Ogród jest dla większości z nas miejscem relaksu i odpoczynku, oazą spokoju. Żeby jednak móc w pełni w nim wypoczywać, musisz zadbać o odpowiedni nastrój. Atmosferę i klimat w ogrodzie tworzą przede wszystkim rośliny. Jakie kwiaty warto mieć w swoim ogrodzie, by nabrał on blasku?

Hortensja

kwiaty do ogrodu
fot. Pixabay.com

Hortensja, a szczególnie ta w odmianie Limelight, to doskonały pomysł do każdego ogrodu. Wiele osób nazywa ją wprost królową. Hortensja cechuje się pięknymi kwiatami, które zmieniają swój kolor- najpierw są lekko zielonkawe, a następnie przechodzą w nieskazitelnie czystą biel. Hortensje są łatwe w uprawie, nie są wymagające. Nadają się zarówno jako pojedyncza roślina, jak i jako część większej grupy. Aby rosła zdrowo i bujnie, konieczne jest zapewnienie jej wilgotnej i próchnicznej gleby.

Róża

O pięknie róży nie trzeba chyba nikogo przekonywać. Róże są piękne zarówno w ogrodzie, jak i w wersji doniczkowej. Do ogrodu warto zaprosić również inne jej odmiany. Spektakularny efekt daje np. odmiana Louise odier, charakteryzująca się różowo-fioletowymi kwiatami sporych rozmiarów. Jej cechą charakterystyczną jest to, że powtarza swoje kwitnienie i bardzo intensywnie pachnie. Jeżeli chcesz, możesz wykorzystać liście tej pięknej rośliny do stworzenia pysznych przetworów lub do domowej produkcji kosmetyków naturalnych.

Jodła koreańska

Jodła koreańska może dorosnąć do wysokości 5 m, ale trwa to nawet 30 lat. Najbardziej charakterystycznym elementem tej rośliny są fioletowe szyszki i białe igły. Aby jodła koreańska mogła rosnąć i rozwijać się, koniecznie zapewnij jej wilgotną i żyzną glebę o odczynie kwaśnym lub obojętnym.

Lawenda

kwiaty do ogrodu
fot. Pixabay.com

Tego cudeńka nie trzeba chyba nikomu przedstawiać. Lawenda wygląda zjawiskowo zarówno w doniczce, jak i w ogrodzie, tworząc przyjemny, prowansalski klimat. Do tego obłędnie pachnie! Kwiaty lawendy wyglądają zjawiskowo przez całe lato. Lubią gleby suche, ciepłe i mocno nasłonecznione stanowiska.

O czym pamiętać, wybierając kwiaty do ogrodu?

Wiele roślin, w tym także kwiatów może wywoływać alergie i uczulenia. Jeżeli wiesz, że któryś z domowników cierpi na taką przypadłość, zrezygnuj z uczulającej rośliny. Nie wystarczy tylko nie wnosić jej do domu- już sama obecność w ogrodzie może spowodować nieprzyjemne dolegliwości.

Wybierając rośliny do ogrodu, koniecznie upewnij się, czy nie jest to roślina przyciągająca np. pszczoły czy osy. Jeśli w ogrodzie przebywa małe dziecko bądź osoba uczulona, takie kwiaty nie będą najlepszym pomysłem. Podobnie jest w przypadku innych owadów, które z jakiegoś powodu nie są mile widziani w naszym ogrodzie.

Pamiętaj o tym, że ogród to przede wszystkim trawa, którą trzeba regularnie kosić. Sadząc kwiaty, zwróć uwagę na to, czy będzie możliwość wygodnie ominąć je kosiarką. W przeciwnym razie jest spore ryzyko zniszczenia rośliny. Najlepiej jest wydzielić niewielki obszar, na którym znajdą się ulubione rośliny. Taki zabieg pozwoli  na zabezpieczenie ich przed zniszczeniem, a także ułatwi manewrowanie kosiarką.

Czy warto mieć kwiaty w ogrodzie?

Dzisiaj, w tym zabieganym świecie, trudno jest nam sobie wyobrazić, że znajdziemy czas na skrzętne pielenie rabatek. Na szczęście są kwiaty, które właściwie nie wymagają naszej uwagi. Jeśli na co dzień nie masz zbyt dużej ilości czasu, postaw właśnie na takie kwiaty, które tej uwagi nie potrzebują aż tak wiele. Nie ulega wątpliwości, że kwiaty w ogrodzie są absolutnie niezbędne. To one tworzą przyjemny nastrój, one dają ukojenie i odpoczynek po ciężkim dniu pracy. W ukwieconym ogrodzie miło się odpoczywa, relaksuje i zbiera siły. Zdecydowanie warto stworzyć w nim kolorowe rabatki, które będą poprawiać nastrój i roztaczać wokół cudowne zapachy.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here