Włosy dla wielu kobiet są prawdziwą dumą. Szczególnie te długie, skrzętnie zapuszczane, wymagają wyjątkowej opieki. Bardzo łatwo jest im zaszkodzić, a zregenerować je jest o wiele trudniej. Jak dbać o włosy, by cieszyć się ich pięknym wyglądem i niezwykłą miękkością?

Pamiętaj o odpowiednich kosmetykach

włosy
fot.Pixabay.com

Dbanie o włosów rozpocznij od tego, co najprostsze i najbardziej powszechne, czyli od odpowiedniego szamponu. Oczywiste jest, że szampon, który jest polecany do każdego rodzaju włosów, tak naprawdę nie przyniesie żadnego spektakularnego efektu nikomu. Zdecydowanie lepiej dla naszych włosów jest, kiedy dobieramy szampon do ich kondycji. Na rynku dostępne są szampony do włosów przetłuszczających się, skłonnych do łupieżu, wypadających czy łamiących się. Możliwości jest naprawdę mnóstwo, wystarczy się tylko rozejrzeć.

Odpowiednie odżywianie

Odżywka powinna stać na półce tuż obok dobrego szamponu. Odżywianie włosów chroni je przed wysuszeniem, rozdwajaniem końcówek, ułatwia rozczesywanie. Nie ulega wątpliwości, że dobra odżywka znacząco poprawia kondycję włosów. Warto zainteresować się także kosmetykami naturalnymi, np. olejami roślinnymi, które często stosuje się jako maski czy płukanki do włosów. Tego rodzaju produkty maja zbawienny wpływ na włosy, poprawiając ich wygląd.

Wzmacnianie od zewnątrz i wewnątrz

Odżywianie włosów jest ważne, ale równie ważne jest także własne odżywianie. Dobra dieta pozwoli na zachowanie pięknych włosów pełnych blasku. Warto zadbać o to, by dieta była bogata w witaminy z grupy B i dużej ilości minerałów. Te składniki sprawiają, że włosy są błyszczące, mocne, a końcówki się nie rozdwajają. Najbardziej groźny dla włosów jest niedobór magnezu, bo często to właśnie on odpowiada za wypadanie włosów i obniżenie ich wytrzymałości i kondycji.

Prostowanie, suszenie, kręcenie…

Myślisz, że włosy tego nie znoszą? Masz wyrzuty sumienia po każdym pokręceniu loków? Masz nieco racji. Włosy rzeczywiście nie lubią tych wszystkich zabiegów. Są przecież przez nich narażone na suchość. Faktem jednak jest, że jeżeli nauczysz się przeprowadzać te zabiegi samodzielnie, możesz obniżyć poziom szkodliwości takich zabiegów.

Pamiętaj, by nigdy nie suszyć włosów na najwyższej możliwej temperaturze przez długi czas. Wysoka temperatura niszczy włosy, prowadzi do ich wysuszenia i połamania. Podobnie jest z prostowaniem. Jeżeli już musisz, prostuj włosy w niższej temperaturze i przez możliwie najkrótszy czas.

Dlaczego włosy nie rosną?

włosy
fot.Pixabay.com

Za wszelką cenę chcesz zapuścić włosy, a one nie mają zamiaru urosnąć? To bardzo powszechny problem. Przyczyn takiego stanu rzeczy może być wiele. Zazwyczaj stoi za nim dieta uboga w witaminy i składniki odżywcze. Szczególnie ważne jest dostarczanie organizmowi odpowiedniej ilości magnezu czy witamin z grupy B. Brak przyrostu włosów może być też spowodowana niewłaściwą pielęgnacją czy reakcją na przyjmowane leki. Warto sprawdzić także hormony i wyeliminować sytuacje stresowe. Nie każdy zdaje sobie sprawę, że częste wiązanie włosów może powodować brak ich przyrostu. Dlaczego? Odpowiadają za to gumki do włosów, które wycierają ich powierzchnię, uniemożliwiając wzrost. Trzeba podkreślić także, że za porost włosów odpowiada częste obcinanie zniszczonych końcówek włosów.

Czy można zadbać o włosy we własnym domu?

Oczywiście! Wystarczy zaopatrzyć się w kilka kosmetyków, by stworzyć włosom prawdziwe Spa. Szczególnym zainteresowaniem cieszą się oleje roślinne oraz glinki, z której można stworzyć domową maseczkę na włosy.

Pamiętaj o tym, że aby zadbać o włosy, w pierwszej kolejności musisz zadbać o swój organizm. Nie zapominaj o właściwej diecie, bogatej w potrzebne włosom składniki odżywcze. Nie zapominaj też o tym, że stan zdrowia włosów nierzadko jest obrazem stanu zdrowia ich właścicielki czy właściciela. Suche, niezdrowo wyglądające włosy mogą być sygnałem, że w organizmie dzieje się coś złego.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here