;
font-family:”Calibri”,”sans-serif”;
mso-ascii-font-family:Calibri;
mso-ascii-theme-font:minor-latin;
mso-fareast-font-family:”Times New Roman”;
mso-fareast-theme-font:minor-fareast;
mso-hansi-font-family:Calibri;
mso-hansi-theme-font:minor-latin;}