Kuchenka jest jednym z najbardziej podstawowych elementów wyposażenia każdej kuchni. To na niej przygotowujemy posiłki, nie wyobrażamy sobie, by miało jej nie być. Na rynku istnieje jednak co najmniej kilka różnych modeli kuchenek, różniących się od siebie wieloma aspektami. Jaką kuchenkę wybrać?

Kuchenka wolnostojąca czy może pod zabudowę?

jaką kuchenkę wybraćKuchenka wolnostojąca to najbardziej klasyczny rodzaj kuchenki, który wciąż znajduje swoje zastosowanie w naszych kuchniach. To po prostu osobne urządzenie, które na dole posiada piekarnik, na górze zaś płytę grzewczą. Kuchenka wolnostojąca pasuje do każdej kuchni, jedyną jednak jej wadą jest fakt, że piekarnik znajduje się dość nisko, co dla niektórych może być niewygodne. Ponadto, kuchenka wolnostojąca zawsze nieco odznacza się od reszty aranżacji, co dla niektórych może okazać się dość problematyczne. Rozwiązaniem jest zakup kuchenki pod zabudowę. Takie urządzenie posiada widoczny jedynie front piekarnika, a całość zabudowana jest meblami. Takie rozwiązanie pozwala na umieszczenie piekarnika znacznie wyżej niż w przypadku kuchenki wolnostojącej, co również ma niebagatelne znaczenie dla naszej wygody. Piekarnik pod zabudowę idzie w parze z płytą indukcyjną lub gazową.

Płyta indukcyjna czy gazowa?

O tym, czy lepiej jest postawić na płytę indukcyjną czy gazową można mówić godzinami. Wszystko zależy od zasobności portfela. Nie chodzi tu o koszt zakupu, bo ten nie jest zbyt wysoki zarówno  przypadku płyty gazowej, jak i indukcyjnej. Chodzi raczej o koszty późniejszej eksploatacji.

Koszt płyty gazowej waha się w przedziale od nawet 300zł do kilku tysięcy złotych. Rozpiętość jest ogromna, a cena zależy przede wszystkim od dostępnych funkcji. Koszt płyty indukcyjnej jest o wiele wyższy i wynosi minimum 750 zł za najniższy model. Różnice w kosztach dotyczą także późniejszej eksploatacji. Same koszty energii elektrycznej czy gazu są do siebie dość mocno zbliżone. Gaz jest tańszy, ale czas gotowania jest dłuższy, dlatego te koszty się zrównują. Montaż płyty gazowej jest o wiele tańszy niż montaż płyty elektrycznej, co sprawia, że wciąż wiele osób przychyla się bardziej do zakupu płyty gazowej.

A może kuchenka ceramiczna?

jaką kuchenkę wybraćKuchenka, a raczej płyta ceramiczna to pewien kompromis pomiędzy płytą gazową, a indukcyjną.  W wyglądzie jest bardzo zbliżona do płyty elektrycznej. Jej sprawność energetyczna jest większa od sprawności kuchenki gazowej, ale mniejsza o sprawności kuchenki indukcyjnej. Około 40% ciepła kuchenka ceramiczna oddaje do otoczenia. Takie rozwiązanie ma jednak swoje plusy i minusy. Pod względem bezpieczeństwa, kuchnia ceramiczna jest o wiele bardziej bezpieczna od kuchni gazowej. Dzięki temu, że jest idealnie płaska, łatwo jest ją umyć. Trzeba tylko uważać na rozlane płyny, a szczególnie na wysypany cukier. Jeżeli płyta jest gorąca i wysypiemy na nią kryształki cukru, bardzo szybko mogą powstać w płycie niemożliwe do usunięcia wżery.

Minusem kuchni ceramicznej jest fakt, że bardzo długo się nagrzewa i długo utrzymuje ciepło, co sprawia, że łatwo można się nią poparzyć nawet dłuższą chwilę od zakończenia gotowania. Po każdym gotowaniu, nim zaczniesz myć płytę, musisz odczekać nawet godzinę, by kuchnia ostygła.

Płyta ceramiczna kosztuje od 1100 do nawet 5000zł, rozbieżność cenowa jest więc całkiem spora.

Jaką kuchnię wybrać?

Każda z prezentowanych kuchni ma swoje plusy i minusy. Wiele zależy od tego, który aspekt bierzemy pod uwagę. Jeżeli zależy nam przede wszystkim na ekonomiczności, najlepszą opcją będzie kuchnia gazowa, której montaż i eksploatacja są najtańsze. Jeśli priorytetem jest bezpieczeństwo, dobrze jest postawić na indukcję bądź płytę ceramiczną. Jeśli natomiast chodzi o sprawność energetyczną, na pierwszym miejscu jest płyta indukcyjna, następnie płyta ceramiczna, a na końcu kuchnia gazowa.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here