Każdy, kto nie lubi spędzania długich godzin na prasowaniu zagnieconych ubrań, szuka ułatwień. Jest nim między innymi żelazko parowe. Jego główną funkcją jest wytwarzanie pary, która nie tylko prasuje, ale także zmiękcza ubrania. Jakie różnice dają się zauważyć między żelazkiem parowym, a tradycyjnym żelazkiem? Czy warto w nie zainwestować?

Jak działa żelazko parowe?

żelazko
fot.Pixabay.com

Pewnie zastanawiasz się, w jaki sposób działa żelazko parowe i na czym polega jego fenomen. Chodzi tutaj głównie o wykorzystanie wytwarzanej przez urządzenie pary, która doskonale wnika pomiędzy włókna prasowanej tkaniny, zmiękczając ją i rozluźniając. Prasowanie przy użyciu pary jest o wiele szybsze, bardziej efektowne i łatwiejsze.

Kiedy żelazko parowe będzie dobrym rozwiązaniem?

Żelazko parowe przydaje się w zasadzie w każdym domu, zupełnie tak samo, jak żelazko turystyczne. Szczególnie polecane jest jednak alergikom i rodzicom alergików. Para wodna jest w stanie zabić nawet 99,99% bakterii i drobnoustrojów. Jeżeli Twoje dziecko często choruje, zapada na choroby gardła czy górnych dróg oddechowych, żelazko parowe może okazać się prawdziwym wybawieniem. Wysoka temperatura w połączeniu z wilgocią pochodzą z wydzielanej pary sprawiają, że wszelkie szkodliwe drobnoustroje zostają usunięte i unieszkodliwione.

Żelazko parowe jest o tyle korzystne, że jego użytkowanie jest całkowicie bezpieczne dla ubrań. Komu nie zdarzyło się nigdy przypalenie ulubionej bluzki? To sytuacja, do której żadna kobieta nie chce się przyznać, a którą znamy wszyscy doskonale. Dzięki stosowaniu pary, przypalenie bluzki już nam nie grozi.

A może jednak generator pary?

żelazko
fot.Pixabay.com

Idąc nieco dalej, napotkamy kolejne innowacyjne urządzenie, które pozwala na prasowanie przy użyciu gorącej pary wodnej. Jest nim generator pary. Takie urządzenie niektórzy nazywają żelazkiem systemowym. Na czym polega jego działanie? Mówiąc najprościej, generator pary to zwyczaje żelazko, które jest wyposażone w specjalną stację parową. Takie urządzenie przyda się do prasowania bardzo wymagających tkanin, ale ma jedną wadę, a jest nim wysoka cena. Zdecydowanie nie opłaca się inwestować w takie urządzenie singlowi czy parze. Warto jednak zastanowić się nad zakupem, jeśli w domu mamy gromadkę dzieci, a sterta ubrań straszy nas każdego dnia.

Kolejna alternatywa, czyli streamer

Oprócz żelazka parowego i generatora pary, na rynku dostępne jest takie urządzenie o intrygującej nazwie steamer. Czym jest to urządzenie i do czego tak właściwie służy?

Steamer jest urządzeniem, które służy do wygładzania ubrań. Nie można mylić go z żelazkiem, bo ma o wiele mniejszą moc. Jest to jednak coś w rodzaju parownicy, szybkiej pomocy w sytuacji, gdy czasu mamy niewiele, a zagniecenia psują efekt wizualny naszego stroju. Za pomocą steamera nie uda Ci się idealnie wygładzić każdego zagniecenia, jednak te największe z pewnością zostaną usunięte. Steamer nadaje się prasowania kołnierzyków czy falbanek, a więc niewielkich elementów, które wygładzają się przy użyciu niewielkiej ilości pary wodnej. Warto podkreślić, że wygładzanie ubrań to nie jedyna funkcja tego urządzenia. Za jego pomocą można skutecznie odświeżyć pluszami czy zabawki dziecięce, zabijając w nich roztocza czy inne drobnoustroje, które mogą być dla dziecka szkodliwe i niebezpieczne.

Czy warto kupić żelazko parowe?

Żelazko parowe zdecydowanie ułatwia nam codzienny obowiązek, jakim jest prasowanie ubrań. Nie ulega wątpliwości, że tę czynność większość z nas chce sobie maksymalnie ułatwić. Żelazko parowe nadaje się do tego celu znakomicie. Nie kosztuje majątku, a podnosi komfort naszego życia. Żelazko parowe to coś, co każdy powinien mieć w swoim domu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here