Pranie i suszenie ubrań to nieodłączny element codziennej pracy w domu. Wydawać by się mogło, że jest to czynność, która nie przysparza zbyt wielu problemów. W rzeczywistości jednak sprawa wygląda nieco inaczej. O błąd jest nietrudno, a większość z nich jest nieodwracalna. Jak prać i suszyć ubrania, by uniknąć przykrych niespodzianek?
Przede wszystkim- segregacja
Wydaje się, że to oczywiste, wciąż wiele osób jednak rezygnuje z segregacji. To wielki błąd. Pierwszym etapem prania zawsze jest rozdzielenie ubrań białych od kolorowych. Ponadto, ważne jest rozdzielenie różnych tkanin od siebie. Ubrania można segregować także pod względem przeznaczenia, czyli osobno bielizna, osobno pościel itp. Różne tkaniny wymagają różnej temperatury prania, dlatego ważna jest segregacja. Jeżeli wypierzesz razem dwie tkaniny, spośród których jednak ma maksymalną temperaturę niższą od drugiej, jest spore ryzyko, że tkanina się naciągnie, włókno straci swój ładny wygląd, a kolory wyblakną. Nie da się odwrócić tego procesu.
Wybór właściwego detergentu
Półki sklepowe uginają się pod ciężarem przeróżnych rodzajów detergentów do prania. Każdy z nich, bez względu na to, czy będzie to proszek, płyn czy granulki, będzie skuteczny tylko wtedy, kiedy zastosujesz się do zaleceń producenta podanych na etykiecie. Tutaj konieczne jest zachowanie złotego środka. Zbyt mała ilość detergentu może spowodować, że plamy nie znikną, a zbyt duża ilość z kolei może sprawić, że osadzi się on na włóknach ubrania, a następnie wywoła reakcję alergiczną.
Po co mi płyn do płukania?
Aby pranie pięknie pachniało, dobrze jest zastosować płyn do płukania tkanin. Oprócz tego, że pranie z zastosowaniem płynu zniewala swoim zapachem, ułatwione zostaje także prasowanie. Ubrania się nie elektryzują. Trzeba jednak pamiętać, że zbyt dużo płynu do płukania może wywoływać wysypki. Nie każdy wie, że płynów do płukania nie stosuje się w przypadku jeansów i odzieży sportowej. Włókna tych ubrań po potraktowaniu płynem do płukania stają się mniej odporne na wilgoć, po prostu stopniowo się niszczą.
Równie ważne suszenie
Oprócz prania, ogromną rolę odgrywa suszenie ubrań. Właściwe suszenie zapewnia łatwiejsze prasowanie. Pierwszą zasadą jest wieszanie ubrań od razu po wyjęciu z pralki. W przeciwnym razie niektóre materiały mogą stracić swój fason, naciągnąć się lub skurczyć. Przed zawieszeniem ubrania, dobrze jest je strzepnąć oraz przeciągnąć dwoma palcami po szwach. Dzięki temu ubrania nie tracą swojego fasonu.
Jak suszyć ubrania?
Najprostszym sposobem jest suszenie na zwykłej suszarce. Nawet ci, którzy nie posiadają pralni, mogą rozstawić taką suszarkę np. w łazience czy w pokoju. Im cieplej jest w pomieszczeniu, w którym suszy się pranie, tym lepiej. Zbyt duża wilgotność prania może prowadzić do powstawania pleśni, dlatego nawet, jeżeli nie posiadamy w domu pralni ani miejsca w pokoju, a suszarkę rozstawiamy w łazience czy na strychu, rozwieszajmy pranie częściej, a w mniejszych ilościach. Wtedy ubrania będą schły szybciej.
Co z plamami?
Plamy zdarzają się każdej gospodyni. Wiele plam można wywabić domowymi sposobami lub kupionymi w sklepie detergentami. Służą do tego odplamiacze, a także mydełko odplamiające, które doskonale radzi sobie z większością zabrudzeń. Zwykle wystarczy tylko polać lub potrzeć plamę środkiem, odczekać jakiś czas i uprać ubranie jak zwykle. Co jednak, jeżeli plamy powstają w pralce? Powodem może być brak czyszczenia pralki. Nie chodzi tu o wytarcie kurzu, a o czyszczenie bębna pralki przy użyciu właściwego programu do czyszczenia. Takie czyszczenie warto wykonywać raz w miesiącu dla zachowania czystości pralki, a także pranych w niej ubrań.