Jak adresować list w prawidłowy sposób? Oczywiście nie jest to problem specjalnie skomplikowany. Niemniej jednak warto wiedzieć, jakie są zasady związane z adresowaniem listu. Albowiem dzięki tej wiedzy unikniemy sytuacji, kiedy nasz list nie dotrze do adresata i zostanie nam zwrócony. Wystarczy stosować się do kilku podstawowych zasad, aby w znacznym stopniu ułatwić pracę listonoszom.

Pisanie listów

Obecnie mam pisanie listów jest stosunkowo staromodne. Często korzystamy ze zdobyczy technologii i raczej wysyłam maile i sms-y. Niemniej jednak nadal jest pewna grupa osób, która decyduje się na wysyłanie listów tradycyjnych. Oczywiście oprócz listów w prywatnych możemy spotkać się również z listami w formie tradycyjnej wysłanymi przez różnego rodzaju instytucje takie jak banki, Urzędy Skarbowe, sądy, czy też różnego rodzaju firmy. Naturalnie zasady adresowania listów są takie same bez względu na to, kto jest adresatem, a także na to, kto jest nadawcą listu i jaki ma on charakter.

Jak adresować list?

Zastanówmy się zatem, jak adresować list w prawidłowy sposób? Przede wszystkim warto wiedzieć, że informacje o adresacie naszego listu umieszczamy w prawym dolnym rogu koperty. To tutaj musimy napisać do kogo adresowany jest nasz list. Musimy przede wszystkim wiedzieć, że adres ,który podamy, musi być dokładny. Jeśli podany adres będzie niepełny lub też błędny, to nasz list nie dotrze do adresata. Wówczas możemy spodziewać się zwrotu takiego listu. Dlatego też dokładnie sprawdźmy gdzie mieszka nasz adresat.

Warto również dokładnie podać kod miejscowości, w której mieszka adresat naszego listu. Oczywiście musimy również podkreślić, że adresowanie listów wymaga od nas bardzo czytanego pisma. Jeśli adresując list będziemy pisać bazgroł, to jest duża szansa, że listonosz nie będzie w stanie prawidłowo odczytać adresu. Co więcej taki list może nawet nie dotrzeć do miejscowości, w której miałby być doręczony. W takiej sytuacji również musimy liczyć się ze zwrotem listu.

Dane nadawcy

Niemniej jednak warto podkreślić, że adresowanie listu nie polega tylko i wyłącznie na podaniu prawidłowego adresu adresata. Musimy również również podać dokładne dane nadawcy listu. Nasze dane jako nadawcy umieszczamy w lewym górnym rogu listu. Również muszą to być bardzo dokładne dane, a także napisane w czytelnej formie. Dzięki temu jeśli z jakichś przyczyn list nie będzie doręczony, to wróci do naszych rąk.
Musimy również pamiętać, że aby list mógł w ogóle zostać przyjęty przez operatora pocztowego, to musi być odpowiednio opłacony. Zazwyczaj służą do tego znaczki pocztowe. Musimy zakupić znaczek pocztowy odpowiadający kwocie, za jaką wyślemy nasz list.

Znaczek przyklejamy w prawym górnym rogu list. To tutaj pracownik operatora pocztowego umieści odcisk datownika, co będzie równoznaczne z przyjęciem listu do obrotu. Jak więc widać adresowanie listu nie jest kwestią problematyczną. Chociaż coraz rzadziej korzystamy z tej formy przesyłania wiadomości, to jednak wiedza na temat prawidłowego adresowania listów wciąż może nam się przydać.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here