Nie każdy z nas jest szczęściarzem posiadającym ogromne przestrzenie do przechowywania ubrań. Oczywiste jest, że każda kobieta marzy o wielkiej i pojemnej szafie, jednak taki mebel zajmuje mnóstwo miejsca, więc nie każdy może sobie na nią pozwolić. Rozwiązaniem problemu z przestrzenią są szafy wnękowe. Jak są zbudowane i kiedy się sprawdzą?
Jak wybrać szafę?
Aby wybrać odpowiednią dla siebie szafę do sypialni czy garderoby, warto najpierw zastanowić się, jaka pojemność będzie nam potrzebna. Dobra szafa pomieści całą garderobę, musi więc być pojemna i możliwie jak największa. Najlepszym sposobem na zagospodarowanie każdej przestrzeni we wnętrzu jest zastosowanie szafy wnękowej. Wnęki znajdują się w wielu mieszkaniach czy domach i często zupełnie nie mamy pomysłu na to, w jaki sposób je zagospodarować. Szafa wnękowa może okazać się strzałem w dziesiątkę. Najlepiej jest wybrać szafę przesuwną, która sprawdzi się przede wszystkim w sypialni.
Na co zwrócić uwagę?
Przede wszystkim, aby szafa wnękowa miała sens, konieczne jest posiadanie wnęki. Jeśli ta wnęka znajduje się w naszym mieszkaniu czy domu, wystarczy tylko znaleźć fachowca, który stworzy nam szafę wnękową pod zabudowę. Co jednak, jeżeli nie posiadamy wnęki? Rozwiązaniem może okazać się umiejscowienie szafy tuż przy ścianie i zabudowanie jej aż do sufitu. Zyskasz w ten sposób ogromną pojemność szafy, która pomieści całą Twoją garderobę. Szafy wnękowe zazwyczaj mają drzwi składane bądź przesuwne, dzięki czemu zajmują niewiele miejsca. Nadają się nawet do wąskiego korytarza, w którym zastosowanie drzwi uchylnych byłoby zwyczajnie niemożliwe.
Zalety szafy wnękowej na wymiar
Szafy na wymiar mają tę zaletę, że z powodzeniem możesz dostosować jej wymiar do własnych potrzeb. W zależności od tego, jakie wymiary ma wnęka, wykonawca dokładnie ją wymierzy i stworzy szafę, która wkomponuje się w nią idealnie. Dzięki temu możesz zaprojektować własny układ półek i szuflad, tak, by spełniły Twoje oczekiwania i były wygodne i komfortowe w użytkowaniu.
Zaletą szafy wnękowej jest przede wszystkim oszczędność miejsca. Szafa wolnostojąca, szczególnie taka z uchylnymi drzwiami zajmuje o wiele więcej miejsca niż wnękowa szafa przesuwna.
Wady szafy wnękowej
Szafa wnękowa przesuwna może posiadać pewne wady. Jedną z nich jest oporne przesuwanie się drzwi. Ma to związek z nieprawidłowo zamontowanymi lub wadliwymi prowadnicami. Jeśli drzwi będą przesuwać się ciężko, szybko dojdzie do ich wypaczenia. Kolejną wada, która dla wielu jest wiążąca jest brak możliwości korzystania jednocześnie z dwóch części szaf. Drzwi poszczególnych części nachodzą na siebie, korzystanie z szafy przez dwie osoby jednocześnie jest więc niemożliwe bądź utrudnione.
Ile kosztuje szafa wnękowa?
Na to pytanie trudno jednoznacznie odpowiedzieć. Wszystko zależy od projektu, modelu czy materiału wykonania. Wiele firm meblarskich udostępnia narzędzie do wyceny szafy online. W ten sposób możesz wstępnie oszacować przybliżone koszty realizacji całego projektu. Pamiętaj, że szafa to inwestycja, której z pewnością nie pożałujesz. Jeśli zdecydujesz się na konkretną markę, umów się z wykonawcą, który wstępnie wymierzy przestrzeń, w której ma stanąć szafa. Pamiętaj, że zdecydowanie lepiej jest powierzyć to zadanie specjaliście- jeżeli wystąpią jakiekolwiek błędy w obliczeniach, nie będziesz za to odpowiadać, a wszystkie koszty pokryje firma. Na wykonanie szafy na wymiar czeka się zwykle do miesiąca czasu, w zależności od stopnia skomplikowania projektu.
Najtańsze są szafy wnękowe w zabudowie szkieletowej. Nie posiadają one tyłu, mogą nie posiadać także boków. Najdroższe są szafy o zabudowie pełnej, czyli te, które posiadają zarówno tył, jak i boki i sufit. To, jaką szafę wybierzesz jest zależne od Twojego gustu, ale przede wszystkim od wolnej przestrzeni i oczekiwań odnośnie pojemności szafy. Warto wszystko wcześniej przemyśleć, by nie żałować swojej decyzji.