Każdy kot potrzebuje odpowiedniego miejsca do spania, jedzenia, zabawek, a także czegoś, na czym będzie mógł zdzierać stare łuski z pazurków – czyli po prostu drapaka. Jednak aby rzeczywiście drapak dobrze spełniał swoją rolę, powinien posiadać szereg wyróżniających go cech. Na jakie zatem należy zwrócić uwagę podczas jego zakupu?

Odpowiednia wysokość drapaka

Drapak dla kota powinien mieć taką wysokość, aby pozwolił zwierzęciu swobodnie się wyciągnąć na całą długość ciała. Służy on między innymi do przeciągania się, rozciagania ścięgien i mięśni, dlatego nigdy nie może być zbyt małym meblem. Często najlepsze drapaki to nawet te, które mają kilka pięter i wysokie nóżki (rurki), co gwarantuje, że kot będzie z chęcią z nich korzystał. Jest to szczególnie istotne, jeśli mamy mruczka dużej rasy, który także potrzebuje mebla dla siebie.

Wysokość poszczególnych elementów drapaka przekłada się także w bardzo istotny sposób na jego całkowitą wysokość. Nie ulega wątpliwości, że koty lubią przesiadywać na wyższych półkach i szafkach, jeśli więc drapak zapewni im taką dodatkową możliwość, z pewnością będą jeszcze chętniej z niego korzystać.

Bardzo stabilny

Koty nie lubią miejsce, które się chwieją i przekrzywiają. Preferują jak najbardziej stabilne meble, na których mogą poruszać się bez obaw czy nadmiernego balansowania ciałem. Właśnie dlatego drapak, na który kot będzie wskakiwał i o który będzie się opierał, powinien odznaczać się dużą stabilnością. W innym przypadku, jeśli zacznie się kołysać i nie da kotu odpowiedniego oparcia, zwierzę może zrezygnować z jego wykorzystania.

Stabilność drapaka jest też ważna z innych względów. W końcu nikt z nas nie chciałby, aby mebel przewrócił się, kiedy kot na niego wskoczy albo któryś z domowników nieopatrznie potrąci.

Wytrzymały i bezpieczny

Koty potrafią bardzo intensywnie użytkować swoje drapaki. Dlatego wybierając jeden z nich, musimy postawić przede wszystkim na solidne wykonanie i wysoką wytrzymałość. Dzięki temu będziemy mieć pewność, że drapak posłuży kotu przez długi czas i będzie dla niego w pełni bezpieczny.

Należy pamiętać, że każdy wiszący sznurek, który oderwał się z drapaka pod wpływem użytkowania, a także każdy metalowy element łączenia, który wystaje spod materiału, mogą stanowić poważne zagrożenie dla zdrowia pupila. Jeśli więc coś zepsuje się w drapaku, powinniśmy natychmiast wymienić go na nowy.

Elegancki

Drapak to mebel dla kota, ale też element wystroju naszego mieszkania. Dlatego postanowiliśmy zapytać o poradę względem jego doboru Dominikę, która jest stylistką wnętrz i właścicielką kota perskiego.

“Aby znaleźć drapak, który będzie pasował do wystroju wnętrza, przede wszystkim należy dobrze przemyśleć jego ustawienie” mówi Dominika. “Dopiero wiedząc, gdzie się znajdzie, możemy dobrać odpowiednie drewno i kolor obicia. Jeśli nasz dom jest nowoczesny, świetnie sprawdzą się klasyczne, proste drapaki. Jeśli jednak mamy w nim bardzo naturalny wystrój, możemy pokusić się o inne rodzaje drapaków, na przykład przypominające kształtem drzewo. My na przykład zamówiliśmy drapak dla kota z oferty AquaelZoo, decydując się na formę dużej tuby w jasnym odcieniu beżu. Wszystko dlatego, że postanowiliśmy ustawić go w salonie, w którym mamy jasne meble. Tuba z kolei idealnie pasuje do geometrycznych kształtów i minimalistycznego wystroju, na który się zdecydowaliśmy.”

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here