Dywan jest tym elementem wyposażenia, który wybieramy z największą dbałością. Nic w tym dziwnego, to właśnie on przecież odpowiada za przytulny i harmonijny charakter wnętrza. Salon czy sypialni bez dywanu wydaje się zimna i nieskończona. Wybór właściwego dywanu nie jest jednak kwestią łatwą. Na co zmówić uwagę i jak podjąć właściwą decyzję?

Przede wszystkim- przeznaczenie

dywan
fot.Pixabay,com

Zanim zdecydujesz się na zakup jakiegokolwiek dywanu, nie daj się zwieść zmysłom. To, ze dywan jest piękny, przyjemny w dotyku i estetyczny, nie oznacza wcale, ze będzie odpowiedni do Twojego wnętrza. Najważniejsze jest więc zastanowienie się, gdzie ten dywan ma być zastosowany. Salon jest pomieszczeniem, w którym najwięcej się dzieje. Tam przyjmuje się gości, organizuje się imprezy i rodzinne schadzki. Tam też spędza się najwięcej czasu. To sprawia, że dywan w tak intensywnie eksploatowanym miejscu musi być wytrzymały i trwały. Sypialnia natomiast jest miejscem, w którym spędzamy stosunkowo niewiele czasu. Nic nie stoi więc na przeszkodzie, by do sypialni wybrać nawet śnieżnobiały, puchaty dywan, którego nie odważylibyśmy się położyć w salonie. Zupełnie inne zasady panują w kwestii doboru dywanu do pokoju dziecięcego. Tutaj znaczenie ma przede wszystkim bezpieczeństwo malucha. Dywan w jego pokoju musi być miękki, przyjemny w dotyku, a także łatwy do utrzymania w czystości.

Po drugie-materiał

Na rynku dostępne są różne możliwości. Możesz postawić na dywan syntetyczny, stworzony z materiałów sztucznych. Możesz zainwestować w dywan wełniany, czyli stworzony z materiałów naturalnych. Jest też pewien kompromis pomiędzy tymi dwoma możliwościami, a jest nim dywan syntetyczny z domieszką wełny. To, jaki materiał wybierzesz, będzie miało niebagatelny wpływ na trwałość dywanu, jego wygląd i funkcjonalność w danym wnętrzu. Dywany wełniane są uważane za najbardziej trwałe i wytrzymałe. Niektórzy jednak cierpią na alergię na wełnę, więc nie mogą pozwolić sobie na takie rozwiązanie. Dywany syntetyczne są może nieco mniej odporne na zniszczenie, ale za to są o wiele tańsze od wełnianych. Dywany syntetyczne z domieszka wełny są trwalsze od zwykłych syntetyków, są także nieco droższe.

Po trzecie-kolor

dywan
fot.Pixabay,com

Kolor dywanu ma ogromny wpływ na aranżację całego wnętrza. Nie ulega wątpliwości, że dywan w jasnym kolorze wygląda obłędnie właściwie w każdym wnętrzu, natomiast dywan ciemny nie zawsze prezentuje się atrakcyjnie. Od czego to zależy? Przede wszystkim od metrażu wnętrza. Duże wnętrza pozwalają na zastosowanie dowolnej kolorystyki. Jeśli jednak w małym salonie zastosujesz ciemny dywan, uzyskasz nieprzyjemny efekt przytłoczenia. Ciemne kolory optycznie zmniejszają wnętrze, jasne kolory zaś wizualnie je powiększają. Jeśli więc jesteś właścicielem niewielkiego salonu czy sypialni, zdecydowanie postaw na jaśniejszy dywan. Zyskasz przyjemny efekt przestrzenności i większego metrażu niż w rzeczywistości.

Po czwarte- motyw

Nie bez znaczenia pozostaje motyw dywanu. Chodzi tu przede wszystkim o to, jaki motyw będzie pasował do całej aranżacji. Dywan nie jest elementem przypadkowym we wnętrzu, powinien być dobierany do całej reszty, by stworzyć razem spójną całość. Poza tym, jeżeli np. ściany pomalowane są na żywy kolor, dywan powinien wnętrze odrobinę uspokajac. Działa to także w drugą stronę. Jeśli całe wnętrze jest monochromatyczne, za pomocą dywanu w szybki sposób możemy je nieco ożywić, wybierając model w żywym, kontrastowym kolorze. To najszybszy sposób na wprowadzenie do wnętrza drobnych zmian.

Szybka zmiana dzięki dywanowi

Nie każdy ma ochotę na długotrwałe i pracochłonne, a także kosztowne remonty. Czasem wystarczy jednak mały element, drobny detal, który szybko odmieni całe wnętrze, tworząc zupełnie inny, nowy klimat. Dywan jest właśnie jednym z takich elementów, który błyskawicznie odmienia wnętrze.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here