W nowoczesnych wnętrzach nie brakuje nowości i innowacji. Jedno jednak jest niezmienne od lat- dywan. Wciąż zajmuje ważne miejsce w większości wnętrz, stanowiąc nie tylko dodatek aranżacyjny, ale pełnoprawny wręcz mebel. Jaki dywan nadaje się do wnętrza nowoczesnego?

Rola dywanu w nowoczesnym wnętrzu

dywan nowoczesny
fot.Pixabay.com

W dzisiejszych wnętrzach, dywan nie jest już tylko elementem funkcjonalnym. Nie chodzi tylko o to, by stopy nie marzły, stąpając boso po gołej podłodze, choć to także ważna kwestia. Chodzi jednak także o efekt wizualny. Na rynku dostępnych jest tak wiele możliwości, że dobór właściwego dywanu jest zadaniem naprawdę bardzo trudnym. Większość nowoczesnych aranżacji zakłada zastosowanie dywanu jako nieodłącznego elementu każdego przytulnego wnętrza. Wybierając dywan, zwracamy więc uwagę już nie tylko na jego funkcjonalność, ale także na to, jak się prezentuje samodzielnie, jak i w towarzystwie pozostałych elementów wystroju we wnętrzu. Dywan może być zestawiony z całą resztą na dwa sposoby- albo jako harmonijna część, pewne dopełnienie, albo jako kontrast i ożywienie. W pierwszym przypadku, wybierzemy dywan w odcieniu harmonizującym z resztą kolorystyki. W drugim przypadku- postawimy na mocny, wyrazisty kontrast i nieoczywisty kolor czy motyw.

Dywan do wnętrza monochromatycznego

Moda na wnętrza monochromatyczne odrobinę osłabła, wciąż jednak trwa. Jeszcze kilka sezonów temu, najmodniejszym trendem były szarości w całym wnętrzu. Było spokojnie, harmonijnie, zechcieliśmy jednak nieco ożywić takie aranżacje. Najlepszym na to sposobem jest zastosowanie dywanu w kontrastującym kolorze. Nic nie stoi na przeszkodzie, by w monochromatycznym, szarym wnętrzu, położyć jaskrawoczerwony dywan, który stanie się dominantą wnętrza. Podobnie możemy zrobić z motywem. Jeśli ściany pomalowane są na jakiś spokojny kolor, są gładkie, bez wyrazistych wzorów, z powodzeniem możesz zastosować dywan w bardziej zdecydowane motywy. Pamiętaj tylko, by nie przesadzić. Zbyt duży natłok kolorów i motywów może sprawić, że we wnętrzu zapanuje nieprzyjemny chaos.

Tradycyjny dywan do wnętrz nowoczesnych

Wnętrza nowoczesne rządzą się swoimi prawami i właściwie wszystko jest w nich możliwe. Obecnie trendem jest zestawianie ze sobą nowoczesnych elementów aranżacji z tradycyjnym dywanem. Taki dywan swoim motywem najczęściej nawiązuje do kultury Orientu. Zachowany jest w różnych odcieniach beżu i brązu. Fenomenem takich dywanów jest to, że pasują one do każdego wnętrza. Nieważne, czy urządzone jest nowocześnie czy klasycznie, zawsze wyglądają doskonale.

Jakie dywany chętnie wybieramy do wnętrza nowoczesnego?

dywan
fot.Pixabay,com

Prym wciąż wiodą puchate shaggy czyli włochacze o wysokim runie. Takie dywany najlepiej sprawdzają się w sypialni, choć nie brakuje zwolenników umieszczania ich także w salonie. Dywany typu shaggy są niesamowicie  miękkie i przyjemne w dotyku, mają piękne kolory i są naprawdę bardzo efektowne. Nie ulega wątpliwości, że dywan tego rodzaju doskonale wygląda, jest jednak dość wymagający pod względem pielęgnacyjnym. Codzienne odkurzanie i wytrzepywanie jest absolutną koniecznością. W zamian otrzymujesz jednak dywan, który naprawdę robi ogromne wrażenie i zachęca do odpoczynku i relaksu.

A może salon bez dywanu?

Nowoczesne aranżacje zakładają wiele możliwości, a jedną z nich jest brak dywanu. Nie brakuje osób, które twierdzą, że dywan jest zbędnym łapaczem kurzu. Nie jest to jednak do końca prawdą. Dywany, które są pielęgnowane, regularnie czyszczone i odkurzane, nie są wcale siedliskiem ani kurzu ani bakterii. Efekt, jaki dają, mając swoje miejsce we wnętrzu, jest naprawdę wart tej odrobiny wysiłku związanej z pielęgnacją. Wciąż większość z nas decyduje się na dywan nawet w tych najbardziej nowoczesnych aranżacjach. To doskonały sposób na odświeżenie wnętrza, a także na stworzenie przyjemnej i przytulnej atmosfery, do której aż chce się wracać i w której doskonale się wypoczywa po całym dniu pracy.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here