Sypialnia jest wnętrzem, w którym wyjątkowo zależy nam na miłym klimacie. W końcu to tam rozpoczynamy i kończymy każdy dzień. Trudno jest wyobrazić sobie sypialnię bez kwiatów. Istnieje kilka gatunków roślin, które oprócz tego, że pięknie wyglądają, potrafią oczyścić i nawilżyć powietrze. Dzięki temu doskonale nadają się do sypialni. O jakie rośliny chodzi?

Czy warto mieć kwiaty doniczkowe w sypialni?

kwiaty do sypialni
fot.Pixabay.com

Nie każdy kwiat nadaje się do sypialni. Warto to podkreślić już na wstępie. Choć ogólnie rośliny są jak najbardziej zalecane do sypialni jako element podnoszący komfort naszego samopoczucia, o tyle nie warto stosować np. kwiatów o bardzo mocnym, intensywnym zapachu. Wdychanie go przez wiele godzin w ciągu snu może powodować ból głowy.

Wiele osób twierdzi, że rośliny zabierają nam nocą tlen, więc nie powinno się ich stosować w sypialni. To prawda, że proces fotosyntezy jest przeprowadzany właśnie w taki sposób, że w ciągu dnia rośliny oddają nam tlen, a nocą nam go zabierają, jednak szereg wspaniałych właściwości sprawia, że mimo to rośliny są bardzo zalecane do sypialni. Wiele roślin potrafi odfiltrowywać zanieczyszczenia i trucizny. Inne rośliny potrafią także nawilżać powietrze, poprawiając mikroklimat, a przy tym nasze samopoczucie.

Jakie kwiaty stosować w sypialni?

Istnieje kilka gatunków roślin, które wyjątkowo nadają się do sypialni z racji swoich właściwości.

Aloes zwyczajny

aloes
fot.Pixabay.com

Aloes jest rośliną o bardzo bogatych walorach leczniczych. Oprócz tego, że wygląda bardzo estetycznie i ciekawie, potrafi oczyszczać powietrze z zanieczyszczeń, pochłaniać nadmiar dwutlenku węgla. Potrafi także idealnie nawilżyć powietrze. Ma grube liście, które wykorzystywane są również w kosmetyce, zwłaszcza do przygotowywania żelu aloesowego o wielu zastosowaniach. Aby aloes mógł zdrowo rosnąć, musisz zapewnić mu słoneczne stanowisko i wysoką temperaturę, a także skąpe podlewanie i nawóz z dużą zawartością potasu.

Dendrobium

Dendrobium to inny rodzaj popularnego i uwielbianego storczyka. Kwiaty tej rośliny są zachwycająco piękne, a pielęgnacja nie jest wymagająca. Poradzi sobie z nią każdy. Należy uważać przede wszystkim na zbyt intensywne podlewanie. Zasady uprawy Dendrobium są właściwie takie same, jak w przypadku Phalaenopsisa.

Skrzydłokwiat

Skrzydłokwiat ma tę właściwość, że pochłania z otoczenia szkodliwe substancje, np benzen czy aceton. Oprócz tej wspaniałej właściwości, skrzydłokwiat świetnie nawilża powietrze. Kwitnie wiosną i latem, ma piękne, białe kwiaty. Nie lubi zbyt wysokiej temperatury i suchego powietrza.

Bluszcz doniczkowy

Tego pnącza nie trzeba chyba nikomu przedstawiać. Charakterystyczne liście są łatwo rozpoznawalne. Pielęgnacja bluszczu nie jest trudna ani wymagająca. Dzięki temu, że jest to roślina pnąca, nadaje się doskonale do tworzenia ciekawych aranżacji w sypialni. Idealnie oczyszcza powietrze, nawilża go i tworzy przyjemny nastrój.

Jakie kwiaty nie nadają się do sypialni?

Obok wielu roślin i kwiatów, które doskonale nadają się do sypialni, istnieje cały szereg takich, których w sypialni stawiać nie powinniśmy. Unikać należy przede wszystkim roślin mocno i intensywnie pachnących, np. róż, hiacyntów czy oleandrów. Te rośliny zdecydowanie lepiej będzie zaprosić do swojego ogrodu. W sypialni lepiej jest także zrezygnować z dużych roślin o rozłożystych liściach. Takie ogromne rośliny mogą zabierać nam tlen nocą, co odczujemy jako zmęczenie, niewyspanie i ogólnie złe samopoczucie.

Podsumowując- kwiaty w sypialni to dobry pomysł?

Według filozofii Feng-Shui, kwiaty nie powinny w ogóle mieć swojego miejsca w sypialni. Filozofia ta twierdzi, że kwiaty nie tworzą spokojnego  nastroju, a wręcz przeciwnie, odbierają jej. My jednak jesteśmy w tej kwestii bardziej tolerancyjni. Kwiaty w sypialni jak najbardziej powinny mieć swoje miejsce, o ile zostaną dobrane w sposób odpowiedni i właściwy.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here