Większość z nas posiada w swoim domu dywan. Kiedy kupiliśmy go w sklepie czy w salonie, wyglądał obłędnie. W biegiem czasu jednak jego nieskazitelna czystość gdzieś umknęła, podobnie jak idealny wygląd. Można temu zapobiec! Wystarczy w odpowiedni sposób o niego zadbać. Jak tego dokonać? Co zrobić, by dywan nawet przy długotrwałym użytkowaniu wyglądał wspaniale?

Rada pierwsze- systematyczność

dywan
fot.Pixabay,com

To najważniejsza rzecz w pielęgnacji dywanu. Żadne czynności pielęgnacyjne nie przyniosą skutku, jeżeli nie będą wykonywane systematycznie i regularnie. Co ważne, pielęgnację dywanu należy rozpocząć od razu po jego zakupieniu. Nie warto czekać do momentu, aż pewnego dnia zauważymy, że dywan jest brudny i podniszczony, bo wtedy może być już bardzo trudno zlikwidować zmiany. Wszelkie opisane poniżej czynności pielęgnacyjne należy wykonywać systematycznie i od samego początku posiadania dywanu.

Rada druga- odkurzanie jako nawyk

Jeżeli masz dywan, odkurzanie powinno stać się twoim nawykiem. Szczególnie dywany z wysokim włosiem są bardzo narażone na wnikanie kurzu i wszelkich zanieczyszczeń pomiędzy runo. Trudno jest je stamtąd wydobyć, gdy już powbijają się w dywan. Zdecydowanie najlepiej jest regularnie odkurzać dywan, by na bieżąco usuwać z niego wszelkie drobinki. Odkurzanie powinno stać się codziennym nawykiem. Nie zajmuje dużo czasu, a naprawdę pozwala na zachowanie pięknego wyglądu dywanu przez długi czas.

Rada trzecia- wytrzepywanie

Odkurzanie powinno zawsze iść w parze z wytrzepywaniem. Zawsze jakaś drobinka wbije się w dywan, a odkurzacz nie będzie w stanie jej usunąć. W takim przypadku konieczne jest wytrzepanie wszystkich takich zaległych zanieczyszczeń. Warto trzepać dywan co najmniej jeden-dwa razy w tygodniu, by zachować jego piękny wygląd i, przede wszystkim, czystość.

Pranie dywanu tylko w warunkach kontrolowanych

Nawet, jeśli będziesz skrzętnie odkurzać i wytrzepywać dywan, przyjdzie taki moment, w którym konieczne okaże się jego pranie. Pojawia się wówczas pytanie- czy można zrobić to samodzielnie? I tak, i nie. Wiele zależy od tego, z jakiego materiału wykonany jest dywan. Jeżeli jest on wykonany z materiału o niskim runie, być można można nieco wyczyścić go w domu, co nie oznacza, że jest to najlepszy pomysł. Zdecydowanie najłatwiej, ale też i najefektywniej jest oddać dywan do czyszczenia parowego. Wiele pralni oferuje bezdotykowe czyszczenie dywanów. W ten sposób szybko można odświeżyć dywan o nawet najwyższym runie z możliwych. Jeżeli decydujesz się na usunięcie jakiejś plamy samodzielnie, zawsze przed rozpoczęciem jakiegokolwiek działania, upewnij się, jakich środków możesz używać. Informacje na ten temat znajdziesz na naklejce, która jest zwykle naklejona na spód dywanu. Z tej naklejki dowiesz się, czy dywan może być czyszczony na mokro, czy wymaga specjalnych detergentów itp.

Pielęgnacja dywanu o wysokim włosiu

dywan nowoczesny
fot.Pixabay.com

Panuje powszechne przekonanie, że dywany typu shaggy, czyli dywany o wysokim, długim runie są najtrudniejsze w pielęgnacji. Jest w tym ziarenko prawdy, bo rzeczywiście, takie dywany rzadko stosuje się w salonie czy innym pomieszczeniu bardzo intensywnie eksploatowanym. Nie ulega jednak wątpliwości, że złotym środkiem jest tutaj systematyczność. Nie ma obaw, że dywan straci swój piękny wygląd, jeżeli będziesz go regularnie czyścić, odkurzać i wytrzepywać. Takie dywany jednak nie powinny być nigdy prane samodzielnie, w warunkach domowych. Aby runo pozostało puszyste i miękkie, konieczne jest potraktowanie go parą w bezdotykowy sposób.

Czy warto w ogóle kupować dywan?

Oczywiście, że tak! Wbrew powszechnemu przekonaniu, że dywany są łapaczami kurzu, mało kto wyobraża sobie przytulny pokój bez dywanu na podłodze. Dywan idealnie ociepla wnętrze, chroni stopy przed zimnem, a do tego wprowadza do wnętrza ciekawy wygląd i nowy dodatek aranżacyjny.

 

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here